Recenzja książki: Wyobraź sobie

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Podobno strach ma wielkie oczy i nie należy się nim aż tak bardzo przejmować. Być może. Dla dziecka jednak strach jest ogromnym wyzwaniem. Książeczka Wyobraź sobie! stanowi doskonałą pomoc, z której z powodzeniem mogą skorzystać rodzice, zwłaszcza dzieci z wysokim poziomem odczuwanego lęku.

Wnuczka mądrej babci, jak każde zresztą dziecko, często odczuwa strach. Dostrzegając zagrożenie w sytuacjach bardziej lub mniej realnych, dzieli się lękami ze swoją babcią. Boi się piratów, duchów, potworów oraz wampirów, boi się nawet złego psa zza płotu. I choć mało prawdopodobne jest, że stanie z owymi zagrożeniami twarzą w twarz, odczuwanego lęku nie można zlekceważyć. Dlatego babcia go nie lekceważy. Jak to dobrze, że sześciokrotnie wypowiedziane słowa Wyobraź sobie! przynoszą pozytywne rezultaty.

Bohaterów w publikacji Wydawnictwa Dwukropek jest niewielu (nie ma zresztą potrzeby zwiększania ich liczby): obecność zaledwie babci i wnuczki skupia uwagę na sprawach istotnych, bez niepotrzebnego rozpraszania, ukierunkowując równocześnie wyobraźnię na jedno, najważniejsze w danym momencie, zagadnienie. Wypowiadane przez babcię słowa ułatwiły wnuczce wyobrażenie sobie bawiących się lalkami piratów w koronkowych sukienkach, paradujących w słomkowych kapeluszach duchów oraz tańczących na łące pełnej stokrotek potworów w pomarańczowych spódniczkach. W wyobraźni ujrzała też wnuczka wampiry w niemowlęcych czapeczkach na głowach i ze smoczkami w buziach, a także dużego psa zza płotu, który w rolkach na łapach i z wielkim tortem na głowie odważnie zjeżdżał ze stromej górki. Wystarczyło, że wnuczka zamknęła oczy i wyobraziła sobie. No i jeszcze zyskała pewność, że babcia zajęła miejsce w jej sercu i pozostanie w nim na zawsze.

Ponieważ dziecięca wyobraźnia jest nieograniczona, Patricia Forde wykorzystała ją do osiągnięcia celu, jaki przyświecał jej podczas pisania książki: dążyła do tego, by treść lektury ułatwiła małym czytelnikom oswojenie się z przejawami odczuwanego (często nieuzasadnionego) niepokoju. Treść lektury (pełen humoru tekst w połączeniu z całostronicowymi, zabawnymi, pięknymi ilustracjami autorstwa Aliny Brasliny) pokazała, że autorka zamierzony cel osiągnęła: wnuczka stała się odważna niczym lwica.

Książeczka Wyobraź sobie! (w twardej okładce, z grubszymi kartkami, na których w odpowiedniej proporcji przeplata się słowo z obrazem) zainteresuje dzieci od trzeciego roku życia. Dzięki lekturze, przy współpracy z rodzicami, zminimalizowane zostaną dziecięce niepokoje.

Tagi: Proza (w tym literatura faktu) dla dzieci i młodzieży

Kup książkę Wyobraź sobie

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wyobraź sobie
Książka
Wyobraź sobie
Patricia Forde
Recenzje miesiąca
Szpiedzy i sufrażystki
Krzysztof Beśka
Szpiedzy i sufrażystki
Leśniczanka
Klaudia Duszyńska
Leśniczanka
Hotel spełnionych marzeń
Justyna Drzewicka
Hotel spełnionych marzeń
Moc Amelki
Barbara Gawryluk
Moc Amelki
Niepokonane
A. Kameron
Niepokonane
Nata i czarownice
Anna Andrusyszyn
Nata i czarownice
Poznaj Mszę Świętą
Régis Denel
Poznaj Mszę Świętą
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy