Recenzja książki: Pętla

Recenzuje: Danuta Awolusi

Trudno o dużą świeżość i oryginalność we współczesnej prozie. Wydaje się, że wciąż powielamy pewne schematy. Nie inaczej jest przecież w życiu. W. & W. Gregory w swojej najnowszej powieści Pętla proponuje jednak bardzo ożywczą, żeby nie powiedzieć – wybuchową – historię, w której wydarzenia przypominają kostkę Rubika. Bohater kombinuje, jak wszystko złożyć w całość, ale ciągle coś mu nie wychodzi… Staje się zakładnikiem tytułowej pętli.

recenzja Pętla

Piotr, jego najbliższy przyjaciel Mateusz i dwóch innych kumpli wybierają się na mały wypad. Ich celem jest łotewskie Jezioro Czarcie, zwane również Okiem Diabła. Gregory posługuje się tu garścią mrożących krew w żyłach legend, krążących o tym przeklętym miejscu. Podobno w jeziorze giną ludzie. Jego złowroga moc może pochłonąć… Gdy bohaterowie przybywają na miejsce, w Piotrze już wrze. A to dlatego, że chwilę wcześniej dowiedział się o romansie Mateusza i jego ukochanej. Ta potworna zdrada boli podwójnie… Nic nie jest pewne, poza jednym – żaden z nich nie powróci z tej wyprawy taki sam.

Pętla to powieść utkana z warstw, które są prawdziwym grzęzawiskiem znaczeń. Być może każdy czytelnik znajdzie więc inny klucz i trop. Myślę, że w tym objawia się doskonałość tej zaskakującej, szalonej i frapującej książki.

Skupmy się więc na samym Piotrze, któremu oddano narrację pierwszoosobową, co nadaje całości jeszcze mroczniejszy klimat. Piotr ma w sobie złość, agresję, szorstkość. Świat widziany jego oczami epatuje dziwnym niepokojem, jakbyśmy obserwowali tykającą bombę. To człowiek niewolny od różnych obsesji, które zaczynają go osaczać. Z każdym rozdziałem Piotr zapędza się coraz mocniej w szalonym biegu po szczęście. Wpada w tytułową pętlę, daje się zatrzasnąć w pułapce. Każde wyjście z niej okazuje się… kolejną pułapką. Wkrótce nawet czytelnik nie ma pojęcia, co jest jawą, a co snem. Co pragnieniem, a co wytworem popadającego w obłęd umysłu.

Pętla jest historią, która ma w sobie mrok, niebezpieczeństwo, jakieś znamiona fanatyzmu. Wynika to nie tylko z wydarzeń, które przeżywa Piotr. On je generuje. Jego obsesyjna miłość do przyjaciela i partnerki, burzliwa przeszłość, a – w końcu – gorliwa wiara w Boga gmatwają rzeczywistość. Nawet imiona i przydomki bohaterów dają do myślenia: Anielica, Diablica, Mateusz, córka Magdalena. Nie sposób zignorować biblijnych nawiązań – a może raczej przytyków. Czy sam Piotr jest łotrem? Ofiarą? A może jednym i drugim?

Najnowsza powieść W. & W. Gregory'ego to uczta literacka, której nieprzewidywalność przyprawia o dreszcz. Czytelnik także daje złapać się w pętlę. A po przeczytaniu ostatniej kropki jeszcze długo próbuje ułożyć to wszystko w głowie. Być może zła magia Jeziora Czarciego rzeczywiście działa, nawet na odległość!

Tagi: Ateizm Religia przyjaciele jezioro tajemnic Thriller psychologiczny Thrillery i suspens relacje międzyludzkie weird fiction rywalizacja

Kup książkę Pętla

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Pętla
Książka
Pętla
W. & W. Gregory
Recenzje miesiąca
Szkielet
Janusz Mika
Szkielet
Spotkamy się we śnie
Jolanta Kosowska; Marta Jednachowska
Spotkamy się we śnie
Opera na trzy śmierci
Sylwia Stano
Opera na trzy śmierci
Ocalało pięciu
Holly Jackson
Ocalało pięciu
Zbój
Joanna Jagiełło
Zbój
Sekrety Białej. Leśniczówka
Agnieszka Panasiuk
Sekrety Białej.  Leśniczówka
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Aleksandra Struska-Musiał ;
Ulica Pazurkowa. Zaklinacz kotów
Wtem denat
Marta Kisiel
Wtem denat
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy