Anatomia zbrodni

To nieprawda, że śledztwo zawsze kończy się wraz z sądowym wyrokiem. Często, gdy wymiar sprawiedliwości zamyka sprawę, do akcji wkraczają dziennikarze. Bo wiele przestępstw skrywa tajemnice, których nie udało się rozwikłać prokuratorom i sędziom; bo niektóre wyroki pozostają w sprzeczności nie tylko z poczuciem sprawiedliwości, ale także z wiedzą, do jakiej organom ścigania nie udało się dotrzeć. Bo są ludzie, których niesłusznie naznaczono piętnem zbrodniarzy, i są zbrodnarze, którzy pozostają bezkarni.

Z tej książki dowiesz się, że:
Kobiety mafii potrafią być bardziej brutalne od mężczyzn......i zmyślić gwałt, by pogrążyć ukochanego
Kariera Lecha Grobelnego była niczym sen wariata
Bracia Wałachowscy wydali krwawą wojnę komunie
Niezwykle trudno namierzyć bossów cyberpodziemia

Informacje dodatkowe o Anatomia zbrodni:

Wydawnictwo: Burda Książki
Data wydania: 2013-07-17
Kategoria: Literatura faktu, reportaż

Kup książkę Anatomia zbrodni

Anatomia zbrodni - opinie o książce

Avatar użytkownika - figlarna24
figlarna24
Przeczytane:2013-08-20, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki 2013,
"W naszej pracy nie chodzi ani o sprawienie przyjemności, ani o zadawanie bólu- chodzi o to, by przyłożyć pióro do rany"- pisał Albert Loudres, patron i mistrz francuskojęzycznego dziennikarstwa.
Są artykuły, których muszą zostać napisane. Tacy są dziennikarze, którzy czują powołanie, mus drążenia tematów , ujawniania dramatycznych informacji, często takich, które obnażają prawdę kosztem wszystkich zaangażowanych w sprawę. Jeśli napisany artykuł dotyczy popełnionej zbrodni, to dziennikarz musi się zmierzyć nie tylko ze zgromadzonymi faktami, ale także mieć w poszanowaniu bliskich ofiary. "Anatomia zbrodni" jest zbiorem szesnastu artykułów, napisanych przez wiodących dziennikarzy , specjalizujących się w dziedzinie dziennikarstwa kryminalnego. Czytelnik w tej pozycji znajdzie takie nazwiska jak: Michał Wójcik, Anna Binkowska, Ewa Ornacka i inni. Wspomniani autorzy artykułów, które składają się na całość "Anatomii zbrodni" piszą m.in. o motywach, przebiegu różnorodnych zabójstw. Tych , które mały motyw czysto prywatny (np. zabójstwo narzeczonej dla korzyści majątkowej), czy takie, które były zmotywowane porachunkami mafijnymi.  Autorzy piszą także o czynnościach, które już są wykonywane przez organy sprawiedliwości już po ujawnieniu winnego . Sądy czasami zawodzą oczekiwania rodziny ofiar. Okazuje się , że mechanizm działania sądów nie jest jednoznaczny dla każdego. Bliscy ofiar mogą starać się np. o zadośćuczynienie finansowe od winnego,  co się okazuje bardzo trudne, gdyż sądy są w tej kwestii bardzo powściągliwe. Żałuję bardzo, że lektura jest tak cieniutka, choć jest barwna i ciekawa, to zabrakło mi większej ilości faktów i obszerniejszego spojrzenia na wiele innych spraw, które dzieją się wokół. Zaletą jest natomiast zakres czasowy. Artykuły oscylują w granicach od lat PRL-u do lat współczesnych i poruszających kryminalistów w cyberprzestrzeni.

Więc jeśli lubisz takie klimaty, to coś dla ciebie.

Avatar użytkownika - Sheti
Sheti
Przeczytane:2013-08-26, Ocena: 4, Przeczytałam,
Kryminalistyka to interesująca i niczego sobie dziedzina nauki. Bywa też jednak przerażająca, ponieważ nikt nigdy nie wie, co siedzi w głowie potencjalnego mordercy czy kryminalisty. Jednak czy to tylko na skazaniu przestępcy kończy się cała sprawa? Nie do końca. Niektóre sprawy ciągną się latami, a inne są wygrzebywane po latach i śledztwo prowadzi się na nowo. A wiele przestępstw skrywa w sobie tajemnice, których nawet policja nie jest w stanie rozwikłać. ,,Anatomia zbrodni" to dosyć ciężki do rozszyfrowania tytuł. Mnie od razu kojarzy się z przepisem na zbrodnię doskonałą. Z wyjaśnieniem od A do Z, jak popełnić idealne przestępstwo i nie zostać złapanym. Jednak to dosyć oczywiste, że nie może tego dotyczyć, bo wtedy na pewno nie zostałaby wydana. Ciężko mi też jednoznacznie powiedzieć, co można w tej książce znaleźć. Oczywiście wszystko zamyka się w kręgu kryminalistyki, ale jej odłamów jest sporo. Przytoczę jedynie kilka spraw, które zostały tutaj poruszone. Jedną z nich jest rozdział poświęcony kobietom mafii. To dosyć rzadkie zjawisko, bo przecież mafia to zazwyczaj tylko mężczyźni. Okazuje się jednak, że kobiety też mają w tym swój udział. Inny rozdział przedstawia sprawy kobiet, które specjalnie zrobiły z siebie ofiary gwałtu - dosyć niepoważne zachowanie, ale poznajemy przynajmniej pobudki, które nimi kierowały. Poznajemy również historię Lecha Grobelnego, którego sprawa do dnia dzisiejszego pozostaje zagadką. I chyba najciekawsze moim zdaniem rozdziały - maniakalni schizofrenicy jako mordercy oraz zabójstwo ,,z miłości". Spraw jest jeszcze więcej, ale postanowiłam wspomnieć o tych, które najbardziej zapadły mi w pamięć. Książka jest napisana przystępnym językiem, czyta się ją szybko i bez najmniejszych problemów. Jedne rozdziały są bardziej interesujące, drugie mniej - to już kwestia gustu. Na pewno panuje tutaj różnorodność. Zamieszczone są także dwa wywiady - pierwszy z Ludomirem Niewiadomskim, kierownikiem Sekcji I Techniki Kryminalistycznej Laboratorium Kryminalistycznego Komendy Stołecznej Policji. Zdecydowanie przypadł mi on do gustu, ponieważ pan Niewiadomski przedstawia nam prowadzenie śledztwa od początku - czyli od miejsca zbrodni. Wspomina też o laboratorium kryminalistycznym, a to zawsze bardzo mnie interesowało. Drugi wywiad został przeprowadzony z dr Jerzym Pobochą i dotyczy związku między zdrowiem psychicznym a popełnianiem zbrodni. ,,Anatomia zbrodni" jest pozycją godną uwagi, zwłaszcza dla osób, które są tym tematem zainteresowane. Opisane zostało sporo przypadków i to w miarę dokładnie, co jest zdecydowanie zaletą tej publikacji. Zainteresować się nią mogą również osoby, które lubią poszerzać swoją wiedzę z różnych dziedzin - wiedza ogólna zawsze się przydaje. Ciekawa i dobrze napisana, chociaż nie wszystkie rozdziały przypadły mi do gustu, jednak jak już wyżej pisałam - kwestia gustu. Wystawiam 7/10. www.sheti-shetani.blogspot.com
Dla malucha. Liczby
praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Dla malucha. Liczby

Książeczka dla najmłodszych. Dzięki kolorowym obrazkom dziecko pozna liczby i nauczy się nowych słów. Zapraszamy do zapoznania się z innymi równymi...

Opowieści do poduszki
Praca zbiorowa0
Okładka ksiązki - Opowieści do poduszki

Te pełne uroku i ciepła piękne opowieści kierujemy do wszystkich małych dziewczynek i wszystkich małych chłopców – dzieci, które lubią...