Takie są nasze wschodnie zwyczaje. Fragment książki „Wysiedleni"

Data: 2019-09-03 14:12:31 Autor: Sławomir Krempa
News - Takie są nasze wschodnie zwyczaje. Fragment książki „Wysiedleni

Wysiedleni to ludzie, którzy musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i przenieść się setki kilometrów na zachód albo północ kraju. Dlaczego? Po II wojnie światowej zostały zmienione granice Polski. Polska musiała odstąpić Związkowi Radzieckiemu 48% swojego terytorium, tak zwane Kresy Wschodnie, a w zamian otrzymała ziemie na zachodzie i północy, odebrane Niemcom, czyli Ziemie Odzyskane.

To właśnie w wyniku tej akcji Kazia Łobodziec z rodziną i większą częścią mieszkańców wsi musiała opuścić Gródek Jagielloński niedaleko Lwowa i przenieść się do wsi Żarek pod Wrocławiem.

Tam zaczynają niełatwe wspólne życie z niemieckimi rodzinami. Nawet Kazia nie zawsze wie, jak się zachować względem niemieckich sąsiadów. Podpatruje przyjaźń Stasia Gałuszki i Brygidki Klauss. Oni wiedzą najlepiej, co jest tak naprawdę ważne w życiu.

Historię małej Kazi i przyjaźni mimo różnic religijnych i kulturowych możecie poznać za sprawą książki Wysiedleni, która ukazała się nakładem Wydawnictwa Literatura. Zamieściliśmy już recenzję tej publikacji, a dziś w naszym serwisie możecie zajrzeć do wnętrza książki Doroty Combrzyńskiej-Nogali: 

REKLAMA

Zobacz także

Musisz być zalogowany, aby komentować. Zaloguj się lub załóż konto, jeżeli jeszcze go nie posiadasz.

Książka
Wysiedleni
Dorota Combrzyńska-Nogala0
Okładka książki - Wysiedleni

Wysiedleni - to ludzie, którzy musieli porzucić swoje domy na wschodzie Polski i przenieść się setki kilometrów na zachód albo północ...

dodaj do biblioteczki
Wydawnictwo