reklama

Recenzja książki: Diament i Róża

Recenzuje: Sławomir Krempa

Diament i Róża Karoliny Winiarskiej to poruszająca powieść obyczajowa, która pokazuje, że marzenia mogą się spełnić czasem w naprawdę zaskakujący sposób.

recenzja Diament i Róża

Dorota to kobieta, o której można by było powiedzieć, że w życiu krok po kroku osiągała kolejne cele. Prowadzi prosperującą firmę, a i w życiu prywatnym wiedzie jej się całkiem dobrze – do czasu, gdy mąż oświadcza, że odchodzi, bo planuje ułożyć sobie życie z inną kobietą. Dorota jest zdruzgotana. Wciąż kocha Tomka, a jednak nie może z nim być. Dzień po rozprawie rozwodowej wsiada w samolot i wyrusza na drugi koniec świata. Do Afryki, gdzie spotkać ma się z kobietą, która w jej życiu odegrała bardzo ważną rolę. Co znajdzie, gdy dotrze na miejsce? Czy podróż pozwoli jej pogodzić się z tym, co przyniósł jej los? A może stanie się początkiem zupełnie nowego życia?

Wiele jest atutów nowej powieści Karoliny Winiarskiej. Przede wszystkim to książka świetnie napisana. Poruszająca i pełna emocji, a jednocześnie nie nazbyt ckliwa czy łzawa. Z intrygującą fabułą i angażującą akcją, która jednak mieści się w granicach prawdopodobieństwa. Z pełnokrwistymi, nietuzinkowymi bohaterami – a może raczej bohaterkami, bo Diament i Róża to przede wszystkim opowieść o kobietach. O Dorocie, która dorastała w PRLu, lecz zawsze czuła, że nie pasuje do tego kraju i do panujących w nim realiów. Pierwszym katalizatorem zmian stało się dla niej spotkanie ciotki, Charlotty, która umiała czerpać z życia pełnymi garściami i która zachęciła Dorotę, by ta spróbowała spełniać też swe marzenia. Karolina Winiarska sporo miejsca w powieści kobietom dla Doroty ważnym – Charlotcie, a także Rose, która czeka na nią w Afryce. Poznajemy ich historie i inspirują nas one – podobnie jak zainspirowały główną bohaterkę.

W powieści Karoliny Winiarskiej jest sporo miejsca również na odtworzenie atmosfery i charakteru Afryki. Tutejszego gorącego klimatu, kuchni, smaków i zapachów, ale też niełatwej historii, która wciąż wpływa na teraźniejszość. 

Karolina Winiarska w swojej powieści porusza wiele niełatwych tematów. Pisze o uczuciach, które czasem ewoluują, zmieniają się, a czasem muszą po prostu wygasnąć. Mówi o tym, że czasem najlepszym, co można ofiarować drugiemu człowiekowi, jest przestrzeń, która może dla niego okazać się wyzwoleniem. Przypomina, że życie to sztuka odpuszczania – ważne jednak, by nie odpuścić innym – i sobie – zbyt wiele.    

Diament i Róża to książka, która pokazuje, że nigdy nie wolno się poddawać, bo zawsze może przyjść zupełnie nowe rozdanie. I że najważniejsze, by próbować żyć we własnej bajce, a nie pod dyktando innych ludzi – choć nasze życie nie zawsze przypomina bajkę. Diament i Róża to – wreszcie – mądra i ciepła powieść, która pozostaje z czytelnikiem jeszcze długo po zakończeniu lektury.   

Tagi: obyczajowe miłość podróż Afryka

Kup książkę Diament i Róża

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Diament i Róża
Książka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Inne książki autora
Nie jesteś sama
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Nie jesteś sama

,,Nie jesteś sama" to powieść obyczajowa w klimacie komedii familijnej: ciepłej, wzruszającej i zabawnej. Trzy główne bohaterki- dwie siostry: Kingę i...

Nic więcej
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Nic więcej

Nowa książka autorki przebojowego debiutu Następnym razem Co zrobić, gdy miłość pojawia się, choć wcale jej nie chcemy? Sylwia po studiach przyjeżdża...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
S. Kaid-Salah Ferrón
Elektromagnetyzm i jego tajemnice
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Podróż w niechciane
Danuta Chlupová
Podróż w niechciane
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy