Pomiędzy

"Pomiędzy" to debiut Pawła Radziszewskiego, jest to książka inna niż do tej pory czytałam.
Myślę, że to bardzo dobry, bajkowy, magiczny, wręcz poetycki i wrażliwy debiut. To powoli snująca się, nawet leniwa opowieść z elementami baśniowymi, pasująca do letniego, wakacyjnego lenistwa. Autor w dość ciekawy sposób połączył smutną rzeczywistość z magią, bajkowością.
Ta pozycja z pewnością nie wszystkim się spodoba, lecz mimo tego, że jest nieco specyficzna, od razu przypadła mi do gustu, można powiedzieć, że mnie wręcz oczarowała.
Fabuła toczy się we wsi Zręby, pomiędzy w lasem, który zakochany w obrazie kobiety hrabia przegrał w karty, pomiędzy stara gruszą, rosnącą na środku bagna, pomiędzy taborem Cyganów, pomiędzy mieszkańcami wsi, pomiędzy stawem, który nigdy nie wysycha i nie zamarza, pomiędzy obrazem Cygańskiej Madonny, który może dokonywać cudów, pomiędzy, pomiędzy, pomiędzy...
Jest to opowieść o codzienności trzech pokoleń, których losy wzajemnie się przeplatają, o nieszczęśliwej, niespełnionej miłości, o tęsknocie, o smutku, o pamięci, o poszukiwaniu swojego miejsca na ziemi.
Czytałam tę książkę jak baśń, jej klimat wciągnął mnie od pierwszych stron, a mądrości ludowe zawarte w tej książce są bardzo trafne i wtapiają się dobrze w całość tej opowieści. Autor tak opowiada tę historię, posługując się pięknym, niecodziennym, poetyckim językiem i łączy szarą rzeczywistość z magią, że można poczuć się tak pomiędzy światem realnym a tym magicznym, baśniowym.

Jest to bardzo dobrze skonstruowana i dobrze dopracowana proza, mimo tego, że autor dopiero debiutuje.

Wiele osób porównuje ten debiut Pawła Radziszewskiego do twórczości Raka, Tokarczuk i Myśliwskiego, ale ja nie będę tego robiła, gdyż wydaje mi się, że Paweł Radziszewski ma swój styl indywidualny, nie skopiowany z innych.

Bardzo się cieszę, że zrobiłam sobie przerwę pomiędzy kryminałami na lekturę zupełnie odmienną a mimo to równie przyciągającą uwagę czytelnika.
Czyta się książkę z lekkością i zainteresowaniem.
Myślę, że może Was również, tak jak i mnie zaciekawić lub nawet zaczarować.
Polecam.

Kup książkę Pomiędzy

Niepowinność
Paweł Radziszewski0
Okładka ksiązki - Niepowinność

Opowieść o poszukiwaniu tożsamości w postapokaliptycznych realiach upadającego pegeeru Seweryn i Jacek są sąsiadami z różnych pięter tego samego szarego...