reklama

Recenzja książki: 629 kości

Recenzuje: Sławomir Krempa

629 kości to bardzo spójna, sprawnie napisana i po prostu angażująca powieść kryminalna – co należy docenić tym bardziej, że stanowi ona literacki debiut.

629 kości - o czym opowiada książka?

Bieszczady zimą są jeszcze bardziej puste niż kiedykolwiek. A jednak to właśnie tu wybrała się grupa maturzystów wraz z opiekunem. Nagłe załamanie pogody podczas wycieczki zaskakuje wszystkich, młodzież musi schronić się więc w opuszczonej chacie. Tam pchani ciekawością młodzi ludzie zaglądają do zgromadzonych skrzynek, w nich zaś znajdują setki kości oraz zeszyty, za sprawą których poznać mogą historie nieżyjących osób. Do rozwiązania sprawy wyznaczony zostaje podkomisarz Robert Lew. Problem w tym, że kości pochodzą sprzed wielu lat, morderstwa zadbał również o to, by utrudnić śledczym przeprowadzenie badań. Gdy zaś udaje się wskazać podejrzanego, udowodnienie mu winy okazuje się niemal niemożliwe. Czy rzeczywiście mamy do czynienia ze zbrodnią doskonałą? Czy sprawę uda się rozwiązać? Jak to się stało, że przez wiele lat nie zauważono, że w Polsce grasuje seryjny morderca?

629 kości - recenzja i ocena

Przede wszystkim warto docenić bardzo solidny warsztat autora, który ukrywa się pod pseudonimem M.M. Perr. Sceny otwierające powieść są bardzo mocne, stawka od samego początku jest bardzo wysoka. Na kolejnych stronach napięcie nie opada, nawet, gdy autor ujawnia tożsamość głównego podejrzanego. Wówczas zainteresowanie czytelnika skupia się na motywach działania sprawcy oraz na tym, czy śledczym uda się znaleźć dowody, które pozwolą potwierdzić jego winę.

629 kości to powieść solidnie skonstruowana. Podzielona została na ponad 50 krótkich rozdziałów, w niemal każdym z nich czytelnik znajdzie kolejne elementy, potrzebne do rozwikłania całej sprawy lub pozwalające mu lepiej poznać bohaterów powieści. Narracja przeplatana jest wyimkami z fikcyjnych oczywiście zapisków mordercy, dotyczących jego ofiar.

To właśnie zabójca, jego historia, motywy działania, charakter są w powieści opisane najbardziej obszernie. Czytelnik ma także okazję, by poznać śledczych, wśród nich zaś przede wszystkim podkomisarza Roberta Lwa, doświadczonego policjanta, męża i ojca, który – jak to często bywa w przypadku stróżów prawa – podczas pracy nad kolejnymi sprawami zaniedbuje rodzinę. Czy to dlatego jest „najgorszym ogniwem systemu”? O co zabójca oskarża policję i państwo? Czy chce jedynie odrobiny uwagi ze strony mediów? A może ma do przekazania również coś więcej?

Autor 629 kości postanawia również podjąć w swej powieści ważny społecznie temat, pisze bowiem o ludziach, którzy żyją na marginesie systemu, są wykluczeni, niedostrzegani. Nie chodzi tu wyłącznie o bezdomnych, ale o całkiem szeroką grupę społeczną, pomijaną w politycznych dyskusjach czy przekazach medialnych. M.M. Perr w swej powieści oddaje im głos, skłaniając zarazem czytelnika do refleksji.

629 kości - czy warto przeczytać powieść M.M. Perr?

Nade wszystko jednak 629 kości to bardzo solidny kryminał. Wciągający, angażujący, trzymający w napięciu do ostatniej strony i serwujący w finale scenę, którą sprawi, że wielu czytelników z niecierpliwością wyczekiwać będzie premiery kolejnego tomu serii z podkomisarzem Robertem Lwem. Ja już na nią czekam.

Tagi: kryminał

Kup książkę 629 kości

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce 629 kości
Książka
629 kości
M.M. Perr
Inne książki autora
Gdy nikt nie patrzy
M.M. Perr0
Okładka ksiązki - Gdy nikt nie patrzy

Sprawę prowadzi aspirantka Sonia Czech, wnikliwa i ambitna policjantka, której życie toczy się głównie wokół pracy. Sytuacja komplikuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy