Ameryka dla Polaka

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: b.d
Kategoria: Inne
ISBN: 83-7469-303-7
Liczba stron: 200

Ocena: 0 (0 głosów)

„Ameryka dla Polaka” to niezwykła książka, jej konwencja słownikowa na pierwszy rzut oka sugeruje bowiem poważne ujęcie tematu. Nic bardziej mylnego. Leksykon ten o lekkim zabarwieniu poradnikowym prowadzi czytelnika, czującego niedosyt USA, po amerykańskiej codzienności i niecodzienności, nie stroniąc od „wolnego żartu”. Właśnie taki humorystyczny sposób omawiania poszczególnych haseł, w odniesieniu do najnowszych wydarzeń czyni z tego dzieła najbardziej przydatną książkę dla tych wszystkich, którzy wybierają się za ocean w celach turystycznych bądź zarobkowych. Pomoże im zrozumieć mentalność i zachowania amerykańskiej społeczności, a tym samym uniknąć wielu gaf i przykrości.
Książka Sławomira Kardasa i Dobrosława Rodziewicza reprezentuje gatunek z pogranicza leksykonu i poradnika - jest to nowatorskie ujęcie odwiecznego tematu: Jak sobie radzić w Ameryce i jak sobie radzić z Amerykanami.

Sławomir Kardas i Dobrosław Rodziewicz poznali się dawno, ale nie na tyle, by miało to znaczenie historyczne, choć poznali się w Krakowie.
Po wybuchu wojny jaruzelsko-polskiej Kardas ruszył na Zachód i wylądował na Hawajach, gdzie się zatrzymał, bo dalej na zachód był już Daleki Wschód. Podczas przesiadki w Nowym Jorku został obywatelem USA.
Rodziewicz nie został, bo został w PRL, ale po upadku PRL dostał paszport i trzykrotnie Amerykę odwiedzał. Dotarł tylko do Kalifornii, bo dalej był Pacyfik, a Rodziewicz nie miał biletu na Hawaje. Kardasowi Ameryka trochę się przejadła, więc czasem mieszka w Nowej Hucie. Rodziewicz czuje niedosyt Ameryki, ale też mieszka w Krakowie. Kiedy wzięli się do tej książki, każdy z nich miał lat czterdzieści i cztery, ale zgodnie doszli do wniosku, że to przypadkowa zbieżność lat. Poza tym rzadko dochodzą do zgodnych wniosków. Kardas jest konserwatywnym liberałem w rozumieniu amerykańskim, Rodziewicz liberalnym konserwatystą w sensie polskim.
To bardzo różni ludzie - w sam raz, by razem pisać o Ameryce, która też jest różna. Od Polski, reszty świata i samej siebie.

Kup książkę Ameryka dla Polaka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Opinie o książce - Ameryka dla Polaka

Kup książkę Ameryka dla Polaka

Sprawdzam ceny dla ciebie ...
REKLAMA

Zobacz także

Recenzje miesiąca
Skręcona historia
Jakub Ostromęcki
Skręcona historia
Zaginiona apteka
Sarah Penner
Zaginiona apteka
Strażnik Klejnotu
Katarzyna Rygiel
Strażnik Klejnotu
Król Myszy
Zuzanna Orlińska
Król Myszy
Cienie Paryża
Paulina Kuzawińska
Cienie Paryża
Pokaż wszystkie recenzje