Recenzja książki: Powiedz pszczołom, że odszedłem

Recenzuje: Mirosław Kalinowski

Podróże w czasie to jeden z najbardziej znanych motywów wykorzystywanych w kulturze, w tym – literaturze. Z dokładnie tego samego motywu korzysta także Diana Gabaldon, która w najnowszej powieści – Powiedz pszczołom, że odszedłem – opisuje kolejne przygody Claire Randall oraz jej bliskich.

recenzja Powiedz pszczołom, że odszedłem

W najnowszym tomie serii Diana Gabaldon przenosi Claire wraz z czytelnikami do 1779 roku, gdzie kobieta wraz ze swoim mężem ponownie spotyka się ze swoją córką, zięciem oraz wnukami. Chociaż życie w okolicy rodzinnego gospodarstwa pozornie wydaje się toczyć spokojnie, nawet i w Fraser’s Ridge powoli odczuć można gnębiące społeczeństwo niepokoje. Początkowa euforia po ponownym spotkaniu rodziny powoli zastępowana jest troską o przyszłość.

Powiedz pszczołom, że odszedłem to już dziewiąty tom popularnej sagi Obca. Popularnej nie bez przyczyny, bowiem Diana Gabaldon zgrabnie wykorzystuje popularne schematy powieści gatunkowych, łącząc fikcję literacką z faktami historycznymi.

Czas to słowo-klucz, otwierające wiele „zamków” w trakcie lektury powieści Gabaldon. Z jednej strony – chodzi o motyw podróży w czasie, tak wyeksploatowany przez popkulturę, a u Gabaldon wykorzystywany niezwykle sprawnie, a miejscami i zaskakująco. Z tego motywu autorka korzysta już w pierwszej powieści – Obcej – a kontynuuje go do dziś. Z drugiej – o przeszłość, do której nieustannie powracają bohaterowie.

To właśnie możliwość podróżowania w czasie sprawia, że Claire i Jamie poznają się w tomie pierwszym, a w Powiedz pszczołom, że odszedłem prowadzi do połączenia małżonków z dziećmi i wnukami. Wskazuje to na charakter podróży w powieściach Gabaldon: choć są niebezpieczne, nierzadko przynoszą zagrożenie, to jednocześnie są konieczne do połączenia rodziny żyjącej w różnych epokach.

Lektura Powiedz pszczołom, że odszedłem przynosi satysfakcję, bowiem już od pierwszych stron czytelnik zdaje sobie sprawę z tego, że przestrzeń Ameryki XVIII wieku nie jest jedynie tłem dla zdarzeń, a pełni w książce bardzo istotną rolę. Znać tu ogrom pracy, jaką autorka włożyła nie tylko w to, by poznać przeszłość, a następnie wpleść jej elementy w fabułę, ale także by dostosować swoją narrację do tamtego okresu. 

Wspomniana narracja nie przeszkadza natomiast Gabaldon w stworzeniu typowej powieści gatunkowej. Romans historyczny to konwencja, której autorka – jak się zdaje – zupełnie się nie wstydzi. I całkiem słusznie, bowiem w Powiedz pszczołom, że odszedłem jest ona całkiem sprawnie zrealizowana. Podobnie jak w poprzednich częściach, także i w najnowszym tomie sagi, autorka zręcznie opowiada o miłości łączącej Claire i Jamiego, a także Briannę oraz Rogera. Nie ogranicza się jednak tylko do miłości między małżonkami, a rozszerza ją o opowieść o relacjach rodzicielskich, miłości matczynej, komponując kilkupokoleniową historię rodziny, zmuszonej do radzenia sobie z licznymi przeciwnościami losu.

Powiedz pszczołom, że odszedłem to interesująca książka, w której – jak się wydaje – przemyślany jest niemal każdy akapit. To opowieść o ludziach, których losy wzajemnie się splatają, nie zważając na ograniczenia czasoprzestrzenne. W końcu – to dopełnienie dotychczas wydanych powieści, na które czekali wszyscy fani Obcej.

Tagi: fantasy

Kup książkę Powiedz pszczołom, że odszedłem

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Powiedz pszczołom, że odszedłem
Książka
Inne książki autora
Lord John i sprawa osobista
Diana Gabaldon0
Okładka ksiązki - Lord John i sprawa osobista

Autorka umiejscawia akcję powieści w Londynie, w czerwcu, 1757 roku. Bohater powieści Lord John Grey znajduje się w centrum burzy politycznej, która...

Jesienne werble
Diana Gabaldon0
Okładka ksiązki - Jesienne werble

Dalszy ciąg niezwykłych losów lekarki Claire, żyjącej w dwóch epokach: w drugiej połowie XVIII wieku i dwieście lat później. W kolonizowanej Ameryce, cudem...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Katarzyna Wasilkowska
Jowanka i Gang spod Gilotyny
Alina. Wnuczka wariatki
Danuta Noszczyńska
Alina. Wnuczka wariatki
Dolina przebudzenia
Anna Olszewska
Dolina przebudzenia
Świąteczna narzeczona
Paulina Kozłowska
Świąteczna narzeczona
Wyśnione szczęście
Kristin Hannah
Wyśnione szczęście
Szczęściarz
Marta Dębowska
 Szczęściarz
Lustrzane serce
Anna Purowska
Lustrzane serce
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy