Recenzja książki: Erna. Nieplanowana przygoda

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Często mówi się, że najlepsze przygody przeżywamy poza domem. Wystarczy tylko wystawić stopy za próg. Sprawdziło się to w przypadku Viktora i Tima, bohaterów książki Rafała Bulskiego Erna. Nieplanowana przygoda, pełnej fantastycznych stworzeń, niesamowitych baśniowych miejsc i niezliczonych zagadek opowieści kierowanej do młodych czytelników.

Siedmioletniego Tima i jego nieco starszego brata Viktora wychowuje ciotka Matylda, a cała ta nietypowa rodzina mieszka w Nowym Jorku. Pewnego dnia do mieszkania ciotki włamują się bandyci. Poturbowana staruszka trafia do szpitala, a chłopców odbiera ze szkoły kierowca. Bracia dowiadują się, że w Nowym Jorku nie są już bezpieczni i że jedynym wyjściem z trudnej sytuacji jest dotarcie do dziadków, których nigdy nie poznali. Chłopcy wsiadają do samolotu i po przesiadce w Londynie kierują się do Polski. I choć długie loty okazują się pełne przygód, to dopiero początek tego, co spotka braci. A przecież ledwie wyszli z domu…

Książka Rafała Bulskiego rozpoczyna się w prawdziwie sensacyjnej atmosferze, by w miarę upływu czasu gładko przeistoczyć się w rasową fantasy, połączoną z elementami powieści awanturniczej czy przygodowej. Sceny rozgrywają się w majestatycznym, pamiętającym czasy średniowiecza zamku, w powieści pojawiają się fantastyczne istoty i tajemnicza tytułowa wyspa Erna, skrywająca się za oparami gęstej mgły. Początkowo może się wydawać, że elementy te – szczególnie nowojorscy bandyci i dwójka zagubionych chłopców – zupełnie do siebie nie pasują. Nic bardziej mylnego! Autor tak sprawnie prowadzi opowieść, dodaje kolejne wątki i wplata nowych bohaterów, że ani się obejrzymy, a z pogrążonego w nieustannym nieustającym zgiełku Nowego Jorku przeniesiemy się do wyimaginowanej, baśniowej Erny.

Wertując strony książki Erna. Nieplanowana przygoda, czytelnik bez trudu wyczuje, że autor świetnie się bawi, tworząc i przedstawiając kolejne fantastyczne istoty. Mamy tu przypominających krasnali Hubrysów, zbliżone do syren Amery, Efary będące odpowiednikiem elfów, ale też postaci zupełnie dotąd czytelnikom nieznane, takie jak: Turteńczycy, Moreny czy Gnole. Podróż do zamku, a potem na Ernę pobudza wyobraźnię, pozwala oderwać się od rzeczywistości i przenieść się w te niezwykłe miejsca.

Akcja książki pędzi już od pierwszej strony i w zasadzie czytelnik nie znajdzie nawet chwili na wytchnienie. Jest czas na ucieczkę, na stawienie czoła niebezpieczeństwu i właściwa chwila by stanąć do walki. Dynamicznie poprowadzona fabuła sprawia, że przez książkę dosłownie się pędzi, w biegu tylko obserwując kolejne rewelacyjne i zupełnie niespodziewane zwroty akcji.

Erna. Nieplanowana przygoda napisana jest przystępnym językiem, autor nie stroni od żartów słownych i sytuacyjnych. Styl z pewnością przypadnie do gustu zwłaszcza dorastającym, uczęszczającym do szkoły podstawowej chłopcom. Nie oznacza to jednak, że książka nie spodoba się dziewczynkom. Bynajmniej! Fantastyczny świat, nieco przypominający Narnię, a także obietnica licznych przygód to wystarczający powód, by sięgnąć po powieść.

Warto zwrócić również uwagę na staranność edytorską, z jaką wydana została książka. Sygnatury zdobiące kolejne rozdziały, eleganckie liternictwo, zróżnicowana wielkość czcionek na początku każdego rozdziału sprawiają, że książkę wertuje się z przyjemnością. Kropką nad „i” jest twarda oprawa i świetnie zaprojektowana przez Tomasza Rygera okładka, która zapowiada niezapomnianą przygodę.

Wszystkich, którzy pokochają fantastycznych mieszkańców Erny i będą chcieli zgłębić tajemnice nikczemnego Zakonu Światła z pewnością zaciekawi zapowiedź, że być może Erna. Nieplanowana przygoda doczeka się kontynuacji. Otwarte zakończenie historii i rozpoczęcie nowego wątku na ostatnich stronach powieści pozwalają domyślać się takiego scenariusza i każą z niecierpliwością czekać na kolejne tomy przygód Tima i Viktora.

Tagi: Fantasy dla dzieci dla młodzieży powieść baśń powieść przygodowa przygodówka bestseller super powieść dla dzieci super powieść dla nastolatków super książka

Kup książkę Erna. Nieplanowana przygoda

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Erna. Nieplanowana przygoda
Książka
Recenzje miesiąca
Orkiestra z Auschwitz
Marcin Lwowski
Orkiestra z Auschwitz
Dzień prawdy
Anna M. Brengos
Dzień prawdy
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Czerwony lotos
Arkady Saulski
Czerwony lotos
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Uważaj, czego pragniesz
Anna Szafrańska
Uważaj, czego pragniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Pokaż wszystkie recenzje