Recenzja książki: Diament i Róża

Recenzuje: Sławomir Krempa

Diament i Róża Karoliny Winiarskiej to poruszająca powieść obyczajowa, która pokazuje, że marzenia mogą się spełnić czasem w naprawdę zaskakujący sposób.

recenzja Diament i Róża

Dorota to kobieta, o której można by było powiedzieć, że w życiu krok po kroku osiągała kolejne cele. Prowadzi prosperującą firmę, a i w życiu prywatnym wiedzie jej się całkiem dobrze – do czasu, gdy mąż oświadcza, że odchodzi, bo planuje ułożyć sobie życie z inną kobietą. Dorota jest zdruzgotana. Wciąż kocha Tomka, a jednak nie może z nim być. Dzień po rozprawie rozwodowej wsiada w samolot i wyrusza na drugi koniec świata. Do Afryki, gdzie spotkać ma się z kobietą, która w jej życiu odegrała bardzo ważną rolę. Co znajdzie, gdy dotrze na miejsce? Czy podróż pozwoli jej pogodzić się z tym, co przyniósł jej los? A może stanie się początkiem zupełnie nowego życia?

Wiele jest atutów nowej powieści Karoliny Winiarskiej. Przede wszystkim to książka świetnie napisana. Poruszająca i pełna emocji, a jednocześnie nie nazbyt ckliwa czy łzawa. Z intrygującą fabułą i angażującą akcją, która jednak mieści się w granicach prawdopodobieństwa. Z pełnokrwistymi, nietuzinkowymi bohaterami – a może raczej bohaterkami, bo Diament i Róża to przede wszystkim opowieść o kobietach. O Dorocie, która dorastała w PRLu, lecz zawsze czuła, że nie pasuje do tego kraju i do panujących w nim realiów. Pierwszym katalizatorem zmian stało się dla niej spotkanie ciotki, Charlotty, która umiała czerpać z życia pełnymi garściami i która zachęciła Dorotę, by ta spróbowała spełniać też swe marzenia. Karolina Winiarska sporo miejsca w powieści kobietom dla Doroty ważnym – Charlotcie, a także Rose, która czeka na nią w Afryce. Poznajemy ich historie i inspirują nas one – podobnie jak zainspirowały główną bohaterkę.

W powieści Karoliny Winiarskiej jest sporo miejsca również na odtworzenie atmosfery i charakteru Afryki. Tutejszego gorącego klimatu, kuchni, smaków i zapachów, ale też niełatwej historii, która wciąż wpływa na teraźniejszość. 

Karolina Winiarska w swojej powieści porusza wiele niełatwych tematów. Pisze o uczuciach, które czasem ewoluują, zmieniają się, a czasem muszą po prostu wygasnąć. Mówi o tym, że czasem najlepszym, co można ofiarować drugiemu człowiekowi, jest przestrzeń, która może dla niego okazać się wyzwoleniem. Przypomina, że życie to sztuka odpuszczania – ważne jednak, by nie odpuścić innym – i sobie – zbyt wiele.    

Diament i Róża to książka, która pokazuje, że nigdy nie wolno się poddawać, bo zawsze może przyjść zupełnie nowe rozdanie. I że najważniejsze, by próbować żyć we własnej bajce, a nie pod dyktando innych ludzi – choć nasze życie nie zawsze przypomina bajkę. Diament i Róża to – wreszcie – mądra i ciepła powieść, która pozostaje z czytelnikiem jeszcze długo po zakończeniu lektury.   

Tagi: obyczajowe miłość podróż Afryka

Kup książkę Diament i Róża

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Diament i Róża
Książka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Inne książki autora
W twoją stronę
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - W twoją stronę

Dwie siostry i jedna wspólna historia, która udowadnia, że życie, pomimo że trudne, bywa także zaskakująco łaskawe... Łucję i Felicję dzieli...

Następnym razem
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Następnym razem

Ile razy można nie dostrzec miłości zanim będzie za późno? Poruszająca opowieść o życiu oraz miłości, która nie przemija - idealna na zimowe...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Cytaty z książki

„Dopóki żyjesz, możesz wszystko.Po to są kolejne wschody słońca, żeby ten czas pomiędzy pierwszym i ostatnim promieniem wypełnić życiem”


Więcej

"...każda decyzja dzisiejszego dnia zaprowadzi cię do twojego jutra i do twojej przyszłości"


Więcej
Więcej cytatów z tej książki
Recenzje miesiąca
Alfabet polifoniczny
Tomasz Jastrun
Alfabet polifoniczny
Cienie dawnych grzechów
Mieczysław Gorzka ; Michał Śmielak
Cienie dawnych grzechów
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy