reklama

Recenzja książki: Tajemnica Jareda Straya

Recenzuje: Patryk Obarski

Czytanie książek to nudna rozrywka w domowym zaciszu? Jak przekonuje się Leon, bohater powieści Adama Szabata Tajemnica Jareda Straya, nic bardziej mylnego!

Leon Kornas jest absolwentem dziennikarstwa i choć lubi pisać, to praca w redakcji nigdy nie była jego marzeniem. Kiedy pewnego dnia otrzymuje od swojej najlepszej przyjaciółki książkę autorstwa Jareda Straya, tajemniczego Amerykanina polskiego pochodzenia, mężczyzna nie wie, że lektura ta zmieni jego życie.

Leon szybko poznaje kolejne powieści autora. Problem jednak w tym, że niewiele może dowiedzieć się na temat samego pisarza. Jedyna wskazówka pozostawiona przez twórcę wskazuje na jego powiązanie z niewielką wsią na Roztoczu. Dziennikarz jest przekonany, że Jared Stray przynajmniej przez chwilę przebywał w Dworze Horoweckich i tam próbuje zgłębić sekrety pisarza. Pomaga mu w tym Barbara Horowecka, obecna właścicielka dworu. Przeglądając rodzinne pamiątki, Leon i Barbara odkryją skrywane dotąd tajemnice.

Tajemnica Jareda Straya to interesująca opowieść, która łączy elementy prozy obyczajowej, thrillera oraz wątki nadnaturalne. Adam Szabat próbuje także dokonać swoistego rozliczenia z historią i pogodzić ją z życiem współczesnych Polaków.

Jak dowiadujemy się z lektury książki Tajemnica Jareda Straya, sekrety odgrywają w życiu każdego człowieka ogromną rolę. W przypadku Leona tytułowe tajemnice amerykańskiego pisarza stają się początkiem zmiany dotychczasowego życia. Jednak tajemnice mogą stanowić także przyczynę powstawania niewygodnych plotek – z nimi zaś trudno się mierzyć.

Adam Szabat udowadnia, że każdy – nawet najpilniej skrywany sekret – ostatecznie w końcu wyjdzie na jaw. Okazuje się także, że pielęgnowana od pokoleń nienawiść i złość mogą ostatecznie doprowadzić do tragicznego finału. Podstawą rozwiązania konfliktu jest zaś przede wszystkim szczera rozmowa na temat przeszłości i tego, co wydarzyło się naprawdę.

Tajemnica Jareda Straya udowadnia także, że każda historia musi zostać kiedyś opowiedziana. Ważne jednak, by przekazane zostały odpowiedniemu słuchaczowi. Na całe szczęście, jak przekonuje się Leon Kornas, ukryte pamiętniki i stare zdjęcia potrafią być cierpliwe.

Powieść Adama Szabata w atrakcyjny sposób łączy historię współczesnych mieszkańców Wilowic z losami ludzi sprzed stu lat. Pokazuje, że wojna i przemiany społeczne mają realny wpływ na każdego obywatela – nawet tego, który aktywnie nie uczestniczył w walkach na wojennym froncie. Z drugiej strony autor przekonuje, że wciąż nie wszystko da się łatwo wytłumaczyć – zwłaszcza opowieści o ponadnaturalnych wydarzeniach z przeszłości.

Tajemnica Jareda Straya to udane połączenie przeszłości z teraźniejszością oraz świata nauki ze światem magii. Debiutancką powieść Adana Szabata czyta się z wielką przyjemnością.

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Tajemnica Jareda Straya

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Tajemnica Jareda Straya
Książka
Recenzje miesiąca
Księga tęsknot
Sue Monk Kidd
Księga tęsknot
Informacja zwrotna
Jakub Żulczyk
Informacja zwrotna
Przyjdę, gdy zaśniesz
Agnieszka Lingas-Łoniewska
Przyjdę, gdy zaśniesz
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Małgorzata Ogonowska; Artur Rogoś
Co zrobić z tą chmurą smogu?
Dopaść Leona Waganta
Wiktor Hajdenrajch
Dopaść Leona Waganta
Szpetnicy
Maciej Kapuściński
Szpetnicy
Tango
Ewa Cielesz
Tango
Cień Debory
Magdalena Mosiężna
Cień Debory
Na zawsze w lodzie
Owen Beattie; John Geiger
Na zawsze w lodzie
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy