Recenzja książki: Gdy nadeszło życie

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Marcelinę i Magdę czytelnicy mieli już okazję poznać w powieści Anety Krasińskiej Gdy opadły emocje, gdy kobiety te wraz ze znajomymi z dawnych lat uroczyście świętowały dwudziestolecie matury. Wtedy autorka skoncentrowała się na historii Marceliny, na tym, jak potoczyło się i ułożyło jej życie. W tomie drugim, powieści Gdy nadeszło życie, przyglądamy się losom Magdy i nieoczekiwanym zmianom, jakie rozgrywają się w jej życiu.

Magda to niespełna czterdziestoletnia kobieta, spełniona zawodowo, zadeklarowana singielka, energiczna, wyluzowana i pewna siebie. Do czasu, gdy podczas spotkania klasowego trafia na dawnego przyjaciela, Darka. Po kilku randkach okazuje się, że Magda jest w ciąży, a Darek, który świata nie widzi poza swoją partnerką, staje na wysokości zadania, wprowadza się do mieszkania Magdy i planuje wspólną przyszłość. Kobieta nie jest gotowa na tak daleko idące i szybkie zmiany w swoim życiu. Poza tym, ciąża nie jest dla niej przyjemnym, błogosławionym stanem, ale sytuacją niekomfortową, utrudniającą życie i niekorzystnie wpływającą na samopoczucie. Magda czuje się rozdarta między planami i marzeniami z przeszłości, a sytuacją, która rozgrywa się w jej życiu właśnie teraz. 

Aneta Krasińska w swojej powieści pokazuje, że na wszystko musi przyjść odpowiedni czas, że aby zacząć nowy rozdział w życiu, najpierw trzeba zamknąć ten poprzedni. Przeszłość odciska się mocnym piętnem na życiu Magdy, choć kobieta nie chce tego przyznać ani przed najbliższymi, ani nawet przed samą sobą. Dopiero uporządkowanie wszystkich spraw, znalezienie dla każdego doświadczenia odpowiedniego miejsca i skoncentrowanie się na tym, co w danym momencie najważniejsze: na dziecku i kochającym partnerze pozwalają skierować życie Magdy na właściwe tory.

Gdy nadeszło życie pod względem konstrukcji przypomina wcześniejszy tom – powieść Gdy opadły emocje. Tutaj także znajomi (w węższym gronie) spotykają się w restauracji podczas imprezy – tym razem z okazji czterdziestych urodzin Marceliny. I może nie wspominają tak żywo szkolnych przygód czy licealnych wybryków, ale liczne retrospekcje z dalszej lub bliższej przeszłości urozmaicają opisy uroczystego świętowania okrągłych urodzin.

Powieść można podzielić na dwie części – pierwszą, w której opisywane jest wystawne, urodzinowe spotkanie w restauracji i drugą, zdecydowanie bardziej dynamiczną i wciągającą, w której autorka opisuje poród Magdy. To własnie ta część może wzbudzić zainteresowanie wielu czytelniczek – wszak szpitalne doświadczenia związane z przyjściem na świat dzieci każda matka wspominać i opisywać będzie z wielkim zaangażowaniem, to temat, który właściwie nigdy się nie kończy. A jeśli jeszcze odnajdziemy w opisywanych przez Anetę Krasińską realiach choć cząstkę swoich przeżyć, tym mocniej będziemy identyfikować się z bohaterką.

Gdy nadeszło życie czyta się szybko, to lektura na dwa-trzy dłuższe wieczory. Opisywane na kartach książki wydarzenia z naszej codzienności bliskie będą wielu czytelnikom. Cykl zamknąć ma powieść Gdy powrócił spokój. Czytelnikom pozostaje jedynie domyślać się, który z poznanych już wcześniej bohaterów stanie się w ostatnim tomie postacią pierwszoplanową.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Gdy nadeszło życie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Gdy nadeszło życie
Książka
Gdy nadeszło życie
Aneta Krasińska;
Inne książki autora
Nadzieje Olgi. Małe tęsknoty
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Nadzieje Olgi. Małe tęsknoty

Olga usiłuje wrócić do normalnego życia. Chodzi do pracy, zajmuje się domem i dziećmi i marzy o chwili, kiedy zostanie ogłoszony wyrok w sprawie śmierci...

Słodki smak marzeń
Aneta Krasińska0
Okładka ksiązki - Słodki smak marzeń

Laura Kosińska wyjeżdża z rodzinnej wioski na studia do Warszawy i tu postanawia się osiedlić. Podejmuje pracę w agencji reklamy prowadzonej przez apodyktyczną...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Agnieszka Suchowierska ;
Płezent – carkiem niekotrzebna rzecz
Człowiek z bursztynu
Tomasz Ołdziejewski; Sylwia Winnik
Człowiek z bursztynu
Królewska guwernantka
Wendy Holden ;
Królewska guwernantka
Diament i Róża
Karolina Winiarska
Diament i Róża
Nić przeznaczenia
Anna Sakowicz
Nić przeznaczenia
Mąciciel
Paweł Beręsewicz
Mąciciel
Emilka i potwory z legend
Kamila Stokowska
Emilka i potwory z legend
Potwór
Hubert Hender
Potwór
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy