Przedwiośnie

Wydawnictwo: Greg
Data wydania: 2000-01-12
Kategoria: Literatura piękna
ISBN: 978-83-7327-235-4
Liczba stron: 272
Dodał/a książkę: Autor X

Ocena: 4.5 (22 głosów)

Cezary Baryka szuka swojej tożsamości. Nie wie czy jest Polakiem czy Rosjaninem. Wypadki krwawej rewolucji w Baku, wojna z Rosją 1920 roku, pobyt w szlacheckim majątku w Nawłoci, współpraca z Szymonem Gajowcem i rozmowy z komunistą Antonim Lulkiem mają pomóc bohaterowi w osiągnięciu dojrzałości.

 

Książka ta, wydana w 1925 roku w nareszcie wolnej Polsce, wywołała wiele nieporozumień. Wytykano Żeromskiemu kasandryczny ton, a nawet (nic nowego) kalanie własnego gniazda. A przecież miał rację, pokazując poprzez losy Cezarego Baryki bezmiar idealizacji i oczekiwań wobec niepodległej Polski oraz brutalną rzeczywistość nędzy, nierówności społecznej, nadętego frazesu politycznego, ideowego zagubienia.

Kup książkę Przedwiośnie

Opinie o książce - Przedwiośnie

Avatar użytkownika - white_swan
white_swan
Przeczytane:2013-09-16, Ocena: 3, Przeczytałam, 52 książki - 2013,
Książka opowiada historię Cezarego Baryki, młodego chłopaka, który całe swoje dzieciństwo spędził w Baku i dopiero po I wojnie światowej razem z ojcem udał się w podróż do ojczyzny. Jest to zdecydowanie najlepsza powieść Żeromskiego, jaką czytałam. Po niemiłosiernie nudnych i męczących "Ludziach bezdomnych" i "Syzyfowych pracach", "Przedwiośnie" czyta się prawie że z przyjemnością. Z naciskiem na prawie, bo gdyby autor oparł się pokusie i nie dodawał wątków politycznych dotyczących powstania komunizmu i przemian klasowych, to byłaby to całkiem niezła powieść obyczajowa. Niestety, naprawdę interesujące fragmenty mieszają się z przydługimi opisami żydowskich dzielnic czy wystąpieniami komunistów. Z tego powodu najbardziej spodobała mi się część druga, czyli "Nawłoć", opisująca pobyt Cezarego w majątku rodziny jego towarzysza broni z wojny bolszewickiej. Niemniej jednak Żeromski odrobinę zrehabilitował się w moich oczach tą powieścią, choć Czarka nie raz i nie dwa miałam ochotę zamordować :)
Link do opinii
Avatar użytkownika - aggi
aggi
Przeczytane:2013-09-12, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2013,
Jak na lekturę to książka naprawdę dobra. Nawet nie zauważyłam kiedy mnie wciągnęła. Miałam wrażenie, że czytam zwykłą powieść. Najbardziej podobał mi się cześć druga zatytułowana Nawłoć ale reszta też niczego sobie. Bohaterowie wykreowani na prawdziwych, bez zbytniego idealizowania czy jeszcze innych nie potrzebnych dodatków. Jeśli ktoś się jeszcze zastanawia to akurat tę lekturę warto przeczytać w całości ;)
Link do opinii
Avatar użytkownika - Terenia
Terenia
Przeczytane:2017-03-07, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - magdalena130
magdalena130
Przeczytane:2016-12-03, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2016, Przeczytane,
Avatar użytkownika - Stefanek
Stefanek
Przeczytane:2016-08-19, Ocena: 5, Przeczytałem,
Avatar użytkownika - IzaaK
IzaaK
Przeczytane:2016-04-15, Przeczytałam,
Avatar użytkownika - madz
madz
Przeczytane:2015-09-25, Ocena: 5, Przeczytałam, Mam,
Inne książki autora
Ludzie bezdomni
Żeromski Stefan0
Okładka ksiązki - Ludzie bezdomni

Żeromski - sumienie pokolenia. Moralista zawsze żądający zbyt wiele. Powinien urodzić się pół wieku wcześniej. Inaczej wówczas brzmiałoby jego romantyczne...

Opowiadania
Żeromski Stefan0
Okładka ksiązki - Opowiadania

Zbiór zawiera najwybitniejsze opowiadania tego autora jak : "Siłaczka", "Doktor Piotr", "Zmierzch", "Zapomnienie"...

Reklamy