Ognisty krzyż

Wydawnictwo: Świat Książki
Data wydania: 2011-01-01
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-247-1882-5
Liczba stron: 1248
Dodał/a recenzje: Katarzyna Krzan

Ocena: 5.67 (3 głosów)

Claire rozkręca medyczny biznes w Karolinie Południowej. Odnalazła się w tych czasach i świetnie sobie radzi ze wsparciem swojej dwudziestowiecznej wiedzy. Wiedza ta bywa jednak czasem przekleństwem. Claire wie bowiem, co wydarzyło się tutaj w XVIII wieku. Tytuł Ognisty krzyż powinien już co nieco podpowiedzieć dociekliwym czytelnikom.

Brianna daje się nakłonić do ślubu, choć można było załatwić to szybko w poprzednim tomie. Jednak, jak już się przekonaliśmy, dla Diany Gabaldon czas jest pojęciem względnym i można go dowolnie naginać, rozciągać, by nie rzec – przeciągać w nieskończoność. Wbrew pozorom, wcale nie ma tu aż tak wielu wydarzeń. Po prostu te, które są, zostają bardzo drobiazgowo rozbite na części pierwsze. Mamy zatem fascynujący kilkusetstronicowy opis zjazdu szkockich górali, przy okazji którego zaplanowano kilka ślubów, chrztów i, oczywiście, interesów. Powieść zmienia się w opis obrzędów i obyczajów. Znowu funkcja dydaktyczna bierze górę. Oczywiście, nie obyło się bez odwołań do historii Stanów Zjednoczonych. Jamie ma tworzyć coś na kształt milicji, mającej zapobiegać buntom tak zwanych Ragulatorów, walczących o sprawiedliwość. Ale wśród nich są sąsiedzi i koledzy, więc sprawa staje się bardziej skomplikowana. I... koniec fabuły.

Autorce udało się rozciągnąć ją na 1246 stron, co powinno dać redaktorom do myślenia. Współczuję szczerze tłumaczom, korektorom i wszystkim, którzy musieli pracować nad książką i pewnie kusiło ich, by porządnie ją pociąć. Na drobne kawałeczki. Dłużyzny, naciąganie fabuły, którą przeplatają od czasu do czasu namiętne sceny. A przecież główni bohaterowie nie mają już po trzydzieści lat... Są już lata siedemdziesiąte XVIII wieku! Minęło trzydzieści lat od pierwszego spotkania Jamiego i Claire. Aż strach pomyśleć, co będzie w następnym tomie. A ten liczy już „tylko" 1240 stronic. 

Kup książkę Ognisty krzyż

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Ognisty krzyż
Inne książki autora
Uwięziona w bursztynie
Diana Gabaldon0
Okładka ksiązki - Uwięziona w bursztynie

Dalsze przygody Claire z powieści "Obca". Claire pojawia się w szkockim Inverness w roku 1968, by przejrzeć archiwum wielebnego Reginalda, potomka jej...

Kość z kości
Diana Gabaldon0
Okładka ksiązki - Kość z kości

Kolejne przygody Claire - lekarki, podróżującej w czasie, która z końca XX wieku przeniosła się do Ameryki XVIII stulecia. Tym razem Claire i jej ukochany...

Recenzje miesiąca
Dom bez klamek
Jędrzej Pasierski
Okładka książki - Dom bez klamek
Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
wybór Małgorzata Kotwica
Okładka książki - Kwiaty Boga. Prawdziwe historie
Ognisty krzyż
Diana Gabaldon
Okładka książki - Ognisty krzyż
Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Rachel Renee Russell
Okładka książki - Dzienniki Nikki. Królowa dramatu
Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Aleksandra Golecka-Mazur
Okładka książki - Plac tajemnic 2. Wesołe labirynty 1
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy