Bia造 Kruk

J瞛yk orygina逝: Angielski
T逝maczenie: Edyta 安ierczy雟ka

Tom 1 cyklu Raven

Ocena: 4.1 (10 g這s闚)

PIERWSZY TOM BESTSELLEROWEJ SERII FANTASY DLA MΜDZIE玆!

砰cie Piper i jej m這dszego brata zmienia si w ci庵u jednej nocy. Po tragicznej 鄉ierci ich matki l康uj na idyllicznej wyspie pod opiek nieprzyzwoicie bogatej babci, której nigdy wcze郾iej nie spotkali. Dziewczyna zaczyna si buntowa, bo jedyne co mo積a robi w Raven Hollow to zanudzi si na 鄉ier.

Bia造 Kruk to pierwszy tom serii Raven, w której w徠ki paranormalne 陰cz si z romansem i tajemnicami! To idealna propozycja dla fanów ksi捫ek fantasy, którzy zakochali si historiach takich jak Saga Zmierzch, Akademia Wampirów czy Dary Anio豉!

Kiedy na drodze Piper staje zabójczo przystojny Zane Hunter, okazuje si, 瞠 篡cie na wyspie mo瞠 by ca趾iem zno郾e. Mi璠zy par zaczyna iskrzy, ch這pak ma w sobie co niezwyk貫go... co nadprzyrodzonego i 鄉iertelnie niebezpiecznego. Dlaczego jednak trzyma j na dystans?

Piper nigdy wcze郾iej nie zastanawia豉 si nad przesz這軼i swojej rodziny i by豉 przekonana, 瞠 jest zwyk陰 nastolatk,. Dlaczego wszyscy w Raven Hollow sprawiaj wra瞠nie, jakby doskonale j znali i co oznaczaj niezwyk貫 tatua瞠, które o篡waj na jej oczach?

Kiedy kto próbuje zabi dziewczyn, staje si jasne, 瞠 ona i jej babcia musz sobie du穎 wyja郾i. Kim jest Piper? Czym jest Zane? Czy ten ca造 nadprzyrodzony 鈍iat, który zna豉 tylko z filmów mo瞠 by prawdziwy?

__

Niezwyk豉 historia! Uwielbiam j!!! Kontrast pomi璠zy 鈍iat貫m a ciemno軼i, dobrem i z貫m, si陰 a s豉bo軼i - to by這 najlepsze!

- Beyond the Pages, vlog recenzencki

__

O autorce

J.L. Weil - bestsellerowa autorka USA Today. Mieszka w Illinois i pisze ksi捫ki z serii Young Adult i New Adult. Jej bohaterki to wygadane i zadziorne dziewczyny, które poradz sobie w ka盥ej sytuacji. Na ka盥 z nich czeka równie zadziorny ch這pak! Weil przyznaje si, 瞠 Jensen Ackles i malinowa mocha to jej najwi瘯sze uzale積ienia. Oprócz tego ch皻nie rozmawia ze swoimi fanami o pozosta造ch sprawach, do których ma s豉bo嗆: ksi捫kach i serialu Supernatural.

Kup ksi捫k Bia造 Kruk

Zobacz tak瞠

Opinie o ksi捫ce - Bia造 Kruk

"- Zane, przesta si na chwil d御a i oddaj damie swoj bluz. Zimno jej.
Próbowa豉m protestowa, ale ju zdj掖 j z polana i mi j poda.
- Prosz - powiedzia ten mroczny i grzesznie pi瘯ny pó豚óg.
Nie cierpia豉m tego. Nie cierpia豉m jego.
K豉mca, k豉mca, k豉mca, powtarza豉 moja pod鈍iadomo嗆."

Literatura fantastyczna przeznaczona dla m這dzie篡, to w sumie nowo嗆 w鈔ód ksi捫ek wydawanych w Wydawnictwie Kobiecym. Kiedy zobaczy豉m "Bia貫go kruka", od razu wiedzia豉m, 瞠 to lektura, któr musz pozna. Zachwyci豉 mnie ok豉dka oraz opis ksi捫ki, który obiecywa bardzo dobr histori i niezwyk陰 rozrywk.

Niestety ju od pierwszych stron czu豉m, 瞠 nie zaprzyja幡i si z powie軼i. Styl autorki bardzo mnie razi. Skupia豉 si na zb璠nych opisach, które nie wnosi造 nic do ca這軼i i niestety, ale wykreowa豉 p造tkich bohaterów.

"- Nagle jeste ekspertk od wariatów?
- Po poznaniu ciebie mog豉bym napisa na ten temat doktorat."

Piper i jej brat to kapry郾a dwójka m這dzie鎍ów, którzy nie doceniaj tego co maj. Ich styl bycia nie przypad mi do gustu. Bardzo irytowa豉m si przez ich zachowanie. W zasadzie to tacy bohaterowie troch bez wyrazistego ukszta速owania. Byli bo byli, nie mieli jakich specjalnych cech charakteru, jedynie wyró積ia豉 ich kapry郾o嗆 obecna w wi瘯szo軼i powie軼i m這dzie穎wych i podej軼ie do 鈍iata mówi帷e, 瞠 "wszystko im si nale篡, bo s poszkodowani".

Opis ksi捫ki zapowiada豉 lekki m這dzie穎wy romans z elementami fantastyki. Niestety ja si zawiod豉m. W tego typu ksi捫kach wymagam ciekawej akcji fantastycznej. Tutaj nie dosta豉m nic takiego. Historia ci庵nie si, nudzi, autorka kr璚i wszystko dooko豉 gównej bohaterki, nie ma wy窺zego celu, rozwleka w徠ki na si喚, aby tylko zwi瘯szy obj皻o嗆 ksi捫ki.

"B璠 twoim mieczem. B璠 twoj tarcz. B璠 ci broni do ostatniego tchu. Przyrzekam ci, 瞠 dopóki 篡jesz, b璠 twoj broni."

W ksi捫ce jest zero emocji. Nie by這 ani razu momentu, w którym poczu豉bym dreszczyk, skok napi璚ia. Nie liczy豉m, 瞠 historia wyrwie mnie z butów, ale mia豉m nadziej, 瞠 wkr璚 si w akcj, nie b璠 mog豉 doczeka si jej rozwoju, a dosta豉m jedno, wielkie nic, kilkadziesi徠 stron rozczarowania.

Autorka zrobi豉 równie typowy b陰d, którego nienawidz w ksi捫kach. Wyidealizowa豉 gównego bohatera, Zane'a. Zrobi豉 z niego superbohatera, który jest w stanie stawi czo豉 wszelkim problemom w samotno軼i. Super nastolatek w akcji. Powa積ie? Takie historie ju dawno si przejad造.

Pomys, który mia豉 J.L. Weil by naprawd 鈍ietny i mia potencja, ale niestety autorka w niezwykle nieciekawy sposób zepsu豉 ca這嗆. Odnios豉m wra瞠nie, jakby histori napisa這 dziecko, bowiem u篡ty w niej j瞛yk pozostawia wiele do 篡czenia. Ja niestety zawiod豉m si na powie軼i, niemniej jednak zach璚am Was do si璕ni璚ia po ni i oceniania samemu jej zawarto軼i.

Avatar u篡tkownika - Magnolia044
Magnolia044
Przeczytane:2018-06-19, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, 52 ksi捫ki 2018,

„Bia造 kruk” to pierwsza cz窷 serii „Raven”. Uwa瘸m, 瞠 jest to do嗆 dobra m這dzieówka z w徠kiem paranormalnym, przepe軟iona emocjami, tajemnic i nadprzyrodzonymi mocami. Mimo i fabu豉 rozwija si wedle wzoru, który przypisany jest do podobnych powie軼i, to czytelnik si nie nudzi. Gdy w徠ek fantastyczny jest do嗆 kreatywnie ukazany, bo autorka nie przedstawi豉 w nim oklepanych ju dla czytelnika, wilko豉ków, wampirów, wró瞠k, anioów, a si璕n窸a po co nowego – ptaki. Jedyne czego mog si przyczepi to kreacja bohaterów, s to postaci papierowe, przerysowane i ma這 wiarygodne. Jednak mimo wszystko t ksi捫k czyta si migiem, zapewne dzi瘯i temu, 瞠 napisana jest lekkim i przyjemnym w odbiorze j瞛ykiem, a do tego nieustannie co si w niej dzieje. To lekkie czytad這 na jeden wieczór. Polecam osobom, które maj ochot na co niezobowi您uj帷ego.

„Zajebisto軼i nie da si zabi”.

Avatar u篡tkownika - inthefuturelondo
inthefuturelondo

Bardzo lubi ksi捫ki z gatunku paranormal romance. Jest w nich co, co naprawd mnie do nich przyci庵a. Bia造 kruk, pierwsza cz窷 serii Raven- nie by wyj徠kiem.

Piper i jej brat Tj trac mam- zostaje ona zamordowana. Rodze雟two zostaje wys豉ne na ca貫 wakacje na odci皻 od 鈍iata wysp, aby sp璠zi czas z ich babci. Pewnego dnia na drodze Piper staje zabójczo przystojny Zane, a mi璠zy nimi zaczyna iskrzy. Jednak jest co jeszcze: dziewczynie grozi 鄉iertelne niebezpiecze雟two...

Chcia豉bym tutaj napisa tyle, ale nie potrafi zebra odpowiednich sów. Zaczn wi璚 od tego, jak bardzo irytowa豉 mnie Piper.

Gówna bohaterka, która okej, rozumiem, 瞠 jest w 瘸這bie po stracie matki, zostaje wys豉na Bóg wie gdzie i Bóg wie po co, zachowuje si po prostu jak rozpuszczona smarkula. Przysi璕am, 瞠 ci郾ienie gwa速ownie mi si podnosi這, kiedy ta dziewucha zamiast cho raz pos逝cha rady kogo, kto mia racj, i tak upiera豉 si przy swoim, przez co dostawa豉 po dupie albo ona albo osoba, która jej broni豉. Wybacz Pipe, ale nie. Jeste tym typem bohaterki, której wr璚z nie cierpi.

Zane to uroczy, niegrzeczny ch這pak z s御iedztwa, który ca趾owicie skrad moje serce i z ogromn ch璚i wzi窸abym go jako swego m篹a. Jakby si nad tym d逝瞠j zastanowi, to jest to chyba najciekawsza posta z ca貫j ksi捫ki. Pomimo tego, 瞠 jest to chwilami po prostu buc, to jednak ma w sobie co, co przyci庵a i nie tylko mnie, ale i nieszcz瘰n Paige...

Babcia, do której przyje盥瘸j nastolatki, jest bohaterk, która niestety zosta豉 troch potraktowana po macoszemu. Ma這 znajdziemy scen, w których wyst瘼uje, bo wi瘯szo嗆 akcji dzieje si wokó gównej bohaterki. Nie twierdz, 瞠 jest to 幢e, ale jednak my郵, 瞠 fajnie by這by lepiej pozna t posta.

Fabu豉 Bia貫go kruka okaza豉 si naprawd ciekawa i wci庵aj帷a. Co prawda nadal nie do ko鎍a rozumiem niektórych kwestii poruszonych w ksi捫ce, ale my郵, 瞠 zostan one wyja郾ione w cz窷ci drugiej. To, co najbardziej przypad這 mi tutaj do gustu, to to jak dobrze autorka opisuje ró積e wydarzenia oraz jak 鈍ietnie wykreowa豉 swoich bohaterów. Umówmy si, 瞠 aby jaki bohater doprowadza nas do szewskiej pasji, potrzeba wybitnego wr璚z talentu.

Mimo moich narzeka, to musz przyzna, 瞠 jest to naprawd dobra ksi捫ka. Idealna dla fanów lekkiej m這dzie穎wej fantastyki po陰czonej z romansem. Czyta si j naprawd szybko, sama nie wiem kiedy przewraca豉m strony. Z ogromn ch璚i si璕n równie po kolejne tomy.

Avatar u篡tkownika - Girl-from-Stars
Girl-from-Stars

Na jaki czas musz chyba zrezygnowa z czytania fantastyki i ogó貫m ksi捫ek dla m這dzie篡, poniewa zauwa篡豉m, 瞠 zazwyczaj ich autorzy nie potrafi sprosta moim podstawowym wymaganiom. Jak nie „odgrzewana” historia to irytuj帷y bohaterowie. Jak nie zb璠ne przeci庵anie ksi