Recenzja książki: Głosuję! Wybieram!

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Każdy czyn pociąga za sobą konsekwencje, każdy wybór skutkuje bardziej lub mniej dobrymi następstwami. Książeczka Głosuję! Wybieram! wyjaśnia, jaki sens ma głosowanie i dlaczego decyzje zawsze powinny być przemyślane.

Prosta treść oraz zabawne ilustracje następujące po pytaniu „Co wolisz?” pozwalają młodemu czytelnikowi zrozumieć kwestię wyborów. Różnorodność zaprezentowanych przykładów, znanych dziecku z codziennego życia, pokazuje nie tylko stopień trudności przy podejmowaniu decyzji (łatwiej zdecydować się na lody, a odrzucić cebulę, jednak mając do wyboru lody i babeczki trudniej udzielić jednoznacznej odpowiedzi), ale i uświadamia potrzebę odpowiedzialności. Wyjaśnia, jak bardzo ważna – biorąc pod uwagę przekonania oraz plany na przyszłość – jest wiedza. Posiłkując się przykładami z dziecięcej codzienności w domu, w szkole, na podwórku i w kontaktach z rówieśnikami, Mark Shulman sprawnie przechodzi do kwestii głosowania: współpraca z ludźmi o tych samych poglądach, rozmowy z przeciwnikami, wybory tajne i jawne, liczenie głosów, wygrane oraz przegnane opcje, a także konieczność przestrzegania zasad – wszystko to pogłębia wiedzę związaną z wybieraniem radnych, burmistrzów, posłów, senatorów i prezydenta, czyli ludzi ustanawiających prawa mogące zmienić nasze życie.

Publikacja Wydawnictwa Muchomor w przystępny sposób przybliża młodemu czytelnikowi polityczne zasady rządzące światem dorosłych (nie zawsze uczciwe). Podane przez autora informacje są prawdziwe, przekazane w sposób przystępny, językiem całkowicie zrozumiałym, z uwzględnieniem stopni trudności (od wyborów dokonywanych indywidualnie do głosowania przez całą klasę). Popierające teorię przykłady praktyczne kształtują wartości, co bez wątpienia zostanie przez czytelnika wykorzystane w jego dorosłym życiu. Przekaz wzmagają tematyczne, kolorowe, duże, wyraźne i zabawne ilustracje autorstwa Serge'a Blocha. Wszystko to przekonuje, że warto i należy głosować.

Książeczka Głosuję! Wybieram! ucieszy dzieci z młodszych klas szkoły podstawowej, pomagając przy tym rodzicom i nauczycielom w kształtowaniu obywatelskiej postawy młodego pokolenia.

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Głosuję! Wybieram!

Zobacz opinie o książce Głosuję! Wybieram!
Głosuję! Wybieram!
Mark Shulman, Serge Bloch