Recenzja książki: Wysiedleni

Recenzuje: Magdalena Galiczek-Krempa

Świadkowie drugiej wojny światowej niejednokrotnie stwierdzali, że chociaż działania militarne zostały zakończone, to dramat ludności cywilnej trwał nadal. Wojna pozostawiła po sobie głód, choroby, odniesione rany i kalectwo, zrujnowane domy, dzielnice, a często całe miasta. Gdy po jej zakończeniu ustanowione zostały nowe granice Polski, wiele osób musiało przenieść się w głąb kraju, pozostawiając większość dobytku i wspomnienia rodzinnych stron daleko za sobą. I właśnie o odnajdywaniu się w nowych realiach i o przyzwyczajaniu się do nowego, nieznanego miejsca opowiada kierowana do młodych czytelników książka Wysiedleni Doroty Combrzyńskiej-Nogali.

Kazia Łobodziec urodziła się i mieszka w Gródku Jagiellońskim niedaleko Lwowa. Przed wojną miasteczko to było istnym tyglem, w którym mieszały się kultury: polska, żydowska i ukraińska. Mieszkańcy żyli w sąsiedzkiej zgodzie i pomagali sobie. Nierzadko zdarzały się mieszane małżeństwa polsko-ukraińskie, a dzieci z rodzin żydowskich, polskich i ukraińskich razem bawiły się na podwórkach. Wszystko to zmieniło się, gdy wybuchła druga wojna światowa. Ludzie stali się wobec siebie podejrzliwi, a z czasem – otwarcie agresywni. Łącząca ich kiedyś przyjaźń skończyła się, a zastępiła ją sieć wzajemnych uprzedzeń. W 1945 roku, po zakończeniu wojny mieszkańcy Gródka Jagiellońskiego muszą przenieść się kilkaset kilometrów na zachód, na tak zwane „Ziemie Odzyskane". Wśród wysiedlonych jest rodzina Kazi, która wspólnie z rodziną Rózi wyrusza w długą drogę w nieznane.

Dorota Combrzyńska-Nogala z ogromnym zaangażowaniem opisuje trudy, jakie przyszło podjąć rodzinom zamieszkującym wschodnie rubieże Polski, by przenieść całe swoje dotychczasowe życie w zupełnie obce miejsce. I nie chodziło wyłącznie o pozostawienie znajomych kątów, sprzętów czy wspomnień. Na Ziemiach Odzyskanych czekała nowych mieszkańców zupełnie inna rzeczywistość. Wysiedleni rozpoczynali życie w sąsiedztwie niemieckich rodzin, które czekały na wyjazd do Niemiec. Nowi i „starzy" mieszkańcy nie czuli się ze sobą dobrze, panowały niechęć i strach. Dopiero dzieci zaczynają powoli odnajdywać wspólny język, ucząc się polskiego i niemieckiego od siebie nawzajem. Rodzą się pierwsze przyjaźnie.

Wysiedleni to kierowana do młodych czytelników książka, w której przybliżone zostały tematy nierozłącznie związane z wojną i jej konsekwencjami. Autorka pisze nie tylko o przesiedleniach, ale przede wszystkim o tym, jak wyglądało życie cywilów podczas wojny. O tym, jak za pomoc Żydom groziła śmierć. I o tym, jak już po zakończeniu wojny wiele dzieci straciło życie przez leżące na polach niewybuchy.

Książka Doroty Combrzyńskiej-Nogali napisana jest prostym i przystępnym językiem, dzięki czemu treść publikacji nie przysporzy młodym czytelnikom trudności w odbiorze. Zwraca uwagę niezwykle staranny styl autorki oraz liczne metafory i piękne, przemyślane zdania. W książce Wysiedleni tkwi sporo emocji. Czytelnik niejednokrotnie wzruszy się, śledząc losy dzieci czy dorosłych, którym wojna odebrała niemal wszystko. Jednak książka Doroty Combrzyńskiej-Nogali niesie też spory ładunek nadziei i udowadnia, że tkwiące w ludziach dobro pozwala otworzyć się na nowe życie w nowych okolicznościach.

Wysiedleni zostali pięknie zilustrowani przez Magdalenę Kozieł-Nowak. Rysunki aż kipią kolorami i przedstawiają przede wszystkim najmłodszych bohaterów opowieści. Emocje i uczucia malują się na twarzach dzieci. Dostrzeżemy na nich smutek i strach, ale także radość i beztroskę. Ilustracje doskonale komponują się z opisywaną przez Dorotę Combrzyńską-Nogalę wzruszającą, inspirowaną życiem prawdziwej postaci – Kazimiery Mirosławskiej (z domu Łobodziec) – i zapadającą na długo w pamięć historią.

Kup książkę Wysiedleni

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Wysiedleni
Książka
Wysiedleni
Dorota Combrzyńska-Nogala
Inne książki autora
Syberyjskie przygody Chmurki
Dorota Combrzyńska-Nogala0
Okładka ksiązki - Syberyjskie przygody Chmurki

Chmurka, mała Polka, nie rozumie, dlaczego musi mieszkać na Syberii. I co to znaczy, że są wysiedleńcami. Ale to nic. Ma tu przecież przyjaciela Ilię,...

Wytwórnia wód gazowanych
Dorota Combrzyńska-Nogala0
Okładka ksiązki - Wytwórnia wód gazowanych

Eleonorę Jarecką czytelnik poznaje jako Babkę w chwili jej gwałtownej i tajemniczej śmierci. Potem narracja cofa się o sto lat do momentu narodzin, dzieciństwa...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Paderborn
Remigiusz Mróz
Paderborn
Fałszywa królowa
Mateusz Fogt
Fałszywa królowa
Kolekcjoner
Daniel Silva
Kolekcjoner
Miłość szyta na miarę
Paulina Wiśniewska
Miłość szyta na miarę
Między nami jest Śmierć
Patryk Żelazny
Między nami jest Śmierć
Zagraj ze mną miłość
Robert D. Fijałkowski ;
Zagraj ze mną miłość
Ktoś tak blisko
Wojciech Wolnicki (W. & W. Gregory)
Ktoś tak blisko
Róża Napoleona
Jacobine van den Hoek
Róża Napoleona
Serce nie siwieje
Hanna Bilińska-Stecyszyn ;
Serce nie siwieje
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy