Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Tom 1 cyklu Enola Holmes

MŁODEJ DAMIE ŚLEDZTWO NIE PRZYSTOI

Nakładem wydawnictwa Poradnia K ukazała się niedawno pierwsza część przygód Enoli - „Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza” autorstwa Nancy Springer. Książkę przełożyła Elżbieta Gałązka -Salamon.

Detektywa wszech czasów, zamieszkałego na Baker Street w Londynie, nikomu przedstawiać nie trzeba. Jego brata, Mycrofta, wielbiciela klubów dla dżentelmenów także. Co jednak powiedziecie na to by poznać Enolę Holmes? Siostrę wielkiego Sherlocka?

1888 rok. W dniu czternastych urodzin Enoli w tajemniczych okolicznościach znika jej matka. Wezwani z Londynu starsi bracia dziewczyny nie są w stanie w żaden sposób ustalić miejsca pobytu zaginionej. Jakby tego było mało, bracia podejmują decyzję o umieszczeniu małoletniej siostry na pensji. Przy okazji na jaw wychodzi skrywana rodzinna tajemnica. Enola, mimo iż młoda wiekiem, jest osobą rezolutną i pewną siebie. Postanawia wziąć sprawy w swoje ręce i odnależć matkę. Wyrusza w pełną niebezpieczeństw i rozczarowań podróż do Londynu. Po drodze zaś niespodziewanie natrafia na zagadkową sprawę zaginięcia pewnego wysoko urodzonego młodzieńca. Wrodzony spryt, zamiłowanie przygód i detektywistyczna pasja sprawiają, że dziewczyna nie jest w stanie oprzeć się pokusie zaangażowania w tę sprawę. Czy okaże się godną następczynią znanego brata? I czy w trakcie swej wyprawy odkryje tę najważniejszą dla niej prawdę?

Zapewne znajdą się osoby, które uznają, że tego typu książki, bazujące na znanych i lubianych postaciach, pisane współcześnie są zupełnie niepotrzebne. I od razu się nie zgodzę. Jeżeli autor jest w stanie oddać klimat epoki, rys charakterologiczny bohaterów i styl, to dlaczego nie? Myślę, że wielu miłośników Sherlocka Holmesa przyjmie tę powieść bardzo ciepło. Dodatkowo,napisana ze swadą i humorem, historia młodej kobiety na pewno zyska nowych, wiernych czytelników, którzy z czasem zechcą także poznać jej klasyczny pierwowzór.

Czy Nancy Springer udało się zanurzyć czytelników w mroczny klimat Londynu przełomu wieków? Jak najbardziej. Powieść, mimo że nie jest obszerna , to nie można nie oddać jej tego, że jest dopracowana w najmniejszym szczególe. Stroje, wystrój pomieszczeń, wygląd ulic- pisarka włożyła ogrom pracy w to, by nakreślony przez nią świat był jak najbardziej autentyczny. Jednak tym, co udało jej się zdecydowanie najlepiej jest sama główna bohaterka. Enola, jako dobrze urodzona nastoletnia panna, nie ma zbyt wielu swobód w czasach w jakich przyszło jej żyć. Te ograniczenia, niesprawiedliwe osądy i przedziwne prawa wymyślone wbrew wolności kobiet Springer bardzo udanie przedstawia. Klarownie, mądrze i bez tego, co złośliwi mogliby określić mianem „natarczywego feminizmu”.Począwszy od przedziwnych elementów garderoby, na prawach spadkowych kobiet kończąc, autorka umiejętnie nakreśla obraz czasów, w których kobiety były co najwyżej gustownym dodatkiem do mężczyzny. Myślę, ze wiele nastolatek i młodych kobiet wyciągnie z tej powieści sporo przemyśleń.

Najważniejsze rzeczy, które cechują opowieść o Enoli to : wiernie oddany klimat tamtych czasów, inteligentne, ale nie nachalne pokazywanie złego stosunku do kobiet, bohaterka, która jest silna, pewna siebie, ale nie przestaje jednocześnie być po prostu zagubioną, przestraszoną młodą kobietą. W życiu Enoli bardzo brutalnie przyszedł moment, gdy zatrzasnęła się furtka między jej beztroskim dzieciństwem, a szybkim skokiem w dorosłość, gdzie na każdym kroku czai się zło. Podróż dziewczyny do Londynu jest twardą i okrutną szkołą życia dla młodego, nieświadomego serca. Dzielnice nędzy i rozpusty, hordy rzezimieszków gotowe zabić w ułamku sekundy i brudne zaułki miasta kryjące w swym mroku najnieszczęśliwsze z upadłych dusz- to wszystko składa się w oczach nastoletniej panienki z sercem przepełnionym miłością i tęsknotą w obraz najokrutniejszego miasta świata. Jak potoczą się losy dzielnej Enoli? Czy zdoła odnależć mamę i odzyskać spokój? O tym dowiecie się, jeśli tylko zechcecie po tę powieść sięgnąć. A jest warto. Chwilami bawi do łez, w innych momentach zabiera oddech, w jeszcze innych wzrusza. Napisana bardzo przystępnie, nie pozwoli Wam nawet na chwilę nudy. Kryminał, przygoda i obyczajowy obraz końca dziewiętnastego wieku- mnie to przekonało. Świetnie się bawiłam czytając tę książkę. Przemyślenia Enoli są tak celne, tak zabawne, że nie da się tej postaci nie polubić. Pełna werwy młoda dama z pazurem. Myślę, że takie właśnie były kobiety, które kiedyś zmieniały świat. Bardzo udana wycieczka na znane już miłośnikom kryminału ulice, wśród znanych postaci jak choćby pewien oficer Scotland Yardu. Nieco sentymentalna może być ta podróż. Na pewno jednak interesująca. Enola zaspokoi gust zarówno wiernych fanów prozy Conan Doyle'a jak i młodych czytelników.

Już niebawem historia Enoli zostanie przeniesiona na duży ekran i uważam, że z przytupem ten ekran podbije. Niebanalna kobieta w czasach, gdy wszelkie odstępstwa od utartych konwenansów szokowały, może przekonać do siebie młodą publiczność. Literacka postać panny Holmes jest niezmiernie udana. Osobiście będę czekała na kolejne odsłony przygód tej młodej detektyw-amatorki. Jestem bardzo ciekawa jakie kolejne zagadki i przeszkody Nancy Springer przed nią postawi. Jestem pewna, że Enola wybrnie z każdych tarapatów i wielu czytelnikom dostarczy tak miłych wrażeń jak mnie. Moja ocena to mocne 5 , a skalę mam tylko do sześciu. Diabeł poleca.

Informacje dodatkowe o Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza:

Kup książkę Enola Holmes. Sprawa zaginionego markiza

Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie
Nancy Springer 0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa szyfru na krynolinie

Gospodyni Enoli Holmes, pani Tupper, stała się z czasem bardzo bliska dziewczynie, która nie ma dobrych relacji z własną rodziną, jeśli nie liczyć sporadycznych...

Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki
Nancy Springer0
Okładka ksiązki - Enola Holmes. Sprawa brawurowej ucieczki

Kolejna dowcipna i inteligentna powieść z serii kryminałów retro, której bohaterka Enola, ulubienica nastolatek, śmiało radzi sobie w wiktoriańskim Londynie...