Recenzja książki: Zamknięta trumna

Recenzuje: Anna Globisz

Herkules Poirot powraca w wielkim stylu

 

Sophie Hannah, to pisarka, której spadkobiercy Agathy Christie powierzyli napisanie kolejnych części przygód Małego Belga. Co też –  trzeba przyznać – autorka czyni z coraz większą wprawą.

 

Lady Athelinda Playford to nieprzeciętna autorka kryminałów, która w swojej rezydencji w Irlandii postanawia wydać przyjęcie. Wśród zaproszonych gości poza rodziną są również Herkules Poirot, inspektor Catchpool oraz prawnik zarządzający testamentem starszej pani. Kobieta postanawia nanieść znaczące zmiany w dokumencie i ogłosić je publicznie na uroczystym obiedzie. W wyniku wprowadzonych modyfikacji, jej dzieci zostałyby po jej śmierci bez grosza, zaś cały majątek przejąłby Joseph Scotcher – śmiertelnie chory asystent kobiety, któremu zostało ledwie kilka tygodni życia.

 

Lady Playford, bojąc się zamachu na swoje życie, liczy na profesjonalne wsparcie i ochronę detektywa oraz inspektora. Gdy jednak w  rezydencji dochodzi do innego, zupełnie niespodziewanego morderstwa, podejrzanym może okazać się każdy - włącznie ze stróżami prawa.

 

Hannah doskonale oddała atmosferę powieści Agathy Christie, czytelnie nawiązując do jej sztandarowych książek. Akcja toczy się w zamkniętej, odseparowanej przestrzeni, na miejscu mamy kilkunastu podejrzanych, każdy z równie dobrym motywem do popełnienia zbrodni. Jedyne, co może pomóc w uchwyceniu mordercy, to szare komórki niezrównanego Herkulesa Poirota, który sportretowany został z wielką dbałością. Pisarka nie zapomniała nawet o typowym dla niego egocentryzmie i przekonaniu o wyprzedzającej go sławie, a także o ciętym języku detektywa, uwypuklając te cechy w kilku humorystycznych scenach.

 

W Zamkniętej trumnie widać znaczny postęp autorki, przede wszystkim zaś stopniowe zbliżanie się przez nią do formuły wypracowanej przez Królową Kryminału – mniej jest tu krwawych scen, które pojawiały się w poprzednim tomie, zupełnie nie pasujących do prozy utrzymanej w duchu znanej z oszczędności opisów Christie. Więcej także niż w Inicjałach zbrodni jest tutaj dedukcji – kluczowej formy prowadzenia dochodzenia. Wszystko to sprawia, że można uznać, iż potomkowie Christie nie popełnili błędu i tworzenie dalszych przygód Poirota powierzyli właściwej osobie.

 

Zamknięta trumna bowiem z powodzeniem mogłaby zostać podpisana nazwiskiem samej Królowej Kryminału – tak blisko jej do pierwowzoru. Miłośnicy twórczości Agathy Christie powinni być więcej niż usatysfakcjonowani.

Tagi: Zamknięta trumna, Zamknięta trumna recenzja, Zamknięta trumna książka, Sophie Hannah Zamknięta trumna, Sophie Hannah recenzja, Sophie Hannah książka, Sophie Hannah

Kup książkę Zamknięta trumna

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zamknięta trumna
Książka
Zamknięta trumna
Sophie Hannah
Inne książki autora
Zabójcze marzenia
Sophie Hannah0
Okładka ksiązki - Zabójcze marzenia

„Thrillery Sophie Hannah są tak misternie skonstruowane, że nie sposób odgadnąć ich zakończenie”. Daily Telegraph Jest kwadrans po pierwszej...

Inicjały zbrodni
Sophie Hannah0
Okładka ksiązki - Inicjały zbrodni

Od czasu, gdy w 1920 roku jej pierwsza książka ujrzała światło dzienne, powieści Agathy Christie sprzedały się na świecie w łącznym nakładzie ponad dwóch...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Okna z widokiem na Weronę
Hanna Kowalewska
Okna z widokiem na Weronę
Niedzielna dziewczyna
Pip Drysdale
Niedzielna dziewczyna
Ktosiek 2.0
Beata Piliszek-Słowińska
Ktosiek 2.0
365 stron życia 2020
oprac. Justyna Wrona, Hubert Wołącewicz
365 stron życia 2020
Zawsze i na zawsze
Jenny Han
Zawsze i na zawsze
Grypa. Sto lat walki
Jeremy Brown
Grypa. Sto lat walki
Brytyjska monarchia od kuchni
Adrian Tinniswood
Brytyjska monarchia od kuchni
Relikwiarz
Elżbieta Bielawska
Relikwiarz
Pokaż wszystkie recenzje