Recenzja książki: Szachistka z Auschwitz

Recenzuje: Zosia Czyńska

Jak daleko człowiek gotów jest się posunąć, gdy chce przetrwać obóz zagłady? Co może zrobić młoda dziewczyna, pragnąca ukarać sadystę w nazistowskim mundurze, który doprowadził do śmierci jej rodziców i młodszego rodzeństwa? Ile zniesie człowiek, skazany na głód, zimno, nędzę i nieustające poniżenie?

W swojej debiutanckiej powieści Gabriella Saab zabiera czytelników do obozu zagłady Auschwitz-Birkenau, gdzie młoda szachistka, czternastoletnia Polka Maria Florkowska, walczy o życie. Dowiadujemy się również, jak do tego doszło. Poznajemy Marię i jej bliskich, zaangażowanych w działania przeciwko okupantowi. Walcząc z nieludzkim systemem, ratując ofiary hitlerowskiej ideologii rasowej, Maria zostaje aresztowana i trafia na Pawiak. Mężnie znosi tortury, ale wie, że nie ocali ani siebie, ani bliskich. Czeka ją wywózka do obozu, a tam – prawdopodobnie śmierć z wycieńczenia. Nie wie jednak, że czeka ją coś znacznie gorszego – utrata całej rodziny, zamordowanej przez sadystę – zastępcę komendanta obozu, Karla Fritzscha.

Jako jedna z kilku kobiet w męskim oddziale obozu Maria ma do wyboru – zginąć lub podjąć walkę o życie. Potrafi tylko jedno – jest niezwykle zdolną szachistką. Tak długo, jak będzie wygrywała rozgrywki z innymi więźniami, tak długo przetrwa. Maria jednak ma cel, który nadaje jej życiu sens – Fritzsch musi zapłacić za swoje winy.

Prowadzona dwutorowo fabuła ukazuje czytelnikowi koszmarny świat obozu zagłady, w którym życie jest niewiele warte. W obozowej codzienności pojawiają się postaci historyczne: ojciec Maksymilian Kolbe i Witold Pilecki. Pierwszy ma za zadanie dodać ducha więźniom, drugi – zebrać dowody na bestialstwo, którego ofiary doświadczają w wyniku nazistowskiej polityki wobec podbitych narodów. A pomiędzy tym wszystkim jest Maria, która prowadzi z obozowym sadystą grę, przypominającą scenę z filmu Ingmara Bergmana Siódma pieczęć – pojedynek szachowy, którego końcem jest śmierć. Oczywiście, pojedynek w powieści Gabrielli Saab to walka z potworem, który do końca nie potrafi uznać swojej winy.

Literatura obozowa, zarówno popularna, jak i piękna, ma długą tradycję. W świecie, w którym koszmar obozu koncentracyjnego Auschwitz opisano już wiele razy, stosując różnorakie środki literackie, kolejna opowieść, zwłaszcza napisana przez Amerykankę, może zaskakiwać. Powoli odchodzi już pokolenie, które doświadczyło grozy obozu koncentracyjnego i wszelkie teksty są oparte na wtórnych doświadczeniach, na wyobrażeniu tego, co się zdarzyło, bazującym na dokumentach i tym, co można zobaczyć w muzeum. Temat jednak pozostaje żywy, wciąż budzi emocje, a kolejne pokolenia wciąż przeżywają na nowo to, co jeszcze niedawno było elementem wspomnień, realizowanych w kręgu literatury obozowej, o której kształt toczono spory, usiłując nadać jej formę, jaką zaproponowała w swoim zbiorze Medaliony Zofia Nałkowska. Tę formę cechowała oszczędność narracji i odejście od jej poetyzacji. Ostatnie lata wskazują, że taka koncepcja już nie obowiązuje, a literatura obejmująca zagadnienia doświadczeń obozowych zmierza w zupełnie odmiennym kierunku.

Czy Szachistka z Auschwitz może wzbudzić zainteresowanie polskich czytelników? Warte uwagi jest to, ile miejsca autorka poświęciła sprawom polskim, przywołując postaci historyczne i eksponując poświęcenie Polaków, którzy ratowali dzieci z warszawskiego getta, narażając się na śmierć w obozie. To spojrzenie na odwagę Polaków warte jest uwagi, bowiem w połączeniu z postacią polskiej dziewczynki, która jest gotowa wymierzyć karę oprawcy, ukazuje świat, o który wciąż toczone są spory. W tych sporach Gabriella Saab na pewno jest sprzymierzeńcem Polaków, których ofiarność i męstwo podkreśla w Szachistce z Auschwitz w sposób szczególny.

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Szachistka z Auschwitz

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Szachistka z Auschwitz
Książka
Szachistka z Auschwitz
Gabriella Saab
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy