Recenzja ksi捫ki: Gdy opad造 emocje

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Spotkania po latach to dobry pretekst do wspomnie. Zw豉szcza, je郵i spotykaj帷e si osoby 陰cz wspólne szkolne lata, a czas, jaki up造n掖 od matury, mo積a liczy w dziesi璚ioleciach. Aneta Krasi雟ka w swojej powie軼i Gdy opad造 emocje opowiada o uroczystym spotkaniu, zorganizowanym z okazji dwudziestolecia matury. O tym, co mog這by si wydarzy, gdyby kilkana軼ie lat wcze郾iej jako nastolatkowie podj瘭i inne decyzje. O tym, w którym miejscu s obecnie jako czterdziestolatkowie. I o tym, czego 瘸逝j, do czego wci捫 d捫 i czy uda這 im si spe軟i cho jedno m這dzie鎍ze marzenie?

Gówna bohaterka ksi捫ki, Marcelina, to prawie czterdziestoletnia kobieta, matka dwójki nastoletnich bli幡i徠, 穎na marynarza-z這tej r帷zki. Zapracowana, wiecznie w po酥iechu i w biegu, nie mo瞠 liczy na pomoc m篹a, który miesi帷ami przebywa na statkach. Zaproszenie na bal „pomaturalny" staje si dla kobiety pretekstem, by wyj嗆 z domu, kupi sobie eleganck sukienk, zajrze do salonu kosmetycznego i od鈍ie篡 fryzur. Do wyj軼ia namawia j przyjació趾a, Magda, która z wielkim entuzjazmem tak瞠 przygotowuje si do imprezy. Gdy nadchodzi wieczór zabawy, gdy do restauracji zje盥瘸j si z ró積ych stron Polski, a nawet 鈍iata elegancko ubrani byli uczniowie klasy IV B, bal rozpoczyna si naprawd efektownie. Czy b璠zie to tylko pota鎍ówka w gronie dawnych znajomych? A mo瞠 czas, gdy powróc wspomnienia sprzed dwudziestu lat?

Aneta Krasi雟ka zabiera nas do 鈍iata, który jest nam dobrze znany. Szara, wype軟iona obowi您kami codzienno嗆 Marceliny, brak czasu dla siebie i na chwil wytchnienia od rzeczywisto嗆 to obrazy, z którymi tak瞠 i my mamy regularnie do czynienia. Marcelina zdaje si by wypalona – obowi您ki rodzicielskie przygniot造 j ca趾owicie, a praca zawodowa nie daje szans na awans ani nowych perspektyw. Kobieta zdaje si tkwi w miejscu, coraz bardziej pogr捫aj帷 si w rutynie i beznadziei.

Jednak klasowe spotkanie sprawia, 瞠 dawni znajomi mog podzieli si historiami i opowie軼iami o swoich osi庵ni璚iach. Wiele z nich w這篡 mo積a jednak mi璠zy bajki, tak wyra幡ie wida, jak 膨dni sukcesu bywaj ludzie – zw豉szcza ci niedocenieni i sfrustrowani. Jak nieprawdziwy obraz siebie kreuj, jak bardzo chc przypodoba si innym lub wywrze na nich wra瞠nie.

Pomaturalna impreza jest jednak tak瞠 pretekstem do wspomnie z lat licealnych, a tak瞠 z czasów dzieci雟twa. Czterdziestolatkowie z nostalgi wracaj do swoich przedmaturalnych wyg逝pów, do wycieczek klasowych czy bolesnego wypadku, który zdarzy si zaraz po zdaniu egzaminów dojrza這軼i.

Powie嗆 Anety Krasi雟kiej napisana jest prostym, przyst瘼nym j瞛ykiem, obfituj帷e w retrospekcje. Autorka próbuje nakre郵i najpowa積iejsze problemy, z jakimi musz si mierzy dojrzali ludzie – kótnie ma鹵e雟kie, wypalenie zawodowe, pora磬i na polu rodzicielskim, a tak瞠 niesatysfakcjonuj帷e zarobki, emigracja, rozczarowanie, frustracja i brak perspektywy realizacji dawno porzuconych marze. Ale czy tak musi wygl康a 篡cie? Czy zmiana nastawienia i odnajdywanie jasnych chwil nie przyczyni si do diametralnej poprawy naszego samopoczucia? Nigdy nie jest za pó幡o na zmiany, nawet te niewielkie. Nigdy nie mija czas na to, by wzi望 篡cie w swoje r璚e. Wiedz o tym bohaterowie ksi捫ki Gdy opad造 emocje, pierwszego tomu serii Anety Krasi雟kiej. O ich dalszych losach oraz o mierzeniu si z demonami przesz這軼i przeczytamy ju wkrótce w ksi捫kach Gdy nadesz這 篡cie i Gdy powróci spokój.

Tagi: obyczajowe

Kup ksi捫k Gdy opad造 emocje

Zobacz tak瞠

Zobacz opinie o ksi捫ce Gdy opad造 emocje
Ksi捫ka
Gdy opad造 emocje