Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki

Wojna w byłej Jugosławii zaskoczyła świat, który sądził, że cywilizowana Europa ma już za sobą czasy bestialstwa na tak ogromną skalę. Vulliamy był jednym z pierwszych dziennikarzy, który donosił o ludobójstwie niemającym w skali europejskiej precedensu od czasów II wojny światowej i oskarżał zachodni świat o hipokryzję i bezczynność, równoznaczną z tolerowaniem zbrodni. Był też świadkiem w procesach zbrodniarzy wojennych w Hadze, za to został potępiony przez wielu kolegów po fachu, którzy domagali się od dziennikarza neutralności. Obiektywizm - tak, mówi autor Wojny..., ale nigdy obojętność wobec zła, bo każdy dziennikarz jest przede wszystkim człowiekiem.

Dwadzieścia lat później Vulliamy opisuje dalsze losy ofiar i więźniów, ich niezaspokojony głód sprawiedliwości, ich gniew i frustrację; ostrzega, że nienawiść i pragnienie odwetu wciąż są żywe wśród mieszkańców Bośni. Wojna bowiem jest nieśmiertelna, nie kończy się jak mecz - w chwili, gdy zabrzmi gwizdek sędziego.

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

,,Refleksje Vulliamy'ego o kosztach - nie tylko moralnych, ale i politycznych, nie tylko dla ofiar, ale i dla sprawców - niedokonanego dotąd rozliczenia z przeszłością są znaczące nie tylko w bośniackim kontekście. Przypominają, że moralność w życiu społeczeństw wcale nie jest luksusem, na który nie stać jakoby narodów straumatyzowanych wojną. Przeciwnie: jest warunkiem koniecznym, by z tej traumy się oswobodzić."

Konstanty Gebert

Informacje dodatkowe o Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki:

Wydawnictwo: Czarne
Data wydania: 2016-01-13
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki

Wojna umarła, niech żyje wojna. Bośniackie rozrachunki - opinie o książce

Byliśmy w Bośni i Hercegowinie na początku maja, pokochaliśmy bardzo szybko ten kraj.

Nawet mówiłam mężowi, że na emeryturze się tam przeprowadzimy ?

Poza wspaniałymi ludźmi i pięknymi widokami niestety Bośnia posiada również straszną historię.

Ślady wojny z lat dziewięćdziesiątych widoczne są tam prawie na każdym kroku. Ostrzelane budynki robią wrażenie.

Tylko że ja nie do końca wiedziałam, o co tam chodziło z tą wojną. Postanowiłam poczytać, poznać fakty, opinie.

Książka "Umarła wojna. Niech żyje wojna" pokazała mi więcej, niż chciałam wiedzieć...

Już niedługo jedziemy tam ponownie.

Teraz inaczej będę odczuwała tą podróż. Bardziej dojrzale.

I dalej chcę tam zamieszkać ?

Avatar użytkownika - edytka222
edytka222
Przeczytane:2017-07-07, Ocena: 6, Przeczytałam, Literatura amerykańska, Mam,
Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy
Ed Vulliamy0
Okładka ksiązki - Ameksyka. Wojna wzdłuż granicy

"Ameksyka" to wstrząsająca historia niesłychanego terroru rozgrywającego się na granicy amerykańsko-meksykańskiej – "w swoistym państwie, które należy...