Psi dar

Claire pamięta tamten dzień doskonale - pojechała z psami za miasto, żeby pospacerować. Ale Daisy nie chciała wysiąść z auta. Labradorka, zazwyczaj spokojna i trzymająca dystans,  kilka razy szturchnęła Claire nosem w pierś. Podczas spaceru Claire nie mogła przestać o tym myśleć. Na wszelki wypadek poszła jednak do lekarza: kolejne badania wykazały, że miała głębokiego, trudnego do zdiagnozowania raka piersi.

Dobrze wiedziała, że zanim zauważyłaby na tyle niepokojące objawy, żeby wybrać się do lekarza, byłoby za późno. Claire postanowiła wykorzystać zdolności swojej labradorki.

Dzięki swojemu wykształceniu (studiowała biologię i psychologię) i ogromnej miłości do psów, Claire zrozumiała, że psy takie jak Daisy mogą uratować o wiele więcej istnień ludzkich. Założyła więc fundację Medical Detection Dogs. Choć musiała stawić czoło wielu wyzwaniom, Claire i jej psy udowodniły, że dzięki odpowiedniemu treningowi są w stanie wykrywać zmiany nowotworowe na wczesnym stadium choroby oraz wtedy, gdy dotychczasowa aparatura zawodzi. Psy szkolone przez Claire Guest potrafią także u osób chorych na padaczkę lub cukrzycę wyczuć zbliżający się atak i ich ostrzec.

Psi dar to opowieść o tym, że nasi najlepsi przyjaciele mogą codziennie ratować nam życie, w zamian oczekując tylko pełnej miski i miłości.

Claire Guest od ponad dwudziestu lat zajmuje się szkoleniem psów do zadań związanych z węchem. Obecnie przewodzi fundacji Medical Detection Dogs, organizacji, która szkoli psy specjalizujące się w identyfikowaniu ludzkich chorób poprzez zapach. Pracuje nad wieloma pionierskimi projektami badawczymi z udziałem psiego węchu, w tym szkolenia psów do wykrywania nowotworów, zmiany poziomu cukru we krwi i choroby Addisona.

W 2011 roku została odznaczona honorowym doktoratem w uznaniu za wybitny wkład w rozwój nowych metod do wykrywania chorób zagrażających życiu ludzi.

Informacje dodatkowe o Psi dar:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2017-06-14
Kategoria: Literatura faktu, reportaż
Tytuł oryginału: Daisy's Gift

Kup książkę Psi dar

Psi dar - opinie o książce

Avatar użytkownika - Dizzy
Dizzy
Przeczytane:2017-08-22, Ocena: 6, Przeczytałam, 80 książek 2017,
Nie bez powodu psa nazywa się najlepszym przyjacielem człowieka. Są one bowiem nie tylko wiernymi towarzyszami, ale i często ratują ludzkie życie - zarówno w kwestii bardziej fizycznej, jak i duchowej. Słyszałam wiele pięknych historii o tych zwierzętach, o ich poświęceniu i niebagatelnej lojalności, a jednak nigdy wcześniej nie obiło mi się o uszy, aby psy potrafiły zidentyfikować nowotwór...    (...) psy można nauczyć, aby swój niesamowity węch wykorzystywały do ostrzegania diabetyków w chwili, gdy stężenie cukru w ich krwi zaczyna odbiegać od normy. Szkolimy psy do życia z ludźmi z cukrzycą  z innymi schorzeniami, takimi jak choroba Addisona i alergie, aby czuli się bezpieczniej. Wczesne ostrzeżenia oznaczają, że liczba hospitalizacji znacząco spada, ryzyko omdleń się minimalizuje, a rodzice dziecka z cukrzycą mogą w nocy spać, a nie budzić się co godzinę lub dwie, żeby sprawdzić jego poziom cukru we krwi.   Claire Guest, autorka Psiego daru, została uratowana przez jednego ze swoich psów - Daisy. Choć może ciężko w to uwierzyć, owa suczka ostrzegła ją przed rakiem piersi, znajdującym się głęboko - kobieta nie odnalazłaby go sama w porę, a tak - dzięki szybko podjętym działaniom - została skutecznie wyleczona. Już sama ta opowieść wywołała na mojej twarzy uśmiech, a przecież historia labradorki Daisy nie jest jedyną, którą poznajemy na kartach powieści! Spotkamy tu znacznie więcej psów i dowodów niesamowitego przywiązania tych zwierząt do właścicieli, a także niesamowitych zdolności ich mokrych nosków...    Mamy jeden z najgorszych w Europie wskaźników wczesnego wykrywania raka. Nasze psy mają wyższe wskaźniki niezawodności niż większość dotychczasowych testów. Ich zmysł węchu jest niezwykły i można go porównać do wyczucia jednej kropli krwi w wypełnionych wodą dwóch olimpijskich basenach. Nie powinniśmy odwracać się od tych bardzo wrażliwych bio-detektorów tylko dlatego, że mają sierść.   Autorka bardzo emocjonalnie podchodzi do swoich opowieści. Zdaje się przemawiać przez nią miłość do czworonogów, której ciężko nie ulec - sama wielokrotnie wzruszyłam się, czytając o przedstawionych w książce psach i ich dokonaniach, ratujących wiele istnień. Claire założyła fundację Medical Detection Dogs, a wyszkolone przez nią psy potrafią wykrywać m.in. zmiany nowotworowe i ataki padaczki. To niesamowite, prawda? Wyobraźcie sobie, jak wiele istnień można będzie uratować, gdy diagnostyka nowotworów z wykorzystaniem umiejętności psów będzie stosowana rutynowo? Może brzmi to jak marzenie ściętej głowy, ale patrząc na wykształcenie (psychologia, biologia) i przedstawione na kartach Psiego Daru doświadczenia autorki, to rozwiązanie zdaje się być niemal na wyciągnięcie ręki.    Psi dar to kolejna fenomenalna pozycja z serii EKO, która - tym razem - opowiada o jednych z najbliższych nam istot. Zaskakuje, wzrusza, ale i pomaga dowiedzieć się więcej o czworonogach, poznać ich jeszcze lepiej od strony psychologicznej i niebywałych umiejętności, z których często nie zdajemy sobie sprawy. Uzupełnienie książki zdjęciami bohaterów, wywołała na mojej twarzy uśmiech i pozwoliło zżyć się z nimi bardziej. Nie brakuje tu również fotek z życia autorki, w której również odnalazłam druha. Polecam serdecznie miłośnikom psów!
Avatar użytkownika - Muminka789
Muminka789