Recenzja książki: Zbój

Recenzuje: Danuta Szelejewska

Badania nad zwierzętami trzymanymi w zamknięciu wykazały, że pomimo stworzenia im warunków życia zbliżonych do naturalnego środowiska, przestają działać zgodnie z instynktem i nie rozwijają typowych zachowań społecznych. Niemożliwą do opanowania tęsknotę za wolnością pokazuje Zbój, wzruszająca opowieść o tym, co w życiu ważne.

recenzja Zbój

Dwie ciekawe świata lamy wybrały się w góry. Przynaglił je widok dumnie wznoszącego się w oddali zaśnieżonego szczytu (czyżby za nim rozpościerały się peruwiańskie Andy?). Widok ten był niczym zew, któremu nie można się oprzeć. I lamy się nie oparły. Regina i Zbigniew nazywany Zbójem uciekli przez niedomkniętą bramę. Dokąd idą? Jak to: dokąd? Przed siebie! Działo się dużo i szybko, a lamy wytrwale szły. Kryły się przed pogonią, nawiązywały nowe znajomości, podziwiały otaczające ich piękno: nigdzie nie widziały tak doskonale rozgwieżdżonego nieba, jak tej nocy. A potem… Spotkanie z nietoperzami w starej sztolni dało początek ich nowemu życiu, życiu w wolności, a rzep przyczepiony do futra Zbója miał być od tej pory lekarstwem na jego smutki oraz samotność. I był – zwłaszcza, gdy Regina pozwoliła się schwytać, a Zbój został sam.

Publikacja Wydawnictwa Agora to wzruszająca opowieść, jaką Joanna Jagiełło napisała w oparciu o autentyczne wydarzenia (z miasta rozrywki Western City w Ścięgnach koło Karpacza w lipcu 2021 roku uciekły dwie lamy, samiczkę szybko złapano, samiec natomiast błąkał się po Karkonoszach cztery miesiące). Autorka opisała wydarzenia w taki sposób, jakby wszystko działo się naprawdę, tu i teraz, doskonale odzwierciedlając targające Zbójem wątpliwości, emocje, próby pokonywania przeszkód, tak bardzo potrzebna wytrwałość w dążeniu do celu. Czy Zbójowi uda się dotrzeć do Peru – kraju praprzodków za wielką wodą, gdzie za Śnieżną Górą żyją lamy na wolności? Czy w tajemniczym ogrodzie Ducha Gór odnajdzie zapewniający wieczne szczęście magiczny kamień, jeżeli ciągle musi wracać, pytać, pomagać oraz ratować z opresji? Jak wykorzysta zdobytą mądrość i nowe doświadczenia?

Przez strony opowieści nieustannie przewija się tęsknota za wolnością, pogoń za szczęściem, troska o marzenia, próba odnalezienia własnego miejsca na ziemi, a także pewność, że wyborów trzeba dokonywać, decyzje podejmować, a wspomnienia pielęgnować. Plastyczne opisy przenoszą czytelników w opisywane miejsca, trafne spostrzeżenia pobudzają do refleksji. Lektura wzbogaca przyrodniczą wiedzę czytelnika, zachęca do działań na rzecz ochrony środowiska, pomaga zrozumieć, co w życiu liczy się najbardziej. Przepiękne, dopracowane w szczegółach ilustracje Marcina Minora odzwierciedlają i uzupełniają treść, na długo zatrzymując wzrok czytelnika. Jest jeszcze twarda okładka, sztywne kartki oraz pojawiające się na początku i końcu rozdziałów czarno-białe grafiki dzikich zwierząt. Wszystko to zachęca do wielokrotnego sięgania po lekturę.

Opublikowana w serii Zwierzaki książka Zbój pozwala wzruszyć się, przeżywając niecodzienną przygodę.

Kup książkę Zbój

Sprawdzam ceny dla ciebie ...

Zobacz także

Zobacz opinie o książce Zbój
Książka
Zbój
Joanna Jagiełło
Inne książki autora
Tam, gdzie zawracają bociany
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Tam, gdzie zawracają bociany

Szymon nie potrafi sobie poradzić z widmami przeszłości. Obwinia się o to, że jego przyjaciel jest w śpiączce. Ale dziadek, do którego chłopak jedzie...

Najukochańsza
Joanna Jagiełło0
Okładka ksiązki - Najukochańsza

Od kiedy Miłka zamieszkała w domu w środku lasu z mamą artystką jej życie diametralnie się zmieniło. Wczesne wstawanie i dojazdy do szkoły to koszmar,...

Zobacz wszystkie książki tego autora
Recenzje miesiąca
Czarcie Lustro
Magdalena Zimniak
Czarcie Lustro
Nielat
Piotr Kościelny
Nielat
Gwiazdy widzą wszystko
Danuta Korolewicz ;
Gwiazdy widzą wszystko
Medea z Wyspy Wisielców
Magda Knedler
Medea z Wyspy Wisielców
Głosujcie na Wilka!
Davide Cali ;
Głosujcie na Wilka!
Największy błąd
Olek Zielonka
Największy błąd
Wylot
Olesia Ivchenko
Wylot
Pokaż wszystkie recenzje
Reklamy