Głosuję! Wybieram!

Co wolisz?
Jabłka czy pomarańcze?
Lody czy babeczki?
Trampolinę czy basen?
Za każdym razem, gdy dokonujesz wyboru, możesz powiedzieć, że głosowałeś.
Tak proste wprowadzenie do głosowania przenosi młodego czytelnika od dokonywania wyborów dotyczących jedzenia i zabawy do bardziej skomplikowanych, na przykład tych dokonywanych przez całą klasę. Następnie autor wyjaśnia, w jaki sposób takie same zasady mają zastosowanie, gdy głosujemy i wybieramy ludzi, którzy będą nami rządzić!

Informacje dodatkowe o Głosuję! Wybieram!:

Wydawnictwo: Muchomor
Data wydania: 2022-05-25
Tytuł oryginału: I voted!
Tłumaczenie: Katarzyna Radziwiłł

Tagi: dla dzieci

Kup książkę Głosuję! Wybieram!

Głosuję! Wybieram! - opinie o książce

Głosowanie jest bardzo ważne, ponieważ tym sposobem możemy łatwo sprawdzić, czego oczekuje większość osób. Od tego, jakie to głosowanie zależy, kto może wziąć w nim udział, dzieci mogą zagłosować na to, jakie mama ma upiec ciasto, uczniowie, kto zostanie przewodniczącym klasy, a dorośli mogą oddać swój głos na prezydenta kraju. Chociaż czasami wydaje nam się to mało sprawiedliwe szczególnie wtedy, kiedy nie wygrywa nasza propozycja lub nasz kandydat, to zawsze takie jest, tylko nigdy nie da się dogodzić wszystkim, można tylko postąpić tak, jak chce większość.
Książka ze zdjęcia jest świetnie przystosowana do przekazania tematu głosowania dzieciom, znajdziemy tutaj grafikę i krótkie opisy, dzięki nim można nauczyć się, że czasami tylko jedna osoba jest głosująca, a czasami wiele, są głosowania tajne i jawne lub takie, w których mogą uczestniczyć dzieci i takie tylko dla dorosłych. Bardzo podoba mi się to, że pokazane są tutaj też sytuacje, kiedy to wybór dziecka przegrywa i wytłumaczenie, że czasami tak się dzieje oraz co można zrobić, żeby następnym razem jego wybór wygrał.
Warto wiedzieć, że każde głosowanie jest ważne i każdy głos ma znaczenie, często wydaje nam się, że kiedy głosuje cały kraj, jeden głos nie ma znaczenia, a to nieprawda. Głosowanie na naszych przedstawicieli jest bardzo ważne, bo od nich zależy czy polepszy się nasz komfort życia, więc warto dobrze zapoznać się ze wszystkimi kandydatami i zawsze uczestniczyć w głosowaniu oraz namawiać do tego innych.
Książkę spokojnie można pokazać już najmłodszym i od małego uczyć ich, że są ważni, tak samo, jak ich głos, który czasami może zaważyć na wygranej, uważam, że takie pozycje kształtują światopogląd naszych dzieci, bo też dzięki nim dorośli dostają bodziec do rozmowy z dziećmi na różne tematy.