Osiedle Sielanka. Nieznajoma

Tom 1 cyklu Osiedle Sielanka

Znam twórczość pani Małgorzaty Gutowskiej Adamczyk i tym bardziej chętnie przeczytałam jej najnowszą powieść, pierwszy tom serii "Osiedle Sielanka" zatytułowany "Nieznajoma".
Tytułową nieznajomą jest młoda mężatka Ala, która na osiedle wprowadziła się pół roku wcześniej wraz z mężem i teściem, który prowadzi firmę deweloperską. Poznajemy Alicję w momencie, gdy postanawia odmienić swoje życie, nie chce już pracować w rodzinnej firmie i wciskać ludziom kiepskich mieszkań pod etykietą cudownych apartamentów. Zmienia fryzurę, strój i postanawia prowadzić zajęcia z jogi na osiedlu Sielanka. Czy to jednak dobry pomysł?
Mieszkańcy osiedla nie tolerują przyjezdnych, nazywają ich imigrantami. Mają swoje przyzwyczajenia, mieszkają w starych, stóletnich domach, pielęgnują tradycję. Każda próba zmiany czegoś na osiedlu wiąże się z ich ogólnym sprzeciwem.
W książce poznajemy wielu ciekawych bohaterów. Jest tu fryzjera Beata, Duży Rychu, profesorowa, emerytowana nauczycielka Maria. Moją ulubienicą jest córka Beaty, wygadana dziewczynka w wieku przedszkolnym. Jej mowa, błyskotliwość po prostu mnie rozczuliła.
Perypetie bohaterów przedstawione są w prosty, humorystyczny sposób, czasem miałam wrażenie, że zbyt przerysowany. Można by spokojnie powiedzieć, że to takie Alternatywy 4 dwudziestego pierwszego wieku.
Niby Osiedle Sielanka to część Warszawy a jednak z opisów wynika, że jest to miejsce piękne, pełne starych, drewnianych domów, z dużą ilością zieleni. Ludzie mają tu swoje gospodarstwa, ogrody. Aż tu nagle zaczynają w ich skrzynkach pocztowych pojawiać się ulotki "Kupię ten dom". W ostatnim czasie coraz więcej jest wyciętych drzew, powstają nowe apartamentowce.
Czy mieszkańcy mają prawo czuć niepokój?
Napiszę tylko, że czekam na drugi tom 🤗

Informacje dodatkowe o Osiedle Sielanka. Nieznajoma:

Kup książkę Osiedle Sielanka. Nieznajoma

Wystarczy, że jesteś
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Wystarczy, że jesteś

Weronika jest z natury pesymistką. Nie wierzy w siebie ani w to, że odnajdzie w życiu szczęście i miłość. Zapamiętale czyta "Zmierzch" i skrycie marzy...

Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord
Małgorzata Gutowska-Adamczyk0
Okładka ksiązki - Podróż do miasta świateł. Rose de Vallenord

Rose i Nina, mimo że żyją w zupełnie innych czasach, mają bardzo podobne doświadczenia. Obie wyruszają w podróż do miasta świateł ze złamanym sercem. Obie...