Gdy opad造 emocje

Data wydania: 2019-03-25
ISBN: 978-83-66201-21-7

Ocena: 4.7 (10 g這s闚)

Spotkanie po latach mo瞠 skutkowa spor dawk emocji i zmian 篡ciowych planów.

Marcelina jest m篹atk wychowuj帷 nastoletnie bli幡i皻a. Bywa przyt這czona codziennymi obowi您kami. Od czasu do czasu jej przyjació趾a Magda próbuje to zmieni. Tym razem namawia kole瘸nk do udzia逝 w imprezie zorganizowanej dwadzie軼ia lat po maturze. Spotkanie otwiera niezabli幡ione rany.

"Gdy opad造 emocje" to pierwsza cz窷 trylogii. Ka盥y tom po鈍i璚ony jest rozterkom innej osoby w zwi您ku z wydarzeniami z czasów liceum, gdy tworzyli zgran grup z nadziej patrz帷 w przysz這嗆.

W przygotowaniu: "Gdy nadesz這 篡cie" i "Gdy powróci spokój".

Tagi: obyczajowe

POLECANA RECENZJA

Kup ksi捫k Gdy opad造 emocje

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Gdy opad造 emocje

Avatar u篡tkownika - ZaciszeLenki
ZaciszeLenki
Przeczytane:2019-06-21, Ocena: 6, Przeczyta豉m,

Moje pierwsze spotkanie z twórczo軼i autorki okaza這 si bardzo udane. Przyznam si, 瞠 pisarka zupe軟ie mnie zaskoczy豉, gówny w徠ek poszed w zupe軟ie innym kierunku, ni my郵a豉m, a lektura wywo逝je spore emocje (tak瞠 po jej zako鎍zeniu) i sk豉nia do przemy郵e. Opisane wydarzenia s bardzo autentyczne i warto wyci庵n望 z nich wnioski.

Jedna z bohaterek to moja imienniczka, jednak bli窺za mi okaza豉 si, by jej kole瘸nka Marcelina. Obie dziewczyny bior udzia w spotkaniu klasowy - niby grono znajomych osób, ale z drugiej strony jakby obcy sobie ludzie. Prorocze s s這wa wychowawczyni:

"Wy, m這dzi, ci庵le za czym gonicie. Macie du穎 planów i zbyt ma這 czasu na ich realizacj. W waszym wieku luksusem jest odpoczynek, w moim zdrowie. Nikt o nim nie pami皻a, gdy jest m這dy, a pó幡iej nie da si cofn望 czasu i nadrobi zaleg這軼i."

"Dziel was do鈍iadczenia, które zdobyli軼ie, ludzie, których poznali軼ie, i my郵i, którymi przez tyle lat nie dzielili軼ie si ze sob."

Przesz這嗆 kszta速uje charakter i ma wp造w na tera幡iejszo嗆, czasem jedno zdarzenie mo瞠 zmieni wiele, o czym przekona豉 si paczka przyjació. Czy jednak warto postawi wszystko na szali i ryzykowa, by emocje wzi窸y gór nad rozs康kiem? Nie zdradz Wam jakich wyborów dokonali bohaterowie, by nie odbiera przyjemno軼i z lektury.

Jestem zachwycona znakomitymi opisami i stylem pisania autorki (w niczym nie przeszkadza ma造 chochlik, który wkrad si na stronie 53.). Ju si ciesz, 瞠 nied逝go b璠zie dost瘼na kolejna cz窷 - "Gdy nadesz這 篡cie".

Avatar u篡tkownika - AnnaKasiuk__1
AnnaKasiuk__1
Przeczytane:2019-04-23, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Jestem 鈍ie穎 po lekturze ksi捫ki Anety Krasi雟kiej Gdy opad造 emocje. Có, moje b璠 jeszcze opada造 przez jaki czas. Przeczyta豉m bowiem histori, która uderzy豉 w odpowiednie nuty i poruszy豉 znowu nurtuj帷e mnie tematy bezsilno軼i cz這wieka wobec niektórych kwestii, takich jak przemijanie, potrzeba pokazania si z jak najlepszej strony.

安iat si zmieni.

Ludzie si zmienili.

Za szybko.

Za bardzo.

