Recenzja książki: Inna podróż

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Już sama myśl o podróży wywołuje mnóstwo emocji. Ogrom niesamowitych miejsc do zwiedzania, cudownej urody zabytki, a także nadzieja na spędzenie czasu w sposób wolny od trosk dnia powszedniego sprawia ją, że zainteresowany wyjazdem za żadne skarby świata nie zmieni powziętych planów. Nic w tym dziwnego, każdy bowiem marzy o przeżyciu chwil, które nie tylko wpłyną kojąco na skołatane trudną codziennością nerwy, ale również dostarczą niezapomnianych wrażeń. Lotta Olsson zaprasza czytelnika w podróż niesamowitą, niecodzienną i niespotykaną. Inna podróż rzeczywiście jest inna niż wszystkie.

 

W celu łatwiejszego zrozumienia oraz zapamiętania podanych treści rolę dociekliwego narratora przyjął mrówkojad (znany już z książki Dziwne zwierzęta), charakteryzujący się gęstym futrem, długim ogonem, a także wydłużoną głową z wąskim ryjem. To właśnie on bierze na swe barki trud przygotowań do podróży, mającej na celu odkrywanie rozległego świata, który – według mrówkojada – czeka na odkrycie. Właśnie on zadbał o to, by w wielkiej jak szafa walizce w zieloną kratę znalazło swoje miejsce wszystko, co jest niezbędne w podróży: okulary przeciwsłoneczne, olejek do opalania, olejek na komary i – nie wiadomo, po co – olejek… migdałowy, sprzęt do nurkowania, kapelusz, mapa, suszarka do włosów... No i, oczywiście, Karol Gustaw oraz wielkie kąpielówki w żółte kropki. Ważne, że skrzętnie dobrane przedmioty bezbłędnie zaklasyfikowały wielką jak szafa walizkę do nieodzownych elementów każdej wyprawy. Tak więc odkrywanie rozległego świata czas zacząć.


Towarzysząc mrówkojadowi i rudej orzesznicy w analizowaniu podróżniczych szczegółów, czytelnik ma okazję zagłębić się w świat sztuki i poznać… nowoczesnego Czerwonego Kapturka. Jak przystało na prawdziwy teatr, znaleźć w nim można odpowiednie rekwizyty, jest scenarzysta i reżyser. Nie brakuje wyczerpujących prób, scen za kulisami ani piosenki o dzielnej dziewczynce, ochoczo biegnącej przez ciemny las do chorej babci. Inna podróż to książeczka o niesamowitej, pełnej wrażeń podróży wewnętrznej. O podróży wgłąb samego siebie. Zwyczajna z pozoru okładka kryje w swoich zasobach ogrom mądrości. Wyraźne i kolorowe ilustracje autorstwa Marii Nilsson Thore jeszcze bardziej wzmacniają przekaz.


Książeczka Wydawnictwa Zakamarki przeznaczona jest dla dzieci i młodzieży. Uczy dobroci i życzliwości dla tych, którzy są słabsi, mniej sprawni i potrzebujący. Mądrość i dowcip, jakim posłużyła się autorka, w pełni satysfakcjonują sięgających po lekturę. Skorzystają z niej również rodzice, nauczyciele i wychowawcy, których zadaniem jest pełne odpowiedzialności wprowadzanie młodego człowieka w trudny świat ludzi dorosłych.

Kup książkę Inna podróż

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Inna podróż
Autor
Książka
Inna podróż
Lotta Olsson
Inne książki autora
Mały, mały smyk
Lotta Olsson0
Okładka ksiązki - Mały, mały smyk

W tomie Mały, mały smyk towarzyszymy maluchowi w jego codziennych zabawach i zajęciach.Lotta Olsson, autorka m.in. opowieści o mrówkojadzie i orzesznicy...

Bardzo wielki nos
Lotta Olsson0
Okładka ksiązki - Bardzo wielki nos

Tom Bardzo wielki nos nazywa części ciała i pokazuje kontrast między dużym i małym.Lotta Olsson, autorka m.in. opowieści o mrówkojadzie i orzesznicy, oraz...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Sekrety domu Bille
Agnieszka Janiszewska
Sekrety domu Bille
Morderstwo z malinką na deser
Monika B. Janowska
Morderstwo z malinką na deser
Witajcie w Chudegnatach
Katarzyna Wasilkowska
Witajcie w Chudegnatach
Freudowi na ratunek
Andrew Nagorski
Freudowi na ratunek
Do roboty!
Katarzyna Radziwiłł
Do roboty!
A wokół nas pomarańcze
Weronika Tomala
A wokół nas pomarańcze
Déja vu
Jolanta Kosowska
 Déja vu
Imperium
Conn Iggulden
Imperium
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy