Recenzja książki: Telefonistka z ulicy Próżnej

Recenzuje: Patryk Obarski

Sekrety warto zdradzać jedynie zaufanym osobom. I to najlepiej podczas rozmowy w cztery oczy. W innym razie cenne informacje mogą wpaść w niepowołane ręce. Tak dzieje się w przypadku bohaterów nowej powieści Weroniki Wierzchowskiej Telefonistka z ulicy Próżnej.

W książce Weroniki Wierzchowskiej poznajemy historię Hanki, młodej kobiety, która postrzegana jest przez wszystkich jako skromna, nieśmiała dziewczyna. Krótko mówiąc – szara myszka. Jedyne, co wyróżnia Hankę, to jej niezwykły głos, który ostatecznie zauważony zostaje przez dyrektora rozwijającej się centrali telefonicznej.

Wkrótce kobieta otrzymuje posadę telefonistki. Jest sumienną pracowniczką do momentu, kiedy przypadkiem podsłuchuje jedną z rozmów przeprowadzonych w środku nocy. Kobieta słyszy o planowanym napadzie, który wkrótce faktycznie ma miejsce.

Mimo zachowawczego usposobienia, Hanka angażuje się w śledztwo w sprawie kradzieży. Niebawem okazuje się jednak, że w tajemniczą rozmowę zaangażowany był znany i wysoko postawiony fabrykant. Hanka znajdzie się w samym środku intrygi zaplanowanej przez warszawską arystokrację schyłku XIX wieku.

W nowej książce Weronika Wierzchowska opisuje losy kobiety, pozornie trudnej do zauważenia, nazywanej przez wszystkich szarą myszką. Postawiona w trudnej i nietypowej sytuacji Hanka ujawnia jednak dotąd nieznane nawet jej samej cechy – bezkompromisowość, stanowczość i odwagę. Wierzchowska w swojej powieści podkreśla, że każdy z nas jest na swój sposób wyjątkowy.

To, oczywiście, nie wszystko. W Telefonistce z ulicy Próżnej obserwują szerokie grono kobiecych bohaterek. Autorka pokazuje różnorodność kobiecych charakterów, sposobów ekspresji i wyrażania siebie. Hanka nie jest pozostawiona sama sobie, a na największe wsparcie – co nie zaskakuje – może liczyć nie ze strony mężczyzn, a innych kobiet.

Wierzchowska mówi zatem w swojej powieści o konieczności wyzwolenia się z więzów anachronicznych stereotypów, które na kobiety nakładała tradycja i polskie wzorce kulturowe, powszechne jeszcze na początku XIX wieku.

W powieści Telefonistka z ulicy Próżnej ważna jest również przygoda. Intryga, w którą wplątuje się główna bohaterka, staje się osią całej fabuły. Zagadka okazuje się wielopłaszczyznowa, a autorka w żaden sposób nie ułatwia czytelnikom szybkiego jej rozwiązania.

Fabuła powieści Weroniki Wierzchowskiej toczy się z kolei na tle ważnych zmian społecznych. Za sprawą pojawienia się telefonu, rekwizytu ważnego w całej opowieści, autorka pokazuje, że wszystko, co nowe, od zawsze wzbudzało zawsze niepokój. Tę sytuację nietrudno będzie czytelnikom odnieść do obaw związanych z dzisiejszymi odkryciami cywilizacyjnymi.

Jednocześnie autorce udaje się odtworzyć specyficzną atmosferę sprzed wieków. Warszawiacy zaś będą mogli skorzystać z Telefonistki… jak z niezwykłego przewodnika i odwiedzić adresy, które pojawiają się w powieści. Skonfrontowanie Warszawy opisywanej przez Wierzchowską i Warszawy z 2021 roku z całą pewnością dodaje lekturze jeszcze więcej smaku.

Telefonistka z ulicy Próżnej to pełna przygód opowieść, która łączy elementy kryminału, powieści obyczajowej oraz wątki związane z przemianami społeczno-obyczajowymi. Podczas lektury nowej książki Weroniki Wierzchowskiej nie sposób się nudzić!

Tagi: obyczajowe

Kup książkę Telefonistka z ulicy Próżnej

<
Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Telefonistka z ulicy Próżnej
Książka
Telefonistka z ulicy Próżnej
Weronika Wierzchowska
Inne książki autora
Nie spadłam z nieba
Weronika Wierzchowska 0
Okładka ksiązki - Nie spadłam z nieba

Ucieczka do małego miasteczka przed wielkomiejskim zgiełkiem, a przede wszystkim byłym mężem, wydawała się Izie świetnym pomysłem. Szczególnie, że odziedziczyła...

Tancerka
Weronika Wierzchowska 0
Okładka ksiązki - Tancerka

Poznaj historię Heleny Cholewickiej, jednej z najwybitniejszych polskich baletnic XIX stulecia. Do egzaminów wstępnych szkoły baletowej przystępuje...

Zobacz wszystkie książki tego autora