Podwójne życie Nawojki

Ocena: 5.5 (2 głosów)
opis

Pierwszym moim spotkaniem z autorką była powieść „Wisznia ze słowiańskiej głuszy”. Było to spotkanie bardzo udane – tak bardzo, że od razu kupiłam powieść o Nawojce. „Podwójne życie Nawojki” to książka ciekawa, chociaż inna niż się spodziewałam.

Czego się spodziewałam? Opowieści o życiu słynnej studentki Akademii Krakowskiej – a tymczasem dostałam bardzo szerokie tło społeczne i historyczne, pełne szczegółów politycznych. Nie mogę powiedzieć, że książka mnie rozczarowała – dobrze się ją czyta, jest ciekawa i niebanalna. Zaskoczył mnie tylko fakt, że autorka uczyniła Nawojkę kropelką w wielkim oceanie, jakby sama Nawojka nie była dość intrygującą postacią, by przykuć uwagę czytelnika.

Książka mi się podobała – pomimo tych zastrzeżeń. Ukazuje ciekawe czasy (konflikty i wojna z zakonem krzyżackim), w jakich przyszło żyć tej nieszczęsnej dziewczynie, której nie wystarczała perspektywa zamążpójścia i rodzenia kolejnych dzieci i której jedynym grzechem była ambicja i pragnienie zdobywania wiedzy. Trzeba przyznać, że autorka wymyśliła bardzo wiarygodną i prawdopodobną wersję losów dziewczyny – córki burmistrza Dobrzynia. Poznajemy losy Nawojki i jej rodziny, towarzyszymy jej i jej bliźniaczemu bratu podczas służby na książęcym dworze, dowiadujemy się wielu szczegółów dotyczących życia i mentalności ludzi żyjących w XV wieku. Oglądamy też piętnastowieczny Kraków – kiedy już Nawojka trafia na uczelnię – ale przyznam, że ten właśnie wątek, w sumie przecież najważniejszy w życiorysie naszej bohaterki, potraktowany został trochę dziwnie. Pojawia się dopiero w drugiej połowie książki, mało mamy szczegółów architektonicznych Krakowa, których autorka nie skąpi nam wcześniej przy opisach Płocka czy Dobrzynia. Życie żaków jest zaprezentowane jakoś tak płytko, co mnie zaskoczyło i rozczarowało, bo widać, że autorka włożyła mnóstwo pracy w poznanie historii i obyczajowości tamtych czasów i jestem pewna, że gdyby chciała, uraczyłaby nas wieloma interesującymi szczegółami, jak choćby te z wcześniejszych rozdziałów, dotyczące życia dworskiego.

Ale cóż – widocznie autorka taki miała zamysł i trzeba się z tym pogodzić i po prostu doczytać w materiałach źródłowych interesujące wątki.

Postać Nawojki jest dobrze skonstruowana – widzimy jej rozterki, odczucia, kształtowanie się osobowości; decyzja o podszyciu się pod Jakuba jest świetnie umotywowana. Tylko motyw ujawnienia, zdemaskowania Nawojki wydał mi się jakiś sztuczny – tak trochę, jakby autorka chciała nieco za szybko skończyć powieść. Można było pokusić się o większą głębię.

Mimo wszystko cieszę się, że sięgnęłam po tę książkę – dowiedziałam się z niej sporo, nie tylko o Nawojce, ale też o czasach króla Jagiełły. Przy czym wiedza ta nie jest podawana jak ciężkostrawna papka, tylko zgrabnie wpleciona w akcję.

Komu spodoba się ta książka? Osobom zainteresowanym historią, życiem dworskim, mentalnością, obyczajami i polityką piętnastego wieku. I każdemu, kto lubi czytać o ciekawych ludziach, żyjących w ciekawych czasach. Uczniom, którzy chcą „bezboleśnie” poszerzyć wiedzę na temat średniowiecza.

Podsumowując: ciekawa książka o dziewczynie uwięzionej w czasach, w których kobieta nie mogła marzyć o wykształceniu. Szerokie tło społeczne i historyczne. Na pewno nie będziecie się nudzić!

Informacje dodatkowe o Podwójne życie Nawojki:

Wydawnictwo: Oficyna Wydawnicza Rytm
Data wydania: 2017 (data przybliżona)
Kategoria: Historyczne
ISBN: 9788373997158
Liczba stron: 263
Język oryginału: polski
Dodał/a opinię: Joanna Tekieli

więcej
Zobacz opinie o książce Podwójne życie Nawojki

Kup książkę Podwójne życie Nawojki

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
Cytaty z książki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytatów z tej książki.


Dodaj cytat
REKLAMA

Zobacz także

Inne książki autora
Kiecka i krynolina
Aleksandra Katarzyna Maludy0
Okładka ksiązki - Kiecka i krynolina

Zośce zawalił się świat. Jej ukochany Konstanty, wbrew małżeńskiej przysiędze, uległ urokom korporacyjnej koleżanki o figurze Afrodyty. Świat zawalił się...

Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy0
Okładka ksiązki - Wisznia ze słowiańskiej głuszy

W słowiańskim grodzie Szeligów nad Dnieprem żyła piękna Wisznia. W dziewczynie, o której krążyły pogłoski, że jest córką bogini Mokoszy...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy