Pamięć dla Heleny

Biorąc do ręki książkę Ewy Formelli możemy być pewni, że zawartość dostarczy nam niesamowitych emocji.
"Pamięć dla Heleny" to książka, która zaledwie po kilku stronach rozczuliła i wzruszyła mnie tak bardzo, że było wiadomo, że nie będzie lekko.

Rok 1941.
Niespełna szesnastoletnia Helena wraz z dwójką przyrodniego rodzeństwa zostaje zabrana z domu rodzinnego na rzekome badania.
Niestety rzeczywistość okazuje się bardziej brutalna, a cała trójka trafia do ośrodka Lebensborn.
W ośrodku Helena zostaje pomocą kucharki, a jej młodsze rodzenstwo trafia do niemieckich rodzin.
Helena zostaje "przymusową" rodzicielką dla niemieckiego oficera, którego żona nie może mieć dzieci.
Czym było Lebensborn?
Lebensborn było instytucją niemiecką oficjalnie funkcjonująca jako opiekuńczo-charytatywne stowarzyszenie, które funkcjonowało w strukturach organizacyjnych SS. Została powołana na mocy rozkazu Reichsführera-SS Heinricha Himmlera w 1936 roku.
Były to ośrodki dla kobiet i dzieci, gdzie wychowywano idealnych aryjczyków.

"Pamięć dla Heleny" to, jak sama autorka pisze, jest historia, w której sporo jest fikcji stworzonej na potrzeby powieści, ale ona wydarzyła się naprawdę.
O Lebensborn czytałam wiele publikacji i każda coraz bardziej utwierdzała mnie jak bardzo ten naród był chory na umyśle. Ich chore wizje czystości rasy.
Autorka poprzez historię tego miejsca i główną bohaterkę pokazała jak ogromne było cierpienie nie tylko małych dzieci, które nagle straciły rodziców i zostały przekazane "nowym", ale przede wszystkim niewyobrażalny ból i niemoc kobiet, które rodziły dzieci dla Rzeszy, dzieci, które zaraz po urodzeniu były im odbierane.
Tego nie da się wyobrazić, jak żyć wiedząc, że gdzieś na świece są twoje dzieci. Dzieci które nosiłaś pod sercem i zostały ci brutalnie odebrana.
"Pamięć o Helenie" to kolejna piękna i do bólu wzruszająca książka , która wyszła spod pióra autorki.
Autorki, której książki śmiało można brać w ciemno, bo są gwarancją niezapomnialej lektury z ogromnym wachlarzem emocjonalnym.

Informacje dodatkowe o Pamięć dla Heleny:

Wydawnictwo: Replika
Data wydania: 2023-04-25
Dodał/a opinię: Lukasz Turków

Tagi: obyczajowe Historia

Zobacz opinie o książce Pamięć dla Heleny

Kup książkę Pamięć dla Heleny

Złoty konik dla Palmiry
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Złoty konik dla Palmiry

Kolejna po Listach do Duszki, Muzyce dla Ilse i Kołysance dla Łani opowieść ze szkatułki wspomnień. Wzruszająca historia przyjaźni żydowskiej dziewczynki...

Pamiątka z Paryża
Ewa Formella0
Okładka ksiązki - Pamiątka z Paryża

„Pamiątka z Paryża” jest specyficznym przewodnikiem po starym mieście tajemnic, posiadającym swoją duszę, przyciągającym od wieków ludzi z...