reklama

Recenzja książki: Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Trudno wyobrazić sobie życie bez smartfona. W końcu towarzyszy nam on w niemal każdej chwili życia już nie tylko jako urządzenie służące do kontaktu z innymi ludźmi, ale również jako źródło informacji, rozrywki czy narzędzie pracy. Ale jak naprawdę wygląda relacja człowiek-smartfon? Czy to my decydujemy o tym, jak, kiedy i gdzie będziemy ze smartfona korzystać? A może sytuacja się odwróciła i to smartfon dyktuje nam, jak ma wyglądać nasze życie?

Książka Manfreda Spitzera Epidemia smartfonów skłania do refleksji. Autor, posiłkując się dziesiątkami badań naukowych i ich wynikami, wyciąga wnioski, które nie nastrajają optymistycznie. Jesteśmy uzależnieni od smartfonów, korzystanie ze smartfona przedkładamy nad normalne relacje ze znajomymi czy rodziną, telefon upośledza więzi rodzinne, a także przyczynia się do wystąpienia wielu chorób o podłożu fizycznym (otyłość) i psychicznym (depresja). Dostęp do internetu za pomocą smartfona, a – co za tym idzie – do mediów społecznościowych sprawia, że wielu użytkowników tych urządzeń nie potrafi „oderwać się” od ekranu.

Autor w piętnastu przystępnie napisanych, ale podbudowanych fachową literaturą i badaniami rozdziałach dzieli się z czytelnikami informacjami, które powinny dać do myślenia. Nie może przecież być tak, że to urządzenie (choćby nawet było rewelacyjne, bardzo przydatne i użyteczne) dyktowało człowiekowi sposób życia i niebezpiecznie uzależniało go. Telefon ma służyć człowiekowi (jak GPS, który doprowadzi nas do celu podróży), nie zaś przyczyniać się do poważnych zaburzeń, a nawet prób samobójczych spowodowanych hejtem w social mediach.

Sporo miejsca na stronach książki autor poświęca wpływowi smartfonów na zdrowie najmłodszych użytkowników – dzieci i młodzieży. Brak ruchu, krótkowzroczność, kłopoty w szkole (zaległości w nauce spowodowane uzależnieniem od social mediów, gier, filmów), zaburzenia uwagi, utrata empatii czy agresja to zaledwie niektóre spośród problemów, które mogą wynikać z nadmiernego korzystania ze smartfonów. Autor podkreśla, że niestety często wpływ na taki stan rzeczy mają rodzice, którzy w podobnym, przesadnym stopniu korzystają ze smartfonów i w ten sposób dają fatalny przykład swoim dzieciom.

Książkę Epidemia smartfonów powinien przeczytać każdy. Smartfony są elementem naszej codzienności, obecne są w życiu naszym, naszych dzieci i bliskich znajomych. I często tylko krok dzieli nas od tego, by przekroczyć niebezpieczną granicę uzależnienia – chorobliwego odświeżania treści w social mediach czy odczuwania wibracji fantomowych, gdy tak naprawdę nie dociera do nas sygnał żadnej wiadomości.

Najważniejszym wnioskiem, jaki należy wyciągnąć z lektury Epidemii smartfonów, jest przytaczane po wielokroć przez autora zdanie wypowiedziane przez Paracelsusa: tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną. Jeśli będziemy mądrze korzystać ze smartfonów, nic nam nie zagrozi.

Tagi: Literatura faktu

Kup książkę Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Epidemia smartfonów. Czy jest zagrożeniem dla zdrowia, edukacji i społeczeństwa?
Inne książki autora
Cyfrowa Demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci
Manfred Spitzer0
Okładka ksiązki - Cyfrowa Demencja. W jaki sposób pozbawiamy rozumu siebie i swoje dzieci

Cyfrowa Demencja Bestseller na liście czasopisma „Spiegel” w kategorii książek popularnonaukowych. Życie bez komputera, smartfona czy...

Cyberchoroby
Manfred Spitzer0
Okładka ksiązki - Cyberchoroby

Intensywne korzystanie z mediów prowadzi do utraty empatii i umiejętności traktowania innych z szacunkiem. Wyobcowanie powoli staje się problemem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Robert M. Rynkowski
Szczęśliwy zegar z Freiburga
Ślady. Rudy warkocz
Katarzyna Kielecka
Ślady. Rudy warkocz
Na wieki wieków Pani Amen
Bianka Kunicka - Chudzikowska
Na wieki wieków Pani Amen
Dobry od listopada
Mariusz W. Kliszewski
Dobry od listopada
Jak zdobyć supermoce
Ewa Martynkien
Jak zdobyć supermoce
Zmarnowany rozsądek
Izabela Grabda
Zmarnowany rozsądek
Dama Kier
Monika Godlewska (I)
Dama Kier
Apokalipsy według Joanny
Anna Robak-Reczek
Apokalipsy według Joanny
Dziecko września
Marek Harny
Dziecko września
Pokaż wszystkie recenzje