Recenzja książki: Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

Recenzuje: Piotr Piekarski

Papież Anthony’ego McCartena i oparty na tej publikacji film Fernando Meirellesa z Jonathanem Prycem i Anthonym Hopkinsem to bez wątpienia teksty kultury, które będą w najbliższym czasie nadawać ton dyskusji o Kościele Katolickim wśród jego zdecydowanych przeciwników.

McCartena prawdopodobnie większości kinomanów przestawiać nie trzeba – scenarzysta „Teorii wszystkiego”, „Czasu mroku” i „Bohemian Rhapsody” we wstępie do swojej nowej książki deklaruje się jako człowiek wychowany w wierze, którego zaintrygowało pytanie o to, kiedy świat widział ostatnio razem dwóch papieży – Benedykta XVI i Franciszka. McCarten wyraźnie jest też zdecydowanym przeciwnikiem tego pierwszego i człowiekiem pokładającym pewne nadzieje w obecnym papieżu. Autor zupełnie tego nie ukrywa i jeśli ktoś poszukiwał będzie w jego książce pełnej, obiektywnej oceny dorobku dwóch ostatnich papieży, może się zawieść. Przykład? McCarten udowadnia, że Benedykt XVI zawsze w obliczu sytuacji naprawdę trudnych, poważnych, wycofywał się. Gdy więc nasilał się kryzys spowodowany kolejnymi oskarżeniami dotyczącymi pedofilii w Kościele, papież zamiast zmierzyć się z problemem, abdykował. Nie da się udowodnić, że tak nie było, jednak zupełnie innego wymiaru nabiera decyzja papieża, gdy czytelnik dowie się, że w 2012 roku Benedykt XVI odbył pielgrzymki na Kubę i do Meksyku, które fizycznie po prostu przerosły wówczas 85-letniego mężczyznę. W 2013 roku Benedykt miał uczestniczyć w Światowych Dniach Młodzieży w Brazylii. Po latach wyjaśniał, że to właśnie ta perspektywa miała największy wpływ na jego decyzję o rezygnacji. McCarten wyjaśnienia papieża w tej kwestii po prostu pomija.

Teza, jaką już na początku stawia autor książki, brzmi jasno: Benedykt XVI to oderwany od rzeczywistości człowiek, teolog, akademik, który nigdy nie powinien był zasiąść na tronie Piotrowym. Franciszek, choć również ma - zdaniem autora - pewne mroczne sekrety, jest postacią o wiele bardziej pozytywną. Papieża warto więc traktować przede wszystkim jako publicystykę, jako głos w debacie o współczesnym Kościele – głos krytyczny i „z zewnątrz”. To książka bardzo wyrazista (a współcześnie wyrazistość wydaje się w odbiorze czytelników ceniona nade wszystko), śmiała i budząca kontrowersje. Do swych ocen McCarten bez wątpienia ma prawo i potrafi je solidnie uargumentować, choć trochę szkoda, że jednocześnie często całkowicie pomija kontrargumenty i nie sili się na tonowanie wyrażanych sądów.

McCarten potrafi zajmująco opowiadać - tego nikt mu nie odmówi. Narrację prowadzi wielotorowo, zapis wydarzeń w kolejnych konklawe przeplata sylwetkami dwóch papieży, buduje napięcie, nie boi się mocnych, często kontrowersyjnych opinii. Jeśli chodzi o jego warsztat jako „opowiadacza” historii, scenarzysty - trudno mu cokolwiek zarzucić i Papieża czyta się po prostu świetnie. Z tą książką jest jak z najgłośniejszymi powieściami Dana Browna - to bez wątpienia bardzo absorbująca lektura. Prawdę mówiąc, niewiele jest publikacji, które w sposób tak zajmujący przybliżałyby suche fakty z życia Josepha Ratzingera czy Jorge Bergoglio. Pod tym względem McCarten wygrywa w przedbiegach, także za sprawą zwięzłości całej historii – w jednej książce zmieścić musi bowiem sylwetkę nie jednego, ale dwóch papieży. Zaznaczmy tylko, że miejscami brytyjscy redaktorzy mogliby wykonać znacznie solidniejszą pracę, zdarza mu się bowiem pewne fakty, osoby i nazwy stanowisk zwyczajnie mylić. Nie wypacza to sensu czy wymowy publikacji, ale osoby śledzące na bieżąco ostatnie Konklawe mogą poczuć się podczas lektury nieco zdezorientowane.

Papieża powinny przeczytać z pewnością osoby krytycznie oceniające współczesny Kościół – McCarten bowiem zapewne potwierdzi wiele ich ocen. Warto, by po tę książkę sięgnęli również katolicy, by mogli zorientować się, z jakimi argumentami i ocenami przyjdzie im się zmierzyć – szczególnie po premierze filmu Netflixa. Niezależnie jednak od tego, kim będzie czytelnik, warto, by do książki podchodził z pewnym dystansem, nie traktując wszystkich słów autora jako „prawd objawionych” i – najlepiej – uzupełnił ją o lekturę innych publikacji dotyczących ostatnich papieży.

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem
Inne książki autora
Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi
Anthony McCarten0
Okładka ksiązki - Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi

Portret Winstona Churchilla jakiego nie znamy. Książka scenarzysty Czasu mroku. Film w reżyserii Joe Wrighta (Pokuta, Anna Karenina), z brawurową rolą...

Going Zero
Anthony McCarten 0
Okładka ksiązki - Going Zero

Going Zero, a high-concept thriller from Oscar-nominated screenwriter Anthony McCarten. Erase yourself. The hunt has begun. Perfect for fans of I Am Pilgrim...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Olga
Ewa Hansen ;
Olga
Zranione serca
Urszula Gajdowska
Zranione serca
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy