Recenzja książki: Zawsze i na zawsze

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Książkowe czy telewizyjne serie zawsze kiedyś się kończą. Nieważne, jak bardzo przywiążemy się do bohaterów, jak mocno wciągnie nas opisany przez pisarza czy reżysera świat, ostatni tom – albo odcinek – nieubłaganie nadejdzie. Dobrze, jeśli seria kończy się, gdy autor miał na nią jeszcze pomysł, nie powielał schematów, nie popadł w grafomanię. Może i trudniej jest się wtedy z cyklem rozstać, ale dzięki temu u miłośników serii na długo pozostawi ona dobre wrażenie i chęć, by do lektury książek – lub do serialu – jeszcze kiedyś wrócić. Tak jest w przypadku książek Jenny Han składających się na serię Chłopcy, a zapoczątkowanej bestsellerową powieścią Do wszystkich chłopców, których kochałam, która – skądinąd – doczekała się również ekranizacji. Powieść Zawsze i na zawsze, ostatni tom serii, definitywnie zamykać ma cykl i czyni to w naprawdę dobrym stylu.

Lara Jean rozpoczyna ostatni rok nauki w liceum. W jej związku z Peterem po katastrofalnych przejściach opisanych w drugim tomie serii, P.S. Wciąż cię kocham wreszcie pojawia się trochę spokoju, a zakochani nastolatkowie mogą cieszyć się sobą. W beztroskie młodzieńcze lata wkrada się jednak stres związany ze studiami, z oczekiwaniem na listy przyjęć na poszczególne uczelnie i z tym, jak wyglądać będzie kolejny rok edukacji – już nie szkolnej, lecz akademickiej. Jednak nie tylko szkolne tematy zajmują Larę Jean. Jej rodzinne życie również nabiera rozpędu. Tata mocno angażuje się w relację z panią Rothschild, jedenastoletnia Kitty zaczyna błyskawicznie dorastać, a studiująca w Szkocji Margot zdaje się prowadzić niezależne od Coverów życie na własny rachunek.

Zawsze i na zawsze to powieść pełna podsumowań. Już od pierwszych stron znać, że coś się kończy, że nasza droga z bohaterami powieści Jenny Han zbliża się do finiszu. Że musimy pozwolić Larze Jean, Peterowi i ich bliskim iść dalej bez nas – nieważne, jak mocno zdążyliśmy ich pokochać.

W powieści Jenny Han nie mogło, oczywiście, zabraknąć balu maturalnego, wyboru sukienki, pomysłowych zaproszeń na imprezę czy pamiątkowych zdjęć z rodziną. Czujemy się, jakbyśmy uczestniczyli z opisywanych wydarzeniach, jakby Charlottesville nie leżało w USA na drugiej półkuli, ale było nam bardzo bliskie.

W książce Zawsze i na zawsze autorka po raz kolejny szczegółowo portretuje swoich bohaterów, zwracając baczną uwagę na ich emocje, uczucia i łączące ich relacje. Tu nie ma miejsca na niedomówienia. Jenny Han – a wraz z nią jej bohaterowie – stawiają przede wszystkim na szczerość, która zawsze przynosi dobry rezultat.

Zawsze i na zawsze czyta się błyskawicznie. To jedna z tych książek, których nie chcemy odkładać na półkę, nie doczytawszy jej do końca. I chociaż wydarzenia mocno już odbiegły od sytuacji z pierwszego tomu związanej z listami Lary Jean, wysłanymi bez jej zgody do chłopców, w których kiedyś była zakochana, to z ogromną przyjemnością czyta się o codziennych perypetiach zwyczajnej amerykańskiej nastolatki. Dziewczyny skromnej, szczerej, mającej marzenia i cele, ale dostrzegającej drugiego człowieka i jego potrzeby. Seria Chłopcy Jenny Han to spory zastrzyk pozytywnej energii. To książki, po które powinny sięgnąć wszystkie – zarówno młodsze, jak i te nieco starsze – dziewczyny.

Tagi: Proza w przekładzie

Kup książkę Zawsze i na zawsze

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zawsze i na zawsze
Książka
Inne książki autora
Chłopcy. Pakiet Do wszystkich chłopców, których kochałam/PS Wciąż cię kocham
Jenny Han0
Okładka ksiązki - Chłopcy. Pakiet Do wszystkich chłopców, których kochałam/PS Wciąż cię kocham

Bestsellerowa seria książek młodzieżowych o siostrach Song Pakiet zawiera książki: ,,Do wszystkich chłopców, których kochałam" (okładka filmowa),...

Do wszystkich chłopców, których kochałam
Jenny Han0
Okładka ksiązki - Do wszystkich chłopców, których kochałam

Wyobraź sobie, co by się stało, gdyby wszyscy faceci, w których się kiedykolwiek kochałaś, dowiedzieli się o tym w tym samym czasie... Historia...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Małgorzata Musierowicz, Emilia Kiereś
Na Jowisza! Uzupełniam Jeżycjadę
Winne
Jarosław Czechowicz
Winne
Złoty dukat
Grażyna Bąkiewicz
Złoty dukat
Gruzińskie wino
Anna Pilip
Gruzińskie wino
Trzeci etap
Katarzyna Ryrych
Trzeci etap
Gruzowisko
Aleksandra Katarzyna Maludy;
Gruzowisko
Po prostu Mama
Renata Piątkowska
Po prostu Mama
Raróg
Anna Sokalska
Raróg
Banialuki do zabawy i nauki
Agnieszka Frączek
Banialuki do zabawy i nauki
Pokaż wszystkie recenzje