Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

Na podstawie książki laureata Oscara powstał film w reżyserii Fernando Meirellesa (Miasto Boga, Wierny ogrodnik, Miasto ślepców) z Anthonym Hopkinsem i Jonathanem Price'em w rolach głównych - już wkrótce w Netfliksie.

11 lutego 2013 roku po raz pierwszy od sześciuset lat została złamana tradycja: papież Benedykt XVI, konserwatywny obrońca doktryn Kościoła, obwieścił światu swoją rezygnację ze stanowiska.

Wkrótce za zamkniętymi drzwiami Kaplicy Sykstyńskiej zgromadzili się kardynałowie, by wybrać nowego przywódcę dla ponad miliarda wiernych. Dwa dni później nowym papieżem został charyzmatyczny Argentyńczyk, Jorge Bergoglio, znany odtąd jako Franciszek.

Sześćset lat temu Celestyn V postanowił z własnej woli ustąpić ze stanowiska, chciał powrócić do pustelniczego życia. Dlaczego jednak Benedykt XVI, najbardziej konserwatywny papież we współczesnym Kościele, podjął tak szokującą decyzję? I dlaczego ów strażnik wiary i obrońca doktryny w ogóle rozważał ten krok - wiedział, że jego miejsce na tronie Piotrowym najprawdopodobniej zajmie postępowy Jorge Bergoglio, którego charakter i poglądy były mu całkowicie obce?

Papież to bezkompromisowa, poruszająca i zabawna opowieść o dwóch diametralnie różnych mężczyznach, których losy splatają się i mają na siebie ogromny wpływ.

Anthony McCarten - pisarz, dramatopisarz, scenarzysta. Autor scenariusza do filmu Teoria wszystkiego, za który zdobył nominację do Oscara oraz dwie statuetki BAFTA (Nagrodę Brytyjskiej Akademii Filmowej). Napisał także scenariusz do obsypanego nagrodami Czasu mroku, którego książkowa wersja ukazała się nakładem wydawnictwa Marginesy, a także filmu biograficznego o Freddiem Mercurym i zespole Queen - Bohemian Rhapsody.

Informacje dodatkowe o Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem:

Wydawnictwo: Marginesy
Data wydania: 2019-02-27
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy
Tytuł oryginału: The Pope

Tagi: Biografie i literatura faktu

Kup książkę Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem

Papież. Franciszek, Benedykt i decyzja, która wstrząsnęła światem - opinie o książce

Avatar użytkownika - kingaczyrwik
Przeczytane:2019-12-25, Ocena: 5, Przeczytałam,
Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi
Anthony McCarten0
Okładka ksiązki - Czas mroku. Jak Churchill zawrócił świat znad krawędzi

Portret Winstona Churchilla jakiego nie znamy. Książka scenarzysty Czasu mroku. Film w reżyserii Joe Wrighta (Pokuta, Anna Karenina), z brawurową rolą...

Going Zero
Anthony McCarten 0
Okładka ksiązki - Going Zero

Going Zero, a high-concept thriller from Oscar-nominated screenwriter Anthony McCarten. Erase yourself. The hunt has begun. Perfect for fans of I Am Pilgrim...