Recenzja książki: Adelka i kot wyjątkowy

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Marzenia motywują do działania. Mając w sobie ogromną siłę, nadają życiu sens. Książeczka Adelka i kot wyjątkowy pokazuje rolę cierpliwości, wytrwałości oraz odpowiedzialności na drodze od marzeń do ich realizacji.

Poskręcane jak sprężynki rude włosy i zielone oczy to cechy charakteryzujące pozytywnie nastawioną do życia czteroletnią Adelkę. A ponieważ ta rezolutna dziewczynka najbardziej lubi rysować koty, zrozumiałym jest, że obiektem marzeń Adelki jest właśnie kotek. W marzeniach widzi go bardzo wyraźnie: czasami jest to kotek o oczach niebieskich jak niebo, innym razem ozdobiony łatkami złotymi niczym jesienne liście, kiedy indziej zaś biały i puszysty jak śnieg. I chociaż w domu jest już bura pręgowana kotka – jedenastoletnia Lucynka, traktująca nogi mamy jak najwygodniejszy fotel świata, Adelka marzy o kotku, którego znałaby od samego początku. Każdego dnia wpatruje się w wycięte z czasopisma zdjęcie, przedstawiające białego kota długowłosego o pięknych niebieskich oczach i plamie wokół noska. Tak właśnie będzie wyglądał wyjątkowy kot Adelki. Jednak… Kto to siedzi skulony pod krzakiem i miauczy żałośnie? Z zimna drży czy ze strachu? Trzeba się nim zaopiekować, dopóki nie znajdzie dobrego domu!

Historia opisana na kartach publikacji Wydawnictwa Bis opowiada o marzeniach, którym czasami warto pomóc się spełnić. Bo przecież choć Adelka marzyła o zupełnie innym kotku, to właśnie ten znaleziony okazał się najpiękniejszym, jedynym, najbardziej wyjątkowym na świecie. Wtedy, gdy dostrzegła jego wyjątkowość, spełniło się jej marzenie. Wzruszający tekst (pełen łagodności, serdeczności, bliskości i spokoju) Anny Bichalskiej uzupełniony został pięknymi ilustracjami autorstwa Beaty Zdęby. Z mądrych dialogów przenika prawda o marzeniach, tęsknocie, wytrwałym dążeniu do celu, potrzebie odpowiedzialności, a także radości z tego, co wyjątkowe, a co najczęściej znajduje się w zasięgu ręki. Trzeba to tylko dostrzec, zaakceptować i pokochać.

Książeczka Adelka i kot wyjątkowy zainteresuje dzieci od szóstego roku życia, ich rodzicom zaś dostarczy tematu do wspólnych rozmów.

Tagi: dla dzieci kot

Kup książkę Adelka i kot wyjątkowy

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Adelka i kot wyjątkowy
Książka
Adelka i kot wyjątkowy
Anna Bichalska
Inne książki autora
Czarci most
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Czarci most

Młody pisarz książek dla dzieci, Mikołaj Osadnik, po śmierci babki przyjeżdża do Czarciego Mostu - rodzinnego miasteczka, które opuścił jako dziecko...

Wzgórze Niezapominajek
Anna Bichalska0
Okładka ksiązki - Wzgórze Niezapominajek

Miał być piękny ślub i szczęśliwe życie we dwoje, ale plany rozwiały się w kilka godzin. Lena wyjeżdża do rodzinnej miejscowości nad jeziorem, by w bezpiecznym...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Reklamy