Nic o mnie nie wiesz

"Nic o mnie nie wiesz" jest poruszającym portretem trójki przyjaciół, których życie pełne jest niespełnionych pragnień, ukrytych uczuć i moralnych dylematów. Igę, Maćka i Ewelinę łączy o wiele więcej niż tylko wspólne dzieciństwo. Każde z nich zmaga się z własnymi demonami. Każde żyje na krawędzi spełnienia i tęsknoty, tłumiąc uczucia, które nie są odwzajemnione. Iga, marzy o wielkich rolach, Maciek, o uwolnieniu się od wpływu ojca alkoholika, Ewelina pragnie miłości, której nigdy nie doświadczyła. Niespodziewany zwrot wydarzeń przenosi ich z powrotem do rodzinnego miasteczka. W centrum opowieści jest tajemniczy Olek. Jaka będzie jego rola w przemianie bohaterów? Nic o mnie nie wiesz to również piękny obraz Bieszczad, których dzikie krajobrazy i spokój stanowią tło dla rozgrywających się tam wydarzeń.

Informacje dodatkowe o Nic o mnie nie wiesz :

Wydawnictwo: Diamenty
Data wydania: 2023-11-15

Kup książkę Nic o mnie nie wiesz

Nic o mnie nie wiesz - opinie o książce

To moje kolejne spotkanie z twórczością autorki. Karolina jest jedną z tych pisarek, po których powieści sięgam w ciemno i jeszcze nigdy się nie zawiodłam. Dlatego nie mogłam sobie odmowić przeczytania jej ostatniej powieści "Nic o mnie nie wiesz", która bardzo zainteresowała mnie swoim opisem i urzekła piękną szatą graficzną. W moim przypadku musiał nadejść odpowiedni moment do sięgnięcia po tą książkę i nadszedł kiedy najbardziej potrzebowałam właśnie takiej lektury, z takim przekazem! Stylistyka i język jakim posługuje się autorka jest bardzo lekki i przyjemny w odbiorze co sprawia, że książkę czyta się w niesamowitym tempie. Ja pochłonęłam ją w jeden wieczór i chociaż czytałam ją już jakiś czas temu, to nadal pamiętam wszystkie emocje towarzyszące mi podczas lektury. Fabuła została w interesujący sposób nakreślona, przemyślana, dopracowana i bardzo dobrze poprowadzona. Natomiast bohaterowie, zarówno pierwszo jak i drugoplanowi, zostali świetnie i bardzo prawdziwie wykreowani. To postaci, które nie są idealne, tak jak my popełniają błędy, mają swoje tajemnice oraz wady i zalety, borykają się z różnymi problemami, dlatego tak łatwo się z nimi utożsamić w wielu kwestiach podzielając podobne troski i dylematy moralne. Jestem pewna, że z powodzeniem moglibyśmy spotkać ich w rzeczywistości. Na kartach powieści mogłam lepiej poznać trójkę bohaterów - Igę, Maćka i Ewelinę - ich myśli, odczucia, mogłam dowiedzieć się z czym się zmagają każdego dnia, jakie wydarzenia z przeszłości odcisnęły piętno na ich obecnym życiu, jak wyglądała i obecnie wygląda ich relacja, a także mogłam lepiej zrozumieć ich postępowanie oraz decyzję. Każda z tych postaci mocno mnie zaintrygowała, wzbudzili oni we mnie ogrom emocji i byłam szalenie ciekawa zarówno ich przeszłości jak i tego co działo się obecnie w ich życiu, a także tego w jaki sposób łączy ich postać tajemniczego Olka. To co dostałam na kartach tej powieści naprawdę przeszło moje najśmielsze oczekiwania! Podobało mi się to jak autorka powolnie odkrywała sekrety i prawdy, które w znaczącym stopniu zaczęły wpływać na zmiany zachodzące w głównych bohaterach, a także na ich relację. Karolina w swojej powieści nie boi poruszać się trudnych, życiowych i ponadczasowych tematów, które tak naprawdę mogą spotkać każdego z nas, mowa między innymi o trudnych relacjach rodzinnych, problemie alkoholowym, uczuciu zaniedbania, a także utraconych marzeniach, to wszystko wywołuje całą lawinę emocji oraz wzruszeń, która podczas czytania udzielają się Czytelnikowi! Ja w trakcie czytania miałam wiele takich momentów, w których chciał wejść do tej książki żeby przytulić, wesprzeć bohaterów i zapewnić ich, że już teraz wszystko będzie dobrze. Autorka serwuje tutaj kilka naprawdę genialnych plot twistów, których ja kompletnie się nie spodziewałam, szczególnie mowa o losach Olka, naprawdę Karolina ten wątek poprowadziła po mistrzowsku. Pisarka w niesamowicie plastyczny i pobudzający wyobraźnię sposób opisuje bieszczadzki klimat, wielokrotnie czytając niektóre fragmenty czułam się tak jakbym towarzyszyła bohaterom we wszystkich wydarzeniach i chłonęła surowość i niepowtarzalność tamtego obszaru. Aż zapragnęło mi się zaszyć ma dłuższy czas w Bieszczadach, tak jak jednemu z drugoplanowych bohaterów, którego historia również niesamowicie mnie zaciekawiła, a momentami nawet rozbawiła. Autorka na przykładzie swoich bohaterów udowadnia, że nie powinniśmy ocenić drugiego człowieka nie poznając jego historii. Pokazuje również, że wszystko dzieje się po coś, że nic nie jest dziełem przypadku, a ludzie pojawiający się na naszej drodze znajdują się na niej nie bez przyczyny. "Nic o mnie nie wiesz" to emocjonująca, poruszająca, momentami trudna i bolesna opowieść pełna życiowych mądrości, doświadczeń i prawd o odkrywaniu i poszukiwaniu siebie oraz swojego miejsca w życiu, mierzeniu się z przeszłością i przeciwnościami losu oraz pozorami, a także o przyjaźni, marzeniach, tęsknocie i miłości. Jestem pewna, że ta historia nie jednego Czytelnika zmusi do refleksji i zadumy. Cudownie spędziłam czas z tą książką i wiem, że "Nic o mnie nie wiesz" już na zawsze zapisze się w mojej pamięci i sercu! Polecam!

Avatar użytkownika - annaniezgodka
annaniezgodka
Przeczytane:2024-01-15, Ocena: 6, Przeczytałam,

"W życiu zawsze jakiś koniec oznaczał początek.[...] Dlaczego ludzie tego nie akceptowali? Dlaczego tak zaciekle walczyli z czasem i jego upływem?"

Są takie historie, które dotykają naszego wnętrza, wybudzają uśpione tęsknoty, wykopują z dna umysłu skryte wspomnienia i zostawiają ślad głęboko w sercu. Taką książką jest właśnie "Nic o mnie nie wiesz". Po jej przeczytaniu nie byłam w stanie zebrać myśli do kupy. Zakorzeniła się tak mocno, że do tej pory przeglądam kartki, głaszczę i wspominam o czym była, a może bardziej o kim?

Troje przyjaciół, którzy nic o sobie tak naprawdę nie wiedzą. Krążą w świecie, który powinien być spełnieniem ich marzeń, a jednak coś ciągle im mówi, że to nie jest to. Nagle muszą wrócić na stare śmieci, zmierzyć się z przeszłością i wyjaśnić kilka spraw, jedną szczególnie.

Jak zniosą prawdę ukrytą w przeszłości? Czy osiągnięcie celu okaże się tym czego oczekiwano? Co przyniesie przyszłość i szczere wyznania?

"- Gdy stracisz wszystko, w co wierzyłaś, a co było iluzją, sama zrozumiesz, że mam rację. Ja już nie mam się czego chwycić. Zostałam obdarta ze wszystkich złudzeń."

Ta książka jest podróżą, przekazem, łącznikiem. Jest składnikiem życia i drogą do poznania samego siebie. To ukojenie dla duszy i wolność dla ciała. Jest tym czego potrzebujesz by zobaczyć, że cel do którego tak zawzięcie dążysz, nie zawsze jest tym czego tak naprawdę potrzebujesz. Bo idąc ciągle do przodu, nie widzisz tego co masz obok... I nie można spełniać oczekiwańi nnych...

Avatar użytkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2023-11-26, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2023,

Karolina Winiarska zabiera nas w sam środek malowniczych i niezwykłych Bieszczad i jednocześnie małego rodzinnego miasteczka trójki przyjaciół.

Igę, Maćka i Ewelinę łączy nie tylko wspólne dzieciństwo. Teraz już jako dorośli ludzie mają swoje problemy i demony przeszłości, z którymi się zmaga. Będziemy towarzyszami w ich traumach, bólu, tęsknocie, niepewności, wzlotach i upadkach, radościach i smutkach. Nawet nie zorientujecie się, kiedy tak głęboko i emocjonalnie wejdziecie w ich losy. Odkryjecie ich tajemnice i pizacie motywy, jakimi się kierują. I jest jeszcze tajemniczy Olek. Jaką rolę w ich życiu odegra mężczyzna?

"Cała trójka, choć wiele ich różniło, była do siebie podobna. Łączyły ich te same marzenia i potrzeby. Wspólne wspomnienia nie pozwalały im się od siebie oddalić, a szczerość ostatnich rozmów sprawiła, że stali się sobie tak bliscy jak nigdy wcześniej."

Autorka porusza problem alkoholizmu, braku akceptacji rodziców, narzucania życiowej ścieżki dla swoich dzieci (niespełnione ambicje rodziców) czy nieszczęśliwej, niespełnionej miłości. Autorka pisze o sprawach, wydawałoby się tak oczywistych, a jednak nierzadko przez nas zapominanych w gonitwie dnia codziennego. Ileż to razy łudziliśmy się, że uda się nam cofnąć czas? Niestety nie da się tego zrobić. A im prędzej to zrozumiemy, i rozliczymy się z przeszłością, tym szybciej i dłużej będziemy mogli być szczęśliwi. Jesteśmy tu i teraz i tylko od nas zależy, jak przeżyjemy czas podarowany nam na ziemi.

"Ale na świecie nie ma księżniczek. Jesteśmy my, kobiety z krwi i kości. To my mamy tworzyć. A nie czekać aż ktoś stworzy coś za nas."

To dość poważna historia. Taka, która mogłaby z powodzeniem wydarzyć się naprawdę. Nie brak w niej także akcentów humorystycznych.

"Nic o mnie nie wiesz" to powieść otwierająca oczy  na wiele ważnych kwestii. To książka relacjach międzyludzkich, o przyjaźni, uczuciach, miłości, walce z demonami przeszłości, pragnieniach i marzeniach, lęku przed kolejnym dniem, odkrywaniu siebie oraz sile, jaką trzeba w sobie znaleźć, by żyć. Oczywiście polecam!

Avatar użytkownika - agnieszka_rowka
agnieszka_rowka
Przeczytane:2024-02-12, Przeczytałam,
Na zawsze
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Na zawsze

Ile razy można się zakochać? Olga rozpoczyna nowy etap w życiu i wyrusza na drugi koniec świata. Zostawiając pensjonat w Bieszczadach, daje się ponieść...

Nie jesteś sama
Karolina Winiarska0
Okładka ksiązki - Nie jesteś sama

,,Nie jesteś sama" to powieść obyczajowa w klimacie komedii familijnej: ciepłej, wzruszającej i zabawnej. Trzy główne bohaterki- dwie siostry: Kingę i...