I zastanawiam si w豉郾ie, 瞠 w pewnym okresie 篡cia wszystko wygl康a inaczej. Ziele jest ziele雟za, czas p造nie wolniej a nas a ci庵nie do poznawania, czerpania z 篡cia tyle, ile mo積a. Tak postrzegam m這do嗆 i zachowania, które j cechuj. Potem pojawiaj si obowi您ki, marzenia schodz na plan dalszy, ziele blednie, albo… nabiera innego wyrazu, jej odcienie staj si g喚bsze, wyra幡iejsze. I zaczynamy patrze na 篡cie nieco bardziej dojrzale, odpowiedzialnie. Kiedy moja kole瘸nka porówna豉 m這do嗆 do ró穎wego balona, którego sznureczek mocno 軼iskamy w d這ni. Z czasem ten sznureczek wyd逝瘸 si i balon oddala si od nas.

I cho brzmi to przygn瑿iaj帷o, wcale nie nale篡 tego tak odbiera. Z wiekiem nabieramy przecie do鈍iadczenia, na wi璚ej rzeczy mo瞠my sobie pozwoli, jeste鄉y odwa積iejsi, ale i bardziej 鈍iadomi stawianych kroków, co sprowadza si bezsprzecznie do mianownika wspólnego dla ka盥ego okresu 篡cia. Mianowicie- 砰cie jest pi瘯ne!

Gówna bohaterka powie軼i Marcelina wiedzie spokojne, rzek豉bym nawet pozbawione porywaj帷ych wzlotów 篡cie. Ma rodzin- m篹a i bli幡i皻a. Jest nieco znudzona ma這 interesuj帷 prac, jej m捫 pracuje z dala od domu a wi璚 wszystkie obowi您ki spoczywaj na ramionach kobiety. I wtedy na horyzoncie jej monotonnego 篡cia pojawia si mo磧iwo嗆 spotkania z kolegami i kole瘸nkami z liceum. Od篡waj stare, zapomniane emocje. Jak wulkan wybucha z這嗆, 瘸l a tak瞠 co, co w tamtym okresie jej 篡cia mog這 si przerodzi w g喚bokie uczucie.

Nagle jej codzienno嗆 wydaje si jeszcze bardziej przygn瑿iaj帷a i nudna, mi這嗆 m篹a nie porywa a wci捫 kóc帷y si nastolatkowie wydaj si bardzo irytuj帷y. Czy nie nachodzi Was czasami refleksja, 瞠 wtedy, w momencie, kiedy zdecydowali軼ie inaczej, wystarczy這 wybra zupe軟ie inn drog, by Wasze losy potoczy造 si innymi torami? A Wasze 篡cie mog這by okaza si zdecydowanie ciekawsze a do鈍iadczenia bogatsze? Takie w豉郾ie dylematy dopad造 bohaterk powie軼i Anety Krasi雟kiej podczas spotkania ze star klas. Wystarczy豉 jedna noc, by jej 篡cie uleg這 diametralnej metamorfozie…

Nagle nic nie wygl康a這 jak dawniej, jak wtedy gdy ko鎍zyli szko喚 i nie mieli 瘸dnych zobowi您a. 砰cie nie sta這 w miejscu, a dzisiaj nie pozostawia這 瘸dnego wyboru.

Bardzo lubi ksi捫ki, które dostarczaj mi takich prze篡. Wspominam wtedy dokonane wcze郾iej wybory i ciesz si, bo nie musz niczego przed sob sam ukrywa. A jak jest z Wami?

Ksi捫k czyta這 mi si bardzo dobrze. Napisana zosta豉 prostym i bardzo przejrzystym j瞛ykiem. Pozornie banalna historia zawiera g喚bszy przekaz i zmusza do zastanowienia. Bardzo serdecznie polecam i 篡cz wra瞠 podczas lektury.

"Gdy opad造 emocje", "Gdy nadesz這 篡cie", "Gdy powr鏂i spok鎩" to trylogia idealna na jesienne wieczory.

Spotkanie klasowe potrafi wywr鏂i 篡cie bohater闚 do g鏎y nogami. Przewarto軼iowanie swojego 篡cia, pr鏏a walki o siebie, o swoj przysz這嗆, trudne decyzje. W tle nierozwi您ana sprawa 鄉ierci kolegi.

Avatar u篡tkownika - mircia
mircia
Przeczytane:2020-06-27, Ocena: 3, Przeczyta豉m, Mam, 12 ksi捫ek 2020,

Si璕n窸am po t ksi捫k z du篡m zapa貫m, bo lubi od czasu do czasu si璕n望 po typowo kobiec literatur. Zazwyczaj ma ona dzia豉nie mocno odpr篹aj帷e, poprawiaj帷e nastrój i pobudzaj帷e pewne struny - by mo瞠 u ka盥ej z nas troch inne, w zale積o軼i w jakim nastroju si to czyta. Poza tym podobnie jak gówna bohaterka, w zesz造m roku obchodzi豉m 20-lecie swojej matury i moja klasa organizowa豉 spotkanie absolwentów.
Niestety ta ksi捫ka troch mnie rozczarowa豉. Ogólnie pomys fajny, spotkanie po latach osób, które widzia造 si ostatnio w okolicach matury. W tle jest jaka tajemnica i dramat, który niepr璠ko jest czytelnikowi ujawniony. Czeka豉m na rozstrzygni璚ia i rozwi您ania zagadki. Nie chc spoilerowa, dlatego pomin dalsz cz窷.
Podsumowuj帷 gówni bohaterowie histeryczni i jacy niepouk豉dani emocjonalnie, tak jakby nie widzieli si 20 lat temu, a nadal byli nastolatkami, którzy maj burz hormonów, zachowania nieadekwatne do sytuacji, chyba ma這 realne w prawdziwym 鈍iecie. Dodatkowo prawie wszyscy s znudzeni swoim 篡ciem. Ca豉 ksi捫ka to praktycznie opis imprezy od za這瞠nia szpilek i sukienki przez gówn bohaterk, rozmowy, rozmowy, rozmowy podczas imprezki i na koniec powrót do swojego 篡cia po tej rozemocjonowanej wspomnieniami nocy. Nie trafi豉 do mnie, albo nie przeczyta豉m tego w dobrym momencie, chocia jak ju pisa豉m, bardzo lubi ten gatunek.
Niemniej dla fanek kobiecej literatury i duuuu篡ch emocji, które przechodz gówni bohaterowie propozycja warta rozwa瞠nia.

Po bardzo d逝gim czasie od premiery – przychodz do Was z recenzj ksi捫ki Anety Krasi雟kiej pt. „Gdy opad造 emocje”.
Nie mog豉m wcze郾iej, bo tak jako si z這篡這, 瞠 zwyczajnie po jej przeczytaniu poch這n窸y mnie moje prywatne problemy. Ale có – 瘸dna to wymówka, jednak瞠 lepiej pó幡o ani瞠li wcale.

Spotkanie po latach mo瞠 skutkowa spor dawk emocji i zmian 篡ciowych planów.
Gdy opad造 emocje to pierwsza cz窷 trylogii.

„Gdy opad造 emocje” to powie嗆 篡j帷a w豉snym 篡ciem, ogromnie realistyczna i cho nie jest obszerna to obfituj帷a w kawa dobrej fabu造.
To historia paczki przyjació czasów liceum i o tym w jaki sposób przesz這嗆 kszta速uje nasz charakter i jak mocny ma wp造w na nasz tera幡iejszo嗆. Czasami bowiem wystarczy jedno zdarzenie, które mo瞠 zmieni wiele w naszym 篡ciu, i po這篡 si cieniem na jego przysz這軼i. O tym w豉郾ie przekona豉 si paczka przyjació → Marcelina, Magda oraz Emil.

Nie...o nie! Nie zamierzam Wam zbytnio przybli瘸 fabu造 i kontekstu powie軼i. Wola豉bym by軼ie sami po ni si璕n瘭i.
Dzi pisz帷 t recenzj z perspektywy wszystkich trzech tomów – zamieram by bardzo tajemnicza. Dlaczego?
Z bardzo prostego powodu - uwa瘸m, 瞠 warto zach璚i Was do lektury tego cyklu.
Bo dzi瘯i niemu zrozumiecie, 瞠 przesz這嗆 ma nas wi瘯szy p造w ni przypuszczacie. A przy okazji sk這ni Was do refleksji nad tym – czy warto stawia wszystko na jednej szali?
Czy warto pozwala na to by nasze emocje zawsze bra造 gór nad rozs康kiem?
Czy warto dokonywa 篡ciowych wyborów pod naciskiem uczu?

Zdradz Wam jednak, 瞠 w tej cz窷ci poznajemy histori z perspektywy Marceliny.
A to oznacza jak si pewnie domy郵acie, 瞠 w kolejnych tomach poznacie wersj Magdy i Emila.
Ten zabieg literacki u篡ty przez autork sprawi, w zasadzie z moich obserwacji do嗆 rzadko stosowany, jest jak wida mocno skuteczny, poniewa do kolejnych cz窷ci ci庵n窸o mnie jak jeszcze nigdy.

„Gdy opady emocje” nie jest „grubaskiem” i by mo瞠 przez to si nie wyró積ia. Jednakowo w przypadku tej powie軼i idealnie sprawdza si powiedzenie „przerost tre軼i nad form” - co dla mnie by這 wielkim plusem :)
Dlatego chcia豉bym, aby軼ie b璠帷 w ksi璕arni zwrócili na ni uwag.

Ta niepozorna ksi捫ka nosi na swoich stronach ogromny 豉dunek emocjonalny i uczuciowy.
Do tego wszystkiego autorka nie podaje czytelnikowi od razu ca這軼i na tacy. Wr璚z przeciwnie, bardzo umiej皻nie stopniuje napi璚ie, przeplata przesz這嗆 z tera幡iejszo軼i, sprawia, 瞠 z ka盥 stron stajemy si coraz bardziej g這dni poznania ca貫j historii.

Zach璚am zatem do si璕ni璚ia po powie嗆, bo w moim odbiorze warto. Dzi瘯i niej pop造niecie w emocjonaln podró, przypomnicie sobie swoje m這dzie鎍ze marzenia i postanowienia, zweryfikujecie fakt, czy je spe軟ili軼ie i zobaczycie, jak to wszystko wp造n窸o na Wasze obecne 篡cie.
To naprawd ciekawe i frapuj帷e do鈍iadczenie.

„Gdy emocje opad造” to taka historia, obok której nie przechodzi si oboj皻nie. Jest idealna na jesienne wieczory i ch這dne dnie. Czas up造wa szybko, a z t powie軼i godziny zamieni si na minuty.

Za egzemplarz do recenzji serdecznie dzi瘯uj Wydawnictwu Szara Godzina.

Czegó to mo積a spodziewa si po powie軼i, której akcja rozgrywa si w trakcie jednej nocy? Przynudzi czy zaskoczy?

Przyznam, 瞠 w pierwszej chwili pomy郵a豉m, 瞠 ksi捫ka b璠zie o niczym. B豉ha historia o spotkaniu absolwentów. Tymczasem po paru stronach okaza這 si, 瞠 ma ona drugie dno. By豉 kiedy grupa przyjació. Jednak dosz這 do olbrzymiej tragedii, która sprawi豉, ze wszystko si rozpad這 i pozosta niewypowiedziany 瘸l i gorycz.

„Gdy opad造 emocje” jest pierwszym tomem cyklu o tym samym tytule autorstwa Anety Krasi雟kiej. Opowiada histori Marceliny, zabieganej kury domowej, wr璚z kopciuszka, który wybra si na wielki bal. I ten bal odmieni jej 篡cie. Mimo, 瞠 to by豉 jedna noc zmieni豉 篡cie wielu osób. Marcelina stan窸a przed olbrzymim dylematem. Pozosta przy swoim wygodnym 篡ciu przy boku wiecznie nieobecnego m篹a czy te pój嗆 za porywem serca? A mo瞠 jest trzecie wyj軼ie?

Ksi捫k dos這wnie po趾n窸am. Bohaterowie s bardzo prawdziwi ze swoimi dramatami, w徠pliwo軼iami. Ka盥ego gn瑿i demony przesz這軼i. Z dziwn fascynacj obserwowa豉m jak alkohol wydobywa z kolejnych ludzi prawdziwe oblicza. Mia豉m wra瞠nie jakbym by豉 autentycznym uczestnikiem tego zjazdu i obserwowa豉m wszystkich z boku. Polecam wszystkim a sama pilnie b璠 poszukiwa kolejnych tomów.

Avatar u篡tkownika - izabela81
izabela81
Przeczytane:2019-06-21, Ocena: 6, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2019,

Spotkanie po latach mo瞠 skutkowa spor dawk emocji i zmian 篡ciowych planów.

"Mo磧iwe, 瞠by kocha i jednocze郾ie ba si tym dzieli. Ton望 za ka盥ym razem, gdy otwiera si usta, by wyzna uczucia."

"Gdy opad造 emocje" to pierwszy tom, moim zdaniem dobrze zapowiadaj帷y si trylogii. Ka盥a z cz窷ci b璠zie po鈍i璚ona rozterkom innej osoby w zwi您ku z wydarzeniami z czasów liceum, gdy tworzyli zgran grup z nadziej patrz帷 w przysz這嗆. Kolejne cz窷ci b璠 nosi造 nazw: "Gdy nadesz這 篡cie" i "Gdy powróci spokój".

Chyba ka盥y m這dy cz這wiek, który opuszczaj帷 szkolne mury jest pe貫n wiary w to, 瞠 zawarte wówczas przyja幡ie i b璠 trwa造 wiecznie. Jednak jak si szybko i do嗆 cz瘰to okazuje, niewiele z tego zostaje. Ludzie si zmieniaj, zmieniaj si priorytety, cele, marzenia, miejsce zamieszkania. I niestety nie mamy na to wp造wu, musimy si z tym pogodzi, domkn望 stare sprawy. Czasami jednak, jak w przypadku gównej bohaterki, Marceliny nie zawsze jest to mo磧iwe.

Aneta Krasi雟ka w interesuj帷y sposób przedstawi豉 to jak wygl康aj spotkania klasowe po latach. U鈍iadamia jak wraz z up造wem czasu wszystko staje si wyblak貫. Wi瞛i, relacje - tego praktycznie nie ma. To niestety prawdziwa i smutna rzeczywisto嗆. Ta ksi捫ka jest mi szczególnie bliska, gdy jestem w podobnym wieku co gówna bohaterka i niebawem u mnie równie minie 20 lat, kiedy uko鎍zy豉m liceum. Ostatnimi czasy cz瘰to zastanawiam si nad tym, co s造cha u dawnych kole瘸nek i kolegów...

Autorka postanowi豉 skupi si na stronie emocjonalnej gównej bohaterki. Poznajemy towarzysz帷e jej my郵i, odczucia, rozterki i w徠pliwo軼i podj皻ych przez ni wyborów 篡ciowych. Jak si te okazuje nie zawsze raz dokonane wybory s tymi w豉軼iwymi i na ca貫 篡cie. Jednak czy warto co zmienia, burzy swój spokój, nara瘸 si na utrat tego, co dla nas najwa積iejsze?

"砰cie bez zobowi您a jest super, ca趾owicie si zgadzam, ale wreszcie przestaje cieszy i potrzeba czego innego."

Autorka porusza równie trudny temat braku tolerancji wobec homoseksualistów. Wydaje si, 瞠 w dzisiejszych czasach nikogo ju nie powinna dziwi czy bulwersowa inna orientacja. Jednak nie zawsze tak jest. Wci捫 znajd si ludzie, którzy nie potrafi zaakceptowa odmienno軼i seksualnej. Co gorsza, cz瘰to nie ko鎍zy si tylko na krzywym spojrzeniu, a rzuceniu pe軟ych jadu i nienawi軼i obelg czy u篡cia przemocy.

"Odkry豉, 瞠 to ból zmieni tego cz這wieka, który kiedy kocha 篡cie. Dzisiaj pod mask u鄉iechów i rozmów kry si okaleczony wewn皻rznie ch這pak, który wci捫 boryka si z demonami przesz這軼i."

Niezwykle wzruszy mnie podj皻y w徠ek samotno軼i osób starszych. W p璠zie po karier, pieni康ze, lepszy wygl康 etc. zapominamy o naszych dziadkach, którzy w jesieni swojego 篡cia najbardziej pragn kogo obok, by móc mie do kogo otworzy usta czy uzyska wsparcie. Autorka pi瘯nie ukaza豉 co tak naprawd powinno by dla ka盥ego z nas najwa積iejsze. 疾 nawet najdro窺ze dobra nie zapewni nam szcz窷cia i mi這軼i drugiej osoby.

"- Dzi jeste鄉y, bawimy si, kócimy, pniemy si po szczeblach kariery, a jutro ju nas nie ma. Cierpi bliscy, którzy pozostali, ale wspominaj tylko ci, którzy szczerze kochali - odpar."

"Gdy opad造 emocje" to emocjonalna powie嗆, która u鈍iadamia jaki wp造w ma przesz這嗆 na tera幡iejszo嗆. To ksi捫ka o przyja幡i, mi這軼i, m這dzie鎍zych wyborach, tocz帷ej si wewn皻rznej walce rozterek, t瘰knocie za tym, co by這. To lektura niezwykle prawdziwa i pozostaj帷a w czytelniku nut nostalgii za minionymi latami m這do軼i. Serdecznie polecam!

Inne ksi捫ki autora
Gorzki smak marze
Aneta Krasi雟ka0
Ok豉dka ksi您ki - Gorzki smak marze

安iat Laury rozpada si na milion od豉mk闚. Kobieta nie mo瞠 otrz御n望 si po stracie i gdy nie ma ju nadziei na odnalezienie sensu 篡cia, nieoczekiwanie...

W obj璚iach nazisty
Aneta Krasi雟ka0
Ok豉dka ksi您ki - W obj璚iach nazisty

Poruszaj帷a opowie嗆 o odwadze i determinacji w d捫eniu do realizacji marze. Maj 1939 roku. W Wolnym Mie軼ie Gda雟ku szerzy si propaganda niemiecka...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Cytaty z ksi捫ki

Na naszej stronie nie ma jeszcze cytat闚 z tej ksi捫ki.

Recenzje miesi帷a
P貫zent – carkiem niekotrzebna rzecz