Zawsze i na zawsze

Tom 3 cyklu O chłopcach

Mija rok od wydarzeń, które miały miejsce w „P.S. Wciąż Cię kocham”. Głównej parze bohaterów-, którymi są Lara Jean i Peter Kavinsky przyjdzie zmierzyć się z kolejnymi przeciwnościami losu. Czy ich uczucie jest wystarczająco silne? Czy przetrwa kolejne przeszkody jakie napotka? Czy miłość na odległość ma szansę przetrwać? Musicie się przekonać sami.

„Zawsze i na zawsze” to trzeci a zaraz finałowy tom bestsellerowej serii autorstwa Jenny Han. Musze się przyznać że i ja nie mogłam się powstrzymać przed powrotem do świata sióstr Song, by zobaczyć jak to się wszystko skończy.

Autorka w dalszym ciągu posiada lekkie pióro, które sprawia że przez jej historię dosłownie się płynie. Gdy dodatkowo dodamy do tego przystępny język, niezbyt skomplikowaną lekko przewidywalną fabułę to otrzymamy lekką i przyjemną książkę którą czyta bez zdawania sobie sprawy z upływu czasu. Z resztą dzieje się w niej tyle że na nudę narzekać nie można.
W tej książce odnajdziemy całą gamę emocji od smutku, żalu, wątpliwości i szczęścia. Całość utrzymana w słodko gorzkim klimacie, z wieloma ciekawymi nawiązaniami do popkultury.

Bardzo dużo uwagi Jenny Han poświeciła charakterystyce bohaterów. Para głównych postaci bardzo zyskała od ostatniego spotkania, mam wrażenie ze dojrzali, zwłaszcza Lara, która stara się stawić czoła problemom z których właściwie nie ma dobrego wyjścia. Dziewczyna swoją dorosłością momentami irytuje, niemniej jednak widać w niej przemianę jaka nastąpiła od pierwszego tomu. Dużo uwagi poświęcono również bohaterom drugoplanowym co było bardzo interesujacym zabiegiem. Moją ulubioną postacią była zdecydowanie Kitty, której charakter oraz cięty jak brzytwa jezyk od razu wzbudziły moją sympatię. Zwraca zatem uwagę fakt że autorka starała się nadać książce ostateczna formę, zakończyć rozpoczęte wątki, nawet mało znaczące. Co ciekawe jednak główny wątek Petera i Lary Jean dopowiedziany do końca nie został. Czytelnik pozostał z zakończeniem otwartym, które ja osobiście bardzo lubię. Sama mogę zdecydować jak się potoczy dalsza część ich historii.

„Zawsze i na zawsze” to książka która porusza ważne i potrzebne tematy jak na literaturę młodzieżową, takie jak: plany dotyczące przyszłości oraz radzenie sobie z strata. Sporo miejsca poświecono relacjom rodzinnym zwłaszcza siostrzanym

Dodam ze spotkałam się z opiniami że właściwie ta część nie musiała powstać i w sumie się z nią zgadzam. Po przeczytaniu drugiego tomu sądziłam już nic nie zostało do powiedzenia, dlatego mam wrażenie że trzecia część powstała trochę na siłę, co nie zmienia faktu że dobrze było wrócić do znanych i lubianych bohaterów.
Jest to obowiązkowa lektura dla fanów serii, zwłaszcza ze trzeci tom ma stanowić jej swoiste uwiecznienie

Informacje dodatkowe o Zawsze i na zawsze:

Wydawnictwo: Kobiece
Data wydania: 2019-11-27
Kategoria: Dla młodzieży
Kategoria wiekowa: 15-18 lat
Tytuł oryginału: Always and Forever, Lara Jean
Dodał/a opinię: kamila9314

Tagi: bóg Proza w przekładzie

Zobacz opinie o książce Zawsze i na zawsze

Kup książkę Zawsze i na zawsze

Bez ciebie nie ma lata
Jenny Han0
Okładka ksiązki - Bez ciebie nie ma lata

Belly zawsze odliczała dni dzielące ją od lata. Wracała wtedy na plażę Cousins, do Conrada i Justina. W tym roku jest inaczej. Zwłaszcza po tym, jak Susanna...

P.S. Wciąż cię kocham
Jenny Han0
Okładka ksiązki - P.S. Wciąż cię kocham

Długo wyczekiwana kontynuacja bestsellera ,,Do wszystkich chłopców, których kochałam"! Związek Lary Jean i Petera przeżywa...