Recenzja książki: Grillbar Galaktyka

Recenzuje: Sihhinne

Czasem można odnieść wrażenie, że kiedy autor napisze jedną książkę, którą będzie się chwalić zawsze i wszędzie, to kolejne będą zdecydowanie słabsze. Dlatego też po lekturze Siewcy Wiatru wiele osób omijało kolejne powieści Kossakowskiej. A szkoda, bo chociażby Grillbar Galaktyka to naprawdę solidna propozycja dla wszystkich miłośników fantastyki.

Zgrabne połączenie komizmu sytuacyjnego z przezabawnymi kreacjami bohaterów i z humorem słownym sprawia, że niektóre rozdziały skłaniają wprost czytelnika do płaczu ze śmiechu. Dosłownie. Autorka stworzyła tak zabawne sytuacje, momentami ocierające się o absurd, że niemożliwym jest, by z kamienną twarzą dotrwać do końca lektury. To jedna z najzabawniejszych powieści w polskiej fantastyce.

Do tego… kosmiczna kuchnia. Tworzona głównie od podstaw, z ogromem pojęć i nazw, których zrozumienie i zapamiętanie stanowi nie lada wyzwanie. Mamy tu nie tylko nazwy dań i składników, które autorka wymyśla. Stworzyła ona zupełnie nowe rasy, tak różnorodne, tak ciekawe i tak zabawne, że próżno szukać podobnych w literackiej galaktyce. Pluszaki, Pieczary, Bulwy i setki innych gatunków opisywanych przez Kossakowską gwarantuje doskonałą zabawę od pierwszej do ostatniej strony.

Ale czy Grillbar Galaktyka to tylko książka o gotowaniu? Nie. To opowieść przygodowa, której motywem przewodnim są kulinarne doświadczenia głównego bohatera, Herma. I jego gust oraz problemy. A także pragnienie zawładnięcia światem przez papkę. A Herm jest przeciwny papce. Bo kto by chciał dzień w dzień jeść jakiegoś gluta, który nie ma smaku?

Grillbar Galaktyka gwarantuje niesamowity wieczór z Hermem, Silaną, Bulwami, Pieczarami, papką i ekipą z Płaczącej Komety (to restauracja, w której Herm był szefem kuchni). To ogromna dawka humoru, wspaniała historia,  zadziwiający bohaterowie…  Z pewnością to powieść zupełnie inna niż Siewca Wiatru, ale nie warto się do niej zrażać. Warto poznać Maję Lidię Kossakowską z zupełnie innej strony.

Kup książkę Grillbar Galaktyka

Zobacz opinie o książce Grillbar Galaktyka
Grillbar Galaktyka
Maja Lidia Kossakowska
Zakon Krańca Świata t. 2
Maja Lidia Kossakowska0
Okładka ksiązki - Zakon Krańca Świata t. 2

Lars Bergson jest Grabieżcą u szczytu sławy i możliwości, swobodnie poruszającym się między wymiarami, jednak nic nie trwa wiecznie. Tym razem szczęście...

Więzy krwi
Maja Lidia Kossakowska0
Okładka ksiązki - Więzy krwi

Więzy krwi to zbiór intrygujących, pełnokrwistych opowiadań. Ich wspólnym mianownikiem jest mroczny klimat zagłady, beznadziei i śmierci. Autorka prezentuje...