Recenzja książki: Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu

Recenzuje: Sławomir Krempa

Pobudzał wyobraźnię sobie współczesnych. Do tego stopnia, że wspierali go najwięksi pisarze - Henryk Sienkiewicz i Bolesław Prus. Był jednym z prekursorów crowdfundingu - by zrealizować swoje marzenia, zbierał pieniądze od arystokratów, ale też zwyczajnych ludzi. Wygrał - chciał dotrzeć do wybrzeży Afryki i udało mu się to uczynić. Przegrał - w starciu z wielką polityką niemal wszystkie ślady działalności Polaków w Kamerunie zostały na długo zatarte. A jednak. Jednak dziś o jego dokonaniach uczą się mieszkańcy Afryki. Wskazuje się go jako wzór odkrywcy, który nie zdobywał kolejnych terenów przemocą, lecz proponował uczciwy model współpracy z tubylcami. Jego śladami wyruszyła kolejna ekspedycja do Afryki i na ścianie pałacu króla Ekoka A. Molindo – potomka Akemy, władcy, który witał Polaka na kameruńskim wybrzeżu zawisła niedawno tablica upamiętniająca wyprawę.

Dziś w Polsce o Stefanie Szolcu-Rogozińskim niewiele osób pamięta. Maciej Klósak i Dariusz Skonieczko postanowili ten stan rzeczy zmienić, wydając najpierw komiks poświęcony tej postaci, a następnie książkę. Publikacja Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu nie jest jednak sążnistą pracą naukową czy popularnonaukową (choć, owszem, jej objętość jest całkiem spora), ale raczej swoistą „biografią fabularyzowaną”, książką opartą na faktach, ale bliską konwencji powieści awanturniczej.

Bliską – ale nie realizującą jej w pełni. Jako powieść publikacja sprawdza się dobrze, we fragmentach poświęconych podróży Rogozińskiego do Afryki nawet bardzo dobrze. Natomiast momentami narracji nieco brakuje płynności, widoczne są drobne „przeskoki” pomiędzy niektórymi epizodami życia Rogozińskiego – szczególnie w końcowej części książki. Tu wytłumaczeniem jest zapewne fakt, że życie nigdy nie jest raczej idealnie literacką opowieścią - a to przecież publikacja oparta na prawdziwej biografii i bardzo mocno jej wierna. Nie przeszkadza to również w lekturze - po prostu po odłożeniu książki pozostaje wrażenie, że nie poznaliśmy motywacji bohatera w pełni. Że chyba jest coś, czego jeszcze o Rogozińskim nie wiemy. Co wiele osób skłoni z pewnością do dalszych poszukiwań i lektur.

Jako dzieło popularyzatorskie książka sprawdza się natomiast świetnie. Autorzy w naprawdę interesujący sposób przybliżają kolejne osiągnięcia i etapy życia Szolca-Rogozińskiego. Pikanterii całej opowieści dodają relacje podróżnika z kobietami, wśród których miał podobno spore powodzenie, a także epizod związany z pobytem w szpitalu psychiatrycznym i… ucieczką z niego. Wielkie nazwiska pojawiające się w tle podkreślają tylko, że Rogoziński należał do grona najwybitniejszych XIX-wiecznych Polaków. Całości dopełniają fragmenty oryginalnych tekstów z epoki, uwiarygadniające tę historię. Imponują opisy afrykańskiej flory, fauny, a także miejscowych obyczajów, które autorzy poznali podczas podróży śladami Rogozińskiego. Atutem historii jest też obecne w niej poczucie humoru. Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu to więc naprawdę interesująca lektura, prezentująca mniej znany fragment historii, przybliżająca współczesnym czytelnikom postać niesłusznie niemal zapomnianą. Wiele osób książka zachęcić może do dalszego zgłębiania historii XIX-wiecznych polskich podróżników. I do wytrwałości w realizowaniu marzeń. Bo tego opowieść Macieja Klósaka i Dariusza Skonieczko uczy nade wszystko.

Tagi: Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu, Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu recenzja, Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu książka, Maciej Klósak Dariusz Skonieczko Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu, Maciej Klósak Dariusz Skonieczko recenzja, Maciej Klósak Dariusz Skonieczko książka, Maciej Klósak Dariusz Skonieczko

Kup książkę Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Stefan Szolc-Rogoziński. Zapomniany odkrywca Czarnego Lądu
Książka
Recenzje miesiąca
Sekret Heleny
Lucinda Riley;
Sekret Heleny
Czas pomsty
Maciej Liziniewicz
Czas pomsty
Budząc lwy
Ayelet Gundar-Goshen
Budząc lwy
Dzisiaj umrzesz Ty
Sue Wallman
Dzisiaj umrzesz Ty
Czas pokuty
Grzegorz Kopiec
Czas pokuty
Nie wiem, gdzie jestem
Gayle Forman;
Nie wiem, gdzie jestem
Wielka księga Klary
Marcin Wicha;
Wielka księga Klary
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Aleksandra Katarzyna Maludy
Wisznia ze słowiańskiej głuszy
Pokaż wszystkie recenzje