Psi dar

Nie bez powodu psa nazywa się najlepszym przyjacielem człowieka. Są one bowiem nie tylko wiernymi towarzyszami, ale i często ratują ludzkie życie - zarówno w kwestii bardziej fizycznej, jak i duchowej. Słyszałam wiele pięknych historii o tych zwierzętach, o ich poświęceniu i niebagatelnej lojalności, a jednak nigdy wcześniej nie obiło mi się o uszy, aby psy potrafiły zidentyfikować nowotwór...    (...) psy można nauczyć, aby swój niesamowity węch wykorzystywały do ostrzegania diabetyków w chwili, gdy stężenie cukru w ich krwi zaczyna odbiegać od normy. Szkolimy psy do życia z ludźmi z cukrzycą  z innymi schorzeniami, takimi jak choroba Addisona i alergie, aby czuli się bezpieczniej. Wczesne ostrzeżenia oznaczają, że liczba hospitalizacji znacząco spada, ryzyko omdleń się minimalizuje, a rodzice dziecka z cukrzycą mogą w nocy spać, a nie budzić się co godzinę lub dwie, żeby sprawdzić jego poziom cukru we krwi.   Claire Guest, autorka Psiego daru, została uratowana przez jednego ze swoich psów - Daisy. Choć może ciężko w to uwierzyć, owa suczka ostrzegła ją przed rakiem piersi, znajdującym się głęboko - kobieta nie odnalazłaby go sama w porę, a tak - dzięki szybko podjętym działaniom - została skutecznie wyleczona. Już sama ta opowieść wywołała na mojej twarzy uśmiech, a przecież historia labradorki Daisy nie jest jedyną, którą poznajemy na kartach powieści! Spotkamy tu znacznie więcej psów i dowodów niesamowitego przywiązania tych zwierząt do właścicieli, a także niesamowitych zdolności ich mokrych nosków...    Mamy jeden z najgorszych w Europie wskaźników wczesnego wykrywania raka. Nasze psy mają wyższe wskaźniki niezawodności niż większość dotychczasowych testów. Ich zmysł węchu jest niezwykły i można go porównać do wyczucia jednej kropli krwi w wypełnionych wodą dwóch olimpijskich basenach. Nie powinniśmy odwracać się od tych bardzo wrażliwych bio-detektorów tylko dlatego, że mają sierść.   Autorka bardzo emocjonalnie podchodzi do swoich opowieści. Zdaje się przemawiać przez nią miłość do czworonogów, której ciężko nie ulec - sama wielokrotnie wzruszyłam się, czytając o przedstawionych w książce psach i ich dokonaniach, ratujących wiele istnień. Claire założyła fundację Medical Detection Dogs, a wyszkolone przez nią psy potrafią wykrywać m.in. zmiany nowotworowe i ataki padaczki. To niesamowite, prawda? Wyobraźcie sobie, jak wiele istnień można będzie uratować, gdy diagnostyka nowotworów z wykorzystaniem umiejętności psów będzie stosowana rutynowo? Może brzmi to jak marzenie ściętej głowy, ale patrząc na wykształcenie (psychologia, biologia) i przedstawione na kartach Psiego Daru doświadczenia autorki, to rozwiązanie zdaje się być niemal na wyciągnięcie ręki.    Psi dar to kolejna fenomenalna pozycja z serii EKO, która - tym razem - opowiada o jednych z najbliższych nam istot. Zaskakuje, wzrusza, ale i pomaga dowiedzieć się więcej o czworonogach, poznać ich jeszcze lepiej od strony psychologicznej i niebywałych umiejętności, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Uzupełnienie książki zdjęciami bohaterów, wywołała na mojej twarzy uśmiech i pozwoliło zżyć się z nimi bardziej. Nie brakuje tu również fotek z życia autorki, w której również odnalazłam druha. Polecam serdecznie miłośnikom psów!

Informacje dodatkowe o Psi dar:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-06-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Daisy's Gift
Dodał/a opinię: Dizzy

Zobacz opinie o książce Psi dar

Kup książkę Psi dar