Recenzja książki: Adelka i kot wyjątkowy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Marzenia motywują do działania. Mając w sobie ogromną siłę, nadają życiu sens. Książeczka Adelka i kot wyjątkowy pokazuje rolę cierpliwości, wytrwałości oraz odpowiedzialności na drodze od marzeń do ich realizacji.

Poskręcane jak sprężynki rude włosy i zielone oczy to cechy charakteryzujące pozytywnie nastawioną do życia czteroletnią Adelkę. A ponieważ ta rezolutna dziewczynka najbardziej lubi rysować koty, zrozumiałym jest, że obiektem marzeń Adelki jest właśnie kotek. W marzeniach widzi go bardzo wyraźnie: czasami jest to kotek o oczach niebieskich jak niebo, innym razem ozdobiony łatkami złotymi niczym jesienne liście, kiedy indziej zaś biały i puszysty jak śnieg. I chociaż w domu jest już bura pręgowana kotka – jedenastoletnia Lucynka, traktująca nogi mamy jak najwygodniejszy fotel świata, Adelka marzy o kotku, którego znałaby od samego początku. Każdego dnia wpatruje się w wycięte z czasopisma zdjęcie, przedstawiające białego kota długowłosego o pięknych niebieskich oczach i plamie wokół noska. Tak właśnie będzie wyglądał wyjątkowy kot Adelki. Jednak… Kto to siedzi skulony pod krzakiem i miauczy żałośnie? Z zimna drży czy ze strachu? Trzeba się nim zaopiekować, dopóki nie znajdzie dobrego domu!

Historia opisana na kartach publikacji Wydawnictwa Bis opowiada o marzeniach, którym czasami warto pomóc się spełnić. Bo przecież choć Adelka marzyła o zupełnie innym kotku, to właśnie ten znaleziony okazał się najpiękniejszym, jedynym, najbardziej wyjątkowym na świecie. Wtedy, gdy dostrzegła jego wyjątkowość, spełniło się jej marzenie. Wzruszający tekst (pełen łagodności, serdeczności, bliskości i spokoju) Anny Bichalskiej uzupełniony został pięknymi ilustracjami autorstwa Beaty Zdęby. Z mądrych dialogów przenika prawda o marzeniach, tęsknocie, wytrwałym dążeniu do celu, potrzebie odpowiedzialności, a także radości z tego, co wyjątkowe, a co najczęściej znajduje się w zasięgu ręki. Trzeba to tylko dostrzec, zaakceptować i pokochać.

Książeczka Adelka i kot wyjątkowy zainteresuje dzieci od szóstego roku życia, ich rodzicom zaś dostarczy tematu do wspólnych rozmów.

Tagi: dla dzieci kot

Kup książkę Adelka i kot wyjątkowy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Adelka i kot wyjątkowy
Książka
Adelka i kot wyjątkowy
Anna Bichalska
Inne książki autora
Po tamtej stronie lasu
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Po tamtej stronie lasu

Porządkując rzeczy po zmarłej matce, Ewa natrafia na starą szkatułkę należącą kiedyś do jej babki. Jest tam kilka pamiątek i stary album, który pamięta...

Wzgórze Niezapominajek
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Wzgórze Niezapominajek

Miał być piękny ślub i szczęśliwe życie we dwoje, ale plany rozwiały się w kilka godzin. Lena wyjeżdża do rodzinnej miejscowości nad jeziorem, by w bezpiecznym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
The Paper Dolls
Natalia Grzegrzółka
The Paper Dolls
Słowa wdzięczności
Anna H. Niemczynow
Słowa wdzięczności
Izabela i sześć zaginionych koron
Krzysztof P. Czyżewski
Izabela i sześć zaginionych koron
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy