Quantcast

Recenzja książki: Dolina przebudzenia

Recenzuje: Awolusi

Potęga gór, niebezpieczeństwo i przeszłość, która ciągnie się za bohaterami – to tylko mała zapowiedź tego, co czytelnicy mogą znaleźć w nowej powieści Anny Olszewskiej pod tytułem Dolina przebudzenia. Książka stanowi bezpośrednią kontynuację Przełęczy snów, która ukazała się nakładem wydawnictwa Zwierciadło na początku 2022 roku.

recenzja Dolina przebudzenia

Jagna, Jędrek, Kosma – trójka bohaterów, których losy są burzliwe i niełatwe. Jagna decyduje się pozostać w Brzegach i zająć pensjonatem. Syn nie ma zamiaru niczego jej ułatwiać. Jędrek jest blisko, tych dwoje ciągnie do siebie, ale nic nie jest  łatwe. Kosma pojawia się niespodziewanie w pensjonacie i pomaga Jagnie. Kim tak naprawdę jest? Sprzymierzeńcem? Gdzieś ponad tym wszystkim bohaterka wciąż żyje w lęku. Boi się demonów przeszłości i pewnego człowieka, który w każdej chwili może się pojawić i zaatakować.

Annę Olszewską śmiało można nazwać mistrzynią powieści psychologicznej, bo właśnie tak określiłabym Dolinę przebudzenia. Lecz nie dajecie się zwieść – oprócz buzujących jak ogień w górskiej chacie emocji, autorka pozwala akcji pędzić i pięknie się rozwijać. Z jednej strony – każdy rozdział czyta się z zapartym tchem, z drugiej – jest czas na refleksję i miejsce na przemyślenia. Obyczajowość tej historii zostaje również mocno przełamana wątkami sensacyjnymi. Momentami robi się też mrocznie i groźnie, a końcówka to prawdziwy majstersztyk. Jest epicko i z fantazją! Tym bardziej to powieść, która przełamuje schematy. Trudno zaszufladkować ją jako literaturę kobiecą. Zwłaszcza że narracja prowadzona jest zarówno ze strony Jagny, jak i Jędrka.

Dolina przebudzenia to opowieść o tym, jaką siłę ma prawda. Choć podobno jest ona lepsza od kłamstwa, potrafi też złamać życie i obudzić lęk. To opowieść o miłości – uczuciu, które przynosi komplikacje, wymaga pracy, które jest żywe i zmienia losy bohaterów. I daje wiele pięknych momentów.

I – na koniec – to historia o przeszłości, która depcze po piętach, miesza, przeszkadza. Trzeba zamknąć pewne rozdziały, wybaczyć sobie i innym, by móc zacząć żyć tu i teraz.

Dla tych, którzy szczególną miłością darzą góry, Dolina przebudzenia będzie wyjątkową gratką. Siła przyrody pokazuje tu cały swój majestat. Piękne widoki bywają zwodnicze, a górskie szlaki mogą stać się zarówno miejscem zguby, jak i kryjówką. Czy człowiek ma szansę w starciu z Tatrami? Cóż, wiadomo, że TOPR ma pełne ręce roboty… Uważam jednak, że wielka miłość autorki do gór, fantazja w opisach ich piękna i magicznej, zimowej aury, naprawdę udziela się czytelnikowi. A gdy w dodatku do akcji wkracza góralska gwara...

Książki Anny Olszewskiej polecam już w ciemno. Wiem, że dostarczą one czytelnikom emocji, wzruszeń i rozrywki. Wiem też, że szablonowe fabuły to nie jej bajka – autorka potrafi zaprosić swoich czytelników do niezwykłego świata, który naprawdę angażuje. Pamiętajcie tylko, by zacząć lekturę od tomu pierwszego, czyli Przełęczy snów. To pozwoli zrozumieć wszystkie wątki i dokładnie zapoznać się ze skomplikowaną sytuacją bohaterów.

Tagi: Literatura obyczajowo-rodzinna

Kup książkę Dolina przebudzenia

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Dolina przebudzenia
Książka
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Inne książki autora
Moja irlandzka piosenka
Anna Olszewska0
Okładka ksiązki - Moja irlandzka piosenka

MIA nigdy nie była w stałym związku. Nie dlatego, że coś jest z nią nie tak. Po prostu do tej pory nikt nie zrobił na niej odpowiedniego wrażenia. Ma nudną...

Przełęcz snów
Anna Olszewska0
Okładka ksiązki - Przełęcz snów

Czasami prawda niszczy wszystko... Jędrek codziennie mierzy się ze śmiercią brata. Pracując jako ratownik górski, próbuje odkupić swoje grzechy, które...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Tamten utracony świat
Alina Staneczek
Tamten utracony świat
Jeden dzień
Katarzyna Rygiel
Jeden dzień
Nagual Julian
Robert Noble
Nagual Julian
Stitchrays. Moda na szydełko
Paula Palczewska; Oliwia Palczewska
Stitchrays. Moda na szydełko
Złociejowo
Katarzyna Ryrych;
Złociejowo
Lwów
Mirek Osip-Pokrywka
Lwów
Przebudzeni
Elżbieta Śnieżkowska-Bielak
Przebudzeni
Spadek nieboszczyka
Iwona Mejza
Spadek nieboszczyka
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy