Okładka książki - Miasto Szkła

Wydawnictwo: Mag
Data wydania: 2010-03-24
ISBN: 978-83-7480-162-1
Dodał/a książkę: KasiaR

W dwóch poprzednich tomach "Miasto Kości" i "Miasto popiołów", poznaliśmy główną bohaterkę bestsellerowej serii "Dary Anioła", Clary Fray - nastoletnią rudowłosą dziewczynę o skłonnościach do wpadania w tarapaty. Jej najlepszym i jedynym przyjacielem jest chłopak, matka jest roztrzepaną artystką, a miejscem rozrywki są ulice Manhattanu i nocne kluby. Tutaj tez Clary przezywa szereg mrożacych krew w zyłach przygód, zyskuje nowych przyjaciół i nie tylko...

W kolejnym tomie "Miasto szkła", pośród chaosu wojny Nocni Łowcy będą musieli się zdecydować, czy podejmą walkę u boku wampirów, wilkołaków i innych Podziemnych… czy przeciwko nim. Również Jace i Clary muszą podjąć ważną decyzję: czy pozwolić sobie na zakazaną miłość?

Kup książkę Miasto Szkła

Opinie o książce - Miasto Szkła

Avatar użytkownika - Elfik_Book
Elfik_Book
Przeczytane:2015-01-11, Przeczytałam,
Mama Clary nadal przybywa w magicznej śpiączce. Może jej tylko pomóc Ragnor Fell. Jednak żeby go znaleźć, dziewczyna musi udać się do Idrisu. Razem z Lightwoodami ma przekroczyć Bramę, by po raz pierwszy w rzeczywistości zobaczyć to sławetne miasto. Lecz wiele nieoczekiwanych i strasznych rzeczy sprawia, że dziewczyna nie przekracza Bramy wraz z przyjaciółmi. Co teraz ma zrobić? Jak uratować matkę? I czy jej niesamowite zdolności mają z tym coś wspólnego? Z serią Dary Anioła spotkałam się już jakiś czas temu. Moja przyjaciółka polecała mi tę serię. Nie byłam do niej przekonana, tym bardziej że wcześniej obejrzałam film i niestety miałam krzywy wizerunek na świat Nocnych Łowców. Jednak po jakimś czasie dałam się przekonać do przeczytania pierwszej części. Wtedy moje zdanie diametralnie się zmieniło. Książka bardzo mi się spodobała. Teraz po długiej przerwie postanowiłam przeczytać "ostatnią" część pierwotnej trylogii. Nie wiem, dlaczego tak długo zwlekałam z tym. Według mnie najważniejszą zaletą książki jest świat wykreowany przez autorkę. Jest on oparty na naszej rzeczywistości, lecz istnieje na własnych zasadach, które nie są wcale takie łatwe i tolerancyjne, jakby mogło się wydawać. Świat Idrisu i ten znany Nocnym Łowcom jest bardzo nietypowy, mimo że podobny do naszego. To właśnie najbardziej poruszyło mnie w książce. Odkąd pamiętam lubiłam te inne ...
Avatar użytkownika - Uleczkaa38
Uleczkaa38
Przeczytane:2014-01-15, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
 Kochamy cykle powieściowe, prawda..? Długo by można wymieniać za co, począwszy od niezwykle rozbudowanej fabuły, mogącej wypełnić swoją treścią kilka tomów, nie zmuszając w ten sposób autora do pobieżnego traktowaniu tematu i pójścia na "ustępstwa", poprzez satysfakcję podczas lektury, płynącą z poczucia, iż nawet gdy nieubłaganie zbliżamy się do ostatniej strony książki, to wciąż nie koniec, a skończywszy na tym jakże prostym fakcie, iż możemy towarzyszyć Naszym ulubionym bohaterom przez bardzo długi okres ich życia, czasami wręcz przez całe ich życie. Czyż można chcieć zatem  czegoś więcej..?Wydaje się, iż tylko jednej, aczkolwiek bardzo ważnej rzeczy. Mianowicie  utrzymywania, równego, świetnego poziomu kolejnych tomów cyklu, które będą wciąż zaskakiwały czytelników  swoją świeżością, pomysłowością i nietuzinkowością.  Wbrew pozorom nie jest to wcale takie proste, gdyż nauczona wieloma latami spędzonymi na lekturze setek książek, jestem tego zdania, że o wiele łatwiej jest rozpocząć dany literacki cykl przez naprawdę duże "P", niż  kontynuować swoją pisarską przygodę w  towarzystwie tych samych bohaterów, miejsc, światów, utrzymując przy tym równie wysoki poziom, jak to miało miejsce na początku. Na szczęście są tacy autorzy, którzy wiedza jak to robić i którym nigdy nie brakuje świeżych pomysłów ...
Avatar użytkownika - agatrzes
agatrzes
Przeczytane:2013-10-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Cassandra Clare potrafi „czarować” słowem. Przez dwie pierwsze części serii "Dary Anioła" dosłownie płynęłam pozwalając mojej wyobraźni wznieść się na wyżyny. Sięgając po „Miasto szkła” wiedziałam, że znów autorka zabierze mnie na niezapomnianą przygodę, ale nawet  nie przypuszczałam, że to spotkanie okaże się tak bardzo emocjonujące i poruszające.   Valentine rośnie w siłę, a jego determinacja i przekonania powodują, że nie zawaha się wykorzystać zdobytych Darów Anioła i doprowadzić swojego planu do końca. Widmo wojny wydaje się nieuniknione, dlatego Clave postanawia zjednoczyć siły. Nocni Łowcy zostają wezwani do Idrisu, ale Jace ma powody, aby zatrzymać Clary w Nowym Jorku. Dziewczyna jednak nie chce o tym słyszeć, gdyż musi ratować matkę, a tylko w legendarnym mieście może znaleźć osobę, mogącą pomóc w wybudzeniu Jocelyn ze śpiączki. Upór dziewczyny sprawia, że działania Jaca nie przynoszą pożądanych rezultatów. Clary dociera do Idrisu, ale nawet ona sama nie przypuszcza, z czym przyjdzie jej się zmierzyć. W tej części historia nabiera zawrotnego tempa, a czytelnik ma poczucie jakby biegł przez fabułę. Akcja nie zwalnia ani na moment i czasem musiałam robić przerwę, aby poukładać sobie w głowie  otrzymane informacje. Znów uległam iluzji, pozwoliłam oszukać się, żeby za moment siedzieć z otwartymi ustami i wydawać jęk niedowierzania ...
Avatar użytkownika - wioleta99
wioleta99
Przeczytane:2016-05-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 26 książek 2016,
Kolejny tom Mojej Ulubionej Seri Dary Anioła. Tym razem Clary i Jace muszą pokonać armie Valentaina w Idrysie, mieście Nocnych Łowców. Najważniejszy tajemnica która była jak szpilka w sercu dla Clare wyszła najaw, ta sama tajemnica odłoniła fakty które wstrząsneły Jacem. Książka dawkuje napięcie do ostatniej strony.
Avatar użytkownika - magi18
magi18
Przeczytane:2016-01-19, Ocena: 5, Przeczytałam, Wyzwanie Initium - fantastyka,
Po trzech tomach otwarcie mogę powiedzieć - jestem fanką "Darów Anioła". Już dawno nie czytałam książek, które tak szybko i przyjemnie się czyta (poza "Kellerem"). Szczerze nawet nie wiem kiedy minął czas poświęcony na książkę. Zatopiłam się w świecie "Miasta szkła". I chcę poznać następne tomy. "Dary Anioła" są jedną z lepszych serii na rynku. Przeważnie spotyka się, iż kolejne tomy są gorsze od poprzednich. Tutaj natomiast każda książka trzyma poziom, a każdy tom czymś może nas zaskoczyć. Tak byo w tym przypadku jak i w dwóch pierwszych tomach. Książkę ogromnie polecam. :)
Avatar użytkownika - roksana85
roksana85
Przeczytane:2015-11-12, Ocena: 5, Przeczytałem, Wyzwanie Initium - fantastyka,
"Miasto szkła" to świetna kontynuacja pierwszego i drugiego tomu, doskonale powiązane i bardzo spójne. Kreacje bohaterów nadal budzą mój podziw, są dopracowane i dopieszczone. Postacie dojrzały, zmądrzały, są pewniejsze i odważniejsze, a poza tym mocno ze sobą powiązane. Przyjaźń, lojalność, wierność i wzajemna pomoc to tylko niektóre z cech, które je łączą. Każdy z tomów jest inny, ale poziom napięcia i zaintrygowania utrzymuje się. Cassandra Clare stworzyła magiczny świat pełen dziwnych stworzeń, potworów i zjaw, po którym porusza się grupa nastolatków. Dynamiczne zwroty akcji i oryginalne sytuacje sprawiają, że książkę czyta się jednym tchem z zaciekawieniem i wielką przyjemnością. Napięcie jest stopniowo dawkowane, a specyficzny klimat utrzymuje się przez całą powieść.
Avatar użytkownika - percabeth12
percabeth12
Przeczytane:2015-10-08, Ocena: 6, Przeczytałam,
WSPANIAŁA. Cassandra Clare się popisała!!!!
Avatar użytkownika - blackithilien
blackithilien
Przeczytane:2015-07-03, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, 26 książek 2015,
Najlepsza część z trylogii. Ładnie opisane Idris i Alicante, nareszcie więcej akcji. Wprawdzie od samego początku wiadomo, kto okaże się bratem Clary, ale za to ciekawie chociaż pogmatwanie wytłumaczono wszystkie tajemnice z przeszłości. Kto z kim, jak i dlaczego. Plus za anioły.
Avatar użytkownika - just_monca
just_monca
Przeczytane:2014-08-02, Ocena: 5, Przeczytałam, 26 książek 2014,
To było do przywidzenia, że w końcu bohaterowie będą musieli zmierzyć z największym złem w walce o swoją wolność (a wymagało to wielu wyrzeczeń - także z walką u boku potencjalnych wrogów). Cieszyło mnie też, że wiele wątków zostało wyjaśnionych (i to w sposób jakiego oczekiwałam od autorki) jak i to, że mimo dwóch tomów za mną, trzeci też obfitował w zaskoczenia. Nie ukrywam, że zadrżało mi serce o Jace'a i uroniłam kilka łez (dlaczego właśnie Max musiał zginąć?) ale też kibicowałam Alecowi i Magnusowi (oby w tym wytrwali). Można się też dowiedzieć, co znaczy potęga przyjaźni i zaufania wobec najgorszego a także, podejmowanie trudnych wyborów i późniejsze się z nimi zmaganie.
Avatar użytkownika - agusia97
agusia97
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Nareszcie dostałam w swoje ręce tom rozstrzygający wojnę z Valentinem. Clave staje przed trudnym wyborem: musi zdecydować czy woli połączyć siły z Podziemnymi czy też poddać się okrutnemu Valentinowi. Ta część serii "Darów Anioła" wiele wyjaśnia. Dowiadujemy się jak zakończy się historia związana z Clary i Jacem i poznajemy dokładniej ich dzieciństwo. Perfekcyjnie zakończone wątki i świetne wprowadzenie nowych sprawiają, że ta część jest obowiązkowa dla wszystkich, którzy ze zniecierpliwieniem oczekują tomu wyjaśniającego tajemnice rodziny Morgenstern. Niestety pozostawia pewny niedosyt i czegoś jej brakuje. Spodziewałam się czegoś lepszego. Ogólnie zarysowana akcja nie jest zła, ale mam nadzieje, że nie jest to wszystko co autorka miała do powiedzenia w temacie przeszłości głównych bohaterów, i że kolejne części okażą się lepsze.
Avatar użytkownika - Sadu
Sadu
Przeczytane:2014-11-18, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Piękne zakończenie głównego wątku. Choć troszku domyślałam się takiego zakończenia. Chętnie sięgnę po dalsze tomy może mnie czymś zaskoczą ;). Ogólnie cała książka świetna i wciągająca, wszystko zostało ładnie wyjaśnione.Polecam!
Avatar użytkownika - EvilAngel16
EvilAngel16
Przeczytane:2014-08-05, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2014,
"Miasto Szkła" to zdecydowanie najlepszy tom "Darów Anioła". Wreszcie zrozumiałam, kto jest kto oraz kto z kim i dlaczego. Wszystko zostało dokładnie wytłumaczone jak dla blondynki (dlatego to wreszcie pojęłam; jestem blondynką;-)). Wiele się też zmieniło w życiu naszych bohaterów. (Trochę Wam pospoileruję.) Cieszę się, że Jace jednak nie jest bratem Clary. Cudowna z nich para. Alec odważył się i na oczach swojej rodziny oraz Clave całował się z Magnusem. A propos Clave, połączyli siły z Podziemnymi i razem walczyli przeciwko armii demonów Valentine'a. Ciekawa jestem, o co bym poprosiła Anioła, gdybym go spotkała... Clary wskrzesiła swojego ukochanego, a ja, no cóż, raczej nie, gdyż nie mam żadnego ukochanego, a poza tym jak na razie wszyscy moi przyjaciele żyją i mają się dobrze. Tak więc wiecie już, że Jace umrze i zmartwychwstanie. Simon odda się w ręce wampirów, ale nie zginie, bo... nie może! Nie ma to jak odpowiednie Znaki;-) Podobały mi się sceny walki. Chwilami chciałam się znaleźć tuż obok bohaterów i walczyć razem z nimi. Też tak czasami macie? Przyznam się otwarcie: nie jestem wielką fanką Darów i nie rozumiem tego całego szumu wokół nich. Czytałam o wiele lepsze książki. Na całe szczęście "Miasto Szkła" wybiło się przed szereg poprzednich dwóch części i dołączyło do mojego grona "wybitnych". POLECAM!!!!
Avatar użytkownika - SITT18
SITT18
Przeczytane:2014-02-20, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, 52 książki 2014,
Trzecia część z sześciu. Okazało się, że jest lepsza od swojej poprzedniczki i na szczęście o kilka stron dłuższa, ku radości mego serca :D. Kilka bardzo istotnych szczegółów zostało w tej części wyjaśnionych, co mnie bardzo cieszy. Głównym wątkiem jest spotkanie Nocnych Łowców z siłami Valentine'a. Tak jak od poprzednich części, ciężko się od niej oderwać, polecam!
Avatar użytkownika - kobra18
kobra18
Przeczytane:2014-02-10, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Wiedziałam, że jednak nie są rodzeństwem! :))) Akcja jest na prawdę porywająca, dzięki czemu książkę czyta się momentami aż na bezdechu ;). Nie mogłam się od niej oderwać, czytałam tak długo puki nie skończyłam. A kończąc czułam niedosyt i chęć uzyskania informacji CO BĘDZIE DALEJ?
Avatar użytkownika - kpotter
kpotter
Przeczytane:2014-01-27, Ocena: 6, Przeczytałam,
Super książka, tak jak pierwsze 2 :-) Od początku wiedziałam Jace i Clary nie są rodzeństwem :-3
Nie ma jak rodzimy kraj Nocnych Łowców... Idris. Bezpieczna ostoja, gdzie nie dostanie się żaden demon. Wygląda na to, że są troszkę za bardzo aroganccy, skoro prawdziwy syn Valentine mając w sobie krew demonów, może otworzyć im wolą drogę... Clary, nauczy ich troszkę pokory łącząc ich z Podziemnymi w bitwie.
Avatar użytkownika - aqunia94
aqunia94
Przeczytane:2014-01-03, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013 , Mam, Ulubione,
Stwierdziła, że z każdę kolejną częscią cała trylogia jest coraz bardziej wciągająca. Czytałam książkę z zapartym tchem i najlepiej by było, żeby historia się nie kończyła. Nie powiem, ale ulżyło mi kiedy sowiedziałąm się że Jace i Clary nie są rodzeństwem (łiiii :) Polecam gorąco i zabieram się za kolejny tom ;)
Avatar użytkownika - karla1214
karla1214
Przeczytane:2013-12-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013, Posiadam,
Dary anioła, Dary anioła ... Trzeba przyznać, że wokół tej serii było sporo szumu. Szczególnie, gdy autorka wydała rzekomo ostatni dom trylogii. Jak się okazało, książek będzie drugie tyle. Dlatego właśnie, nie jestem pewna czy kolejne książki zostały napisane tylko dla pieniędzy, czy z powodu niewykorzystanych pomysłów. Cieszę się jednak, że autorka w trzeciej części wyjaśniła wszystkie szczegóły, które nas dręczyły. Wiemy już co się stało z Jocelind, kim Jace jest dla Clary, oraz co Alec czuje do wiadomej osoby. W książce cały czas coś się dzieje. Właściwie fabuła to jedna wielka akcja. Ciągle jakieś bitwy i nieporozumienia. I dobrze. Lubię, kiedy w książkach coś się dzieje. Jednak czegoś mi tutaj brakowało. A może po prostu ta książka miała w sobie o wiele więcej ukrytych emocji, niż jej poprzedniczki? Naprawdę nie wiem, jednak bez wątpienia, ta książka wśród Darów Anioła jest wyjątkowa, i każdy fan fantastyki powinien ją przeczytać.
Avatar użytkownika - pajeja88
pajeja88
Przeczytane:2013-10-30, Ocena: 4, Przeczytałam, czytam regularnie w 2013 roku,
Tak jak poprzednie części ma tyle samo wad co zalet. W tej najbardziej irytujące jest to że z daru Clary powstało coś tak potężnego i z niegraniczną mocą... Jest to niestety tak bardzo naciągane, że kuje w oczy równie mocno co zawinięta rzęsa. Opis uczucia między dwoma bohaterami jednak wskoczył na wyższy poziom, co nadało im większej realności, to właśnie ten wątek w Mieście Szkła jest najmocniejszy. Nie da się też pominąć okropnie rozczarowującej końcówki, to właśnie przez nią miałam ochotę ocenić książkę na 3 jednak sentyment do naiwnych książek typowej nastolatki we mnie wygrał. Fajnie na chwilę znów się nią poczuć.
Avatar użytkownika - Tala_1986
Tala_1986
Przeczytane:2013-10-12, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam, Ulubione, Do recenzji,
Ostateczna rozgrywka Aby chronić osoby bliskie swojemu sercu, każdy człowiek poświęci wszystko nawet samego siebie. Przed podobną sytuacją stają bohaterowie Darów Anioła Cassandry Clare. Świat Nocnych Łowców jest zagrożony. Wojna z Valentinem właśnie na dobre się rozpoczęła, a Clary i Jace znaleźli się w samym środku oka tego cyklonu. Muszą znaleźć sposób aby ocalić wszystko co wiąże się z ich dziedzictwem, a także uporać się ze swoimi uczuciami (które w żadnym calu nie są takie jak powinny łączyć brata i siostrę). Jak potoczy się ich historia? Czy Valentine zatriumfuje? To oczywiście pytania retoryczne, ponieważ wszyscy, którzy mają już za sobą zarówno ten tom jak i kolejne doskonale wiedzą jaki finał miała ta historia. W sumie nawet nie czytając serii łatwo się wszystkiego domyślić po blurbach. Ale nie o tym miałam... Miasto szła to trzeci tom serii Dary Anioła, które w początkowej fazie pomysłu miały być trylogią. Nic więc dziwnego, że jest to chyba najbardziej emocjonujący i trzymający w napięciu spośród całej pierwszej trójki. Chociaż muszę przyznać się szczerze, iż nie myślałam, że autorkę potrafi podnieść poziom swoich historii tak niebywale wysoko w porównaniu z Miastem popiołów. A tu takie zaskoczenie. Od książki wprost nie mogłam się oderwać. Tym razem wszystkie wydarzenia rozgrywają się w Idrisie, a dokładniej w mieście zamieszkanym wyłącznie przez Nocnych łowców - Alicante, które jest jednocześnie tytułowym Miastem szkła. Właśnie po przez drobiazgowe i nad wyraz realistyczne opisy tego miejsca daje o sobie znać niebywała wyobraźnia autorki oraz jej ogromny talent do operowania słowem pisanym. Dzięki temu miałam wrażenie, że przechadzam się uliczkami Alicante wraz z bohaterami. Clare przeszła po prostu samą siebie i to do tego stopnia, że w najbardziej zaskakujących momentach byłam zła na siebie, że nie potrafię jeszcze szybciej czytać aby dowiedzieć się wreszcie jak to wszystko się potoczy. Co można powiedzieć o bohaterach, żeby się nie powtarzać? Chyba tylko tyle, że możemy obserwować jak się rozwijają i w wyniku zaistniałych sytuacji przechodzą kurs szybkiego dorastania. Dzięki autorce, która zadbała o to aby każdy z nich był jak najbardziej realny, widzimy jak dochodzą do tego co jest ważne w życiu i o co warto walczyć do samego końca. Razem z nimi możemy nadal odkrywać prawdę o nich samych. Tempo akcji jak zawsze jest bardzo dynamiczne, pełne niespodziewanych zwrotów i coraz to nowszych tajemnic, które w dużej mierze znajdują swoje rozwiązanie w samym zakończeniu Miasta szkła. Jednak nie to (jak dla mnie) jest największym atutem powieści, nie to trzymało mnie mocno o książce do tego stopnia, że nie mogłam myśleć o niczym innym dopóki nie przeczytałam ostatniego zdania (a i wtedy jeszcze długo to rozpamiętywałam). Chodzi mi o niesamowity klimat jaki autorka stworzyła już od pierwszego zdania. Jego mroczny wydźwięki naładowany jest aż do granic możliwości niecierpliwym oczekiwaniem, które co jakiś czas wstrząsa czytelnikiem niczym grzmoty w czasie letniej burzy. Podsumowując. Mam wrażenie, że recenzja wyszła mi naprawdę chaotyczna, ale nic nie poradzę, że ciężko jest zebrać myśli aby opisać wszystkie emocje jakie towarzyszyły mi w trakcie czytania tej powieści. Po prostu uwielbiam twórczość Cassandry Clare, Miasto szkła (jak na razie) najbardziej. Polecam ją każdemu! Oczywiście jeżeli zostały jeszcze osoby, które nie znają Darów Anioła. http://ogrodpelenksiazek.blogspot.com/2013/10/miasto-szka-cassandra-clare.html
Avatar użytkownika - esperanza
esperanza
Przeczytane:2013-02-28, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2013, Od znajomych,
Bardzo przyjemna podobnie jak poprzednie części. W tej książce wyjaśnia się wszystko, co zaplątało się gdzieś wcześniej. Szczerze polecam. :)
Avatar użytkownika -

Nie lubię rzucać serii pośrodku, więc czytam dalej, choć z bólem mi to przychodzi.
Avatar użytkownika - Cassidy95
Cassidy95
Przeczytane:2011-05-15, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - aniusiaczek92
aniusiaczek92
Przeczytane:2010-11-19, Ocena: 6, Przeczytałam, Mam,
Cudo nie książka :* Matko ! Normalnie kocham tę serie :* Gorąco polecam wszystkim Dary Anioła ! Nie mogę się już doczekać Miasta Upadłych Aniołów :))
Avatar użytkownika - Cookiss
Cookiss
Świetne. Polecam gorąco.
Avatar użytkownika -

Natrafiłam na taką opinię: Zdarza się, iż znajdziemy książkę, która zawładnie naszymi myślami na długo po jej odłożeniu. Zadajemy sobie wtedy pytanie: "Co się wydarzy dalej?". Niezwykle celne i dokładne spostrzeżenie. Nie sposób ubrać w słowa doświadczeń i emocji, których dostarczają nam bohaterowie niektórych lektur. Tak właśnie odebrałam powieść pt. "Miasto szkła" Cassandry Clare. Będąc szczerą, nie miałam wielkich nadzieji co do treści cyklu. Wśród dzieł o tematyce fantastycznej można dziś wybierać do bólu, a krótki opis na okładce niejednego wprowadził już w błąd. Niemniej jednak jako fanka tego właśnie gatunku postanowiłam nabyć i "Miasto kości" - pierwszą część Darów Anioła, głównie ze względu na jej popularność. Już na samym początku lektury, odniosłam wrażenie, że być może będzie to coś nowego, świeżego. Nie wiedziałam jednak, czy rozwinięcie będzie na plus, czy być może mnie rozczaruje. Dziś, skłonna jestem napisać, iż zdecydowanie był to PLUS, PLUS, PLUS. Nie piszę tego często. Należę bowiem do osób dość krytycznych, które nie odpuszczają autorowi niedociągnięć w fabule czy też niespójności tekstu. Krótko - nie mogłam oderwać się od tej książki. Po zakończeniu czytania (w rekordowym tempie) doszłam do jednego, prostego wniosku - chcę więcej. "Miasto szkła" to trzecia część cyklu pierwotnie zaplanowanego na trylogię. Dziś wiemy już, iż autorka podjęła decyzję o kontynuacji i rozpoczęła pracę nad czwartą powieścią, co powinno zadowolić osoby takie jak ja, które wciąż czują niedosyt. Clarissa od dziecka mieszkała z wychowującą ją samotnie matką. Dwójką innych ważnych w jej życiu ludzi był przyjaciel jej mamy (bynajmniej nie kochanek) oraz jej własny - Simon. O ojcu dziewczyna nie wie praktycznie nic, poza tym, że zginął, gdy była mała. Do pewnego momentu wszystko wydaje się być w porządku. Clary poznaje trójkę młodych Nocnych Łowców, tropicieli demonów; jej matka zaś zostaje porwana. Główna bohaterka trafia do Instytutu, czyli uświęconego miejsca zamieszkania Nefilim, a mianowicie wspomnianych Nocnych Łowców. Tak zaczyna się jej przygoda. Stopniowo odkrywa przerażające fakty ze swojego życia, o których nie miała pojęcia oraz wspólnie z Jacem (do którego pała uczuciem), Isabelle i Aleciem stawi czoła straszliwej intrydze. W trzeciej odsłonie przygód Clary, rozwikłana zostaje zagadka spędzająca dziewczynie sen z powiek - czy Jace naprawdę jest jej bratem? Ze śpiączki zostaje wyrwana jej matka - jak wyjaśni córce swoje postępowanie? Rozgrywa się również ostateczna walka pomiędzy Valetinem a osobami broniącymi Alicante - tytułowego Miasta Szkła. Czy są zdolni do tego, by przyjąć pomoc od Podziemnych, którymi pogardzają i których się boją? Jaki plan ma w zanadrzu Valentine? Czy talent Clary zostanie ujawniony? Na te i inne pytania znajdziecie odpowiedź w lekturze. Świat wykreowany przez Clare jest na swój sposób niepowtarzalny. Oprócz znanych nam wszystkim "tradycyjnych" postaci nadprzyrodzonych, czyli wampirów, wilkołaków czy fearie - wróżek, pojawiają się nowe - stworzone przez autorkę. Najważniejsi są oczywiście Nefilim. Ich zwyczaje, sposób życia, magiczne przedmioty, których używają.. Dodatkowym walorem są na pewno miejsca akcji. Wędrujemy wraz z bohaterami do tytułowego Miasta Szkła; poznajemy uroki Idrisu - cudownej krainy, ukochanej każdemu Nocnemu Łowcy. Czytanie tejże powieści nie nudzi, przez bite pięćset stron dzieje się wiele; uzyskujemy zatajone przed laty informacje, czujemy frustrację i gniew bohaterów. Doświadczamy pierwszej miłości. Zastanawiamy się: co będzie dalej? Niesamowity klimat, zaskakujące zwroty akcji i takie samo zakończenie. Przedzieramy się przez karty lektury, by wraz z nimi stawić czoła niebezpieczeństwu i odkryć niebezpieczne tajemnice. Nie będę was zanudzać walorami estetycznymi książki, choć niewątpliwie autorka ma dopracowany warsztat i umie posługiwać się słowem. Zdaję sobie oczywiście sprawę z tego, że ilu jest ludzi, tyle opinii. Niemniej jednak uważam, że każdy fan fantasty (i nietylko ;-)) bez wahania powinien sięgnąć po tę pozycję. Lektura pięknie prezentuje się na półce (zasługa dobrego, polskiego wydania) i jest naprawdę godną polecenia książką. Jeśli zatem macie Państwo ochotę oderwać się na kilka godzin od nudnej, szarej rzeczywistości, koniecznie zastanówcie się nad nabyciem "Miasta szkła" oraz jej dwóch poprzedniczek.
Avatar użytkownika - rebellion
rebellion
Ocena: 6, Czytam,
Jeszcze nie przeczytałam tej części, ale 2 poprzednie podobały mi się, może nie zachwyciły ale podobały.
Avatar użytkownika - Alicja09
Alicja09
Bardzo podoba mi się recenzja.
Avatar użytkownika - kkiinnaa
kkiinnaa
Ocena: 4, Czytam,
W końcu przeczytałam... tak smao dobra jak dwie poprzednie części.. Polecam na nudne wieczory ;)
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-09, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - moniaaa87
moniaaa87
Przeczytane:2017-01-05, Ocena: 5, Przeczytałam, 2017,
Avatar użytkownika - Kalew
Kalew
natalia2412
Przeczytane:2016-07-31, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2016, Mam,
Avatar użytkownika - czarniutka21
czarniutka21
Przeczytane:2016-03-30, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam, Wyzwanie - 52 książki 2016,
Avatar użytkownika - Reev
Lorelei
Przeczytane:2015-02-14, Ocena: 3, Przeczytałam, Fantastyka,
Avatar użytkownika - oklaskim
oklaskim
Przeczytane:2015-02-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015, E-półka, Ulubione,
Avatar użytkownika - gosia_gosia16
emka13
Przeczytane:2014-09-11, Ocena: 6, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - Zetka_Siedlce
Zetka_Siedlce
Przeczytane:2014-08-07, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014, Wypożyczone (2014),
Avatar użytkownika - karolina_c
Przeczytane:2014-06-29, Ocena: 6, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - glaadys
glaadys
Przeczytane:2014-04-12, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Gdy wreszcie dostałam "Miasto Szkła" do swoich rąk, nie mogłam się uwolnić od czytania. Nawet gdy założyłam, że postaram się czytać dłużej i wolniej, aby czerpać z powieści Clare dużo więcej radości. Oczywiście się to nie udało. Skończyłam równie szybko jak zaczęłam. Podczas czytania naprawdę ekscytującej trzeciej części serii "Dary Anioła" przeżywałam ogrom emocji które mi towarzyszyły wraz z kolejnymi stronami książki. Przeżywałam zarówno radość i smutek. Najbardziej przeżywałam podczas czytania rozmowy Clary z jej mamą, gdzie wszystko się wyjaśnia, co było wątkiem numer jeden ciekawiącym fanów serii. Spodobała mi się postać Sebastiana. Nie sądzę, że jest on aż tak zły. Cieszę się, że Clary i Jace poznali prawdę i w końcu są razem. Od początku serii wiedziałam, że jest coś pomiędzy Magnusem, a Alecem. W końcu się ujawnili i zostali moją drugą ulubioną parą w serii. Poza tym jest także Simon i jego kłopoty z dziewczynami. Boskie
Avatar użytkownika - WilceeQ
Ocena: 5, Przeczytałam,
Pani Noc
Cassandra Clare0
Okładka ksiązki - Pani Noc

Nocni Łowcy z Los Angeles są głównymi bohaterami powieści „Pani Noc”, pierwszej odsłony najnowszego cyklu Cassandry Clare zatytułowanego...

Magisterium I: Próba żelaza
Cassandra Clare0
Okładka ksiązki - Magisterium I: Próba żelaza

Pierwsza z czterech powieści autorki bestsellerowej powieści dla młodzieży - Cassandry Clare. Dwunastoletni Callum mieszka ze swoim ojcem, który...

Drogowskazy
Wiktor Osiatyński