Pomiędzy

"Pomiędzy" Paweł Radziszewski
Jest to debiut tego autora, debiut bardzo dobry, dorosły , gdybym nie posiadała tej wiedzy powiedziałabym, że autor ma już na swoim koncie spory dorobek autorski. Najbardziej przykuwa uwagę tytuł,, Pomiędzy,,a sama treść książki stawia czytającego w takim pomiędzy : zachwytem a rozczarowaniem, realizmem a fikcją, szczyptą magii a groteską bohaterów, takie rewelacje pomiędzy. No i samo wprowadzenie na okładce książki daje do myślenia,, Czasami dzieją się cuda, które nie są ani złe,ani dobre, tylko takie...,, Pomiędzy,, ,,.
Na początku powieści mamy las, w którym rosła dzika grusza, której owoce uwielbiał miś,a cyganie rozbijali obok niej obóz. Las należał do hrabiego ale specjalnie przegrał go w karty, bo po co mu las, do którego dostępu broną bagna i gęste krzaki,a wszyscy wszak wiedzą że kto nie ma szczęścia w kartach ten ma w miłości,a o miłość mu wszak chodzi najbardziej.
Zamieszkał w nim młody fornal wygnany przez hrabiego z młodą cyganką i misiem,zbudowali razem dom pod garbatą gruszą. Bajka jak z opowieści babci, trochę słodka i gorzka, zła i dobra, hmmm taką ,,pomiędzy,,. Pola i jej syn który gra na akordeonie jak prawdziwy Cygan,jej wnuk który ma dwa kolory oczu, tęskni za matką i lubi zapatrzyć się w ogień.
Każdy z bohaterów snuje swoją opowieść albo związane z wodą albo wyczytane czy wyszeptane przez ogień. Bohaterowie mają swoje życie i swoje marzenia, czasami się spełniają choć czasem nie tak jak marzyli. Czasem prawda, którą odkrywają jest nie do zniesienia i tak powstają kolejne opowieści. Bo powieść jest pięknie chronologicznie napisana.
Spora dawka wiejskich legend, szczypta magii i sprytu cygańskiego, duża dawka wiejskiego niezrozumienia i zawiści sąsiedzkich ( Polsko-Cygańskiej czy bogaty kontra biedny chłop).
Pokolenie za pokoleniem. To wszystko realne i to co ,, pomiędzy,, tworzy znakomitą powieść, która się po prostu pochłania jednym tchem.
Polecam naprawdę bardzo serdecznie.

Informacje dodatkowe o Pomiędzy:

Kup książkę Pomiędzy

Niepowinność
Paweł Radziszewski0
Okładka ksiązki - Niepowinność

Opowieść o poszukiwaniu tożsamości w postapokaliptycznych realiach upadającego pegeeru Seweryn i Jacek są sąsiadami z różnych pięter tego samego szarego...