Szymek

Piotr Kościelny po raz kolejny zaskakuje. Dotyka problemów społecznych, przypomina o ich istnieniu i zagrożeniu jakie niosą ze sobą. Jest doskonałym obserwatorem, który poprzez swą twórczość dzieli się swoimi przemyśleniami tworząc ze swych opowieści kryminał społeczny. Bezkompromisowe podejście do trudnych tematów, do których podchodzi z zupełną łatwością, pozwala przedstawić społeczeństwo takim jakim jest.

Piotr Kościelny swoją opowieścią zabiera nas do 1994 roku- okresu kiedy w Polsce panował kryzys, bezrobocie sięgało zenitu. Swoją historię skupia na głównym bohaterze Szymku. Przeplata teraźniejszość z przeszłością co jest urozmaiceniem książki.

„Szymek” to dramatyczna historia, skupiająca się na rodzinnej tragedii, której los nie odpuszcza i rzuca pod nogi najcięższe kłody. To historia oparta na życiu młodego człowieka, który znalazł się na zakręcie życia. Którego prośby o pomoc nikt nie usłyszał. Stał się tym samym ofiarą nieudolnego systemu, w którym każdy umywa ręce i nie bierze odpowiedzialności za rażące błędy. Szymek nie miał szans z hermetycznym społeczeństwem, w którym wszelkie odmienności nie były tolerowane.

Andrzej i Bożena- rodzice Szymka pozwalają mu żyć swoim życiem w szczególności kiedy drugi syn sprawia kłopoty wychowacze utożsamiając się z grupą skinhedów, wpada w konflikty z prawem. Na co dzień rodzice chłopaków mierzą się z wieloma problemami. Brak zainteresowania synami i ich problemami przynosi rodzinie kolejne kłopoty. Ogrom tragedii zaczyna się od sambójstwa młodszego syna- Szymka. To tragiczne wydarzenie staje się efektem -domino niosąc ze sobą kolejne niezbyt przyjemne sytuacje. Traumatyczne przeżycie odbija się na zdrowiu rodziców. Bożena jest na skraju wyczerpania, ogarnia ją bezradność. Nie potrafi pogodzić się ze śmiercią Szymka. Sytuacja w domu wzbudza w starszym synu poczucie winy oraz chęć dokonania zemsty. Samobójstwo chłopaka to tylko początek piekła jakie przygotował dla nich los.

Zbadanie samobójstwa młodego człowieka przypada komisarzowi Żmigordzckiemu. Sprawa jednak zostaje szybko zamknięta ze względu na brak dowodów co by w sprawie brały udział osoby trzecie. Do komisarza dołącza aspirant Krzysztof Sawicki, z którym w nieoficjalnym śledztwie próbują zbadać sprawę Szymka.

"Szymek" to powieść o bogatmym podkładzie psychologicznym poruszający wiele tematmów społecznych. Pomimo, że autor cofa się do lat 90 to poruszana tematyka jest nadal aktywna w obecnych czasach. Brak tolerancji, agresja, zjawisko zwane obecnie hejtem, prześladowanie, wyśmiewanie, poniżanie, znęcanie, gnębienie to jedynie kilka negatywnych zjawisk, z którymi mamy do czynienia.

Piotr Kościelny umiejętnie wzbudza w czytelniku emocje, które nie podają w trakci czytania. Wytyka błędy systemu urzędniczego, który swoją nieporadność tłumaczy istotą prawa.

O książce Piotra Kościelnego powinno mówić się głośno. Nie powinna ona pozostać bez echa. Tematyka jest tematem bardzo ważnym ciągle nieakceptowalnym przez społeczność. W Polsce nadal jesteśmy zamknięci na osoby o odmiennej orientacji, czy innych poglądach. Zachęcam sięgnąć po „Szymka” i zrobić sobie rachunek sumienia, po lekturze, gwarantuję, że pojawią się przemyślenia i pewna nostalgia.

On The Other Side

Kup książkę Szymek

Zwierz
Piotr Kościelny0
Okładka ksiązki - Zwierz

„Właściwie zabijałem, odkąd pamiętam. Zaczynałem od zabijania zwierząt. Pierwszą ofiarą był kot sąsiadów. To było u babci na wakacjach. Mieszkała...

Pokot
Piotr Kościelny0
Okładka ksiązki - Pokot

Najnowszy thriller od autora takich bestsellerów jak ,,Łowca", ,,Zwierz" czy ,,Dom" ! Duet Sikora Bielecki powraca! We Wrocławiu grasuje kolejny seryjny...

Księga zaklęć
Agnieszka Rautman-Szczepańska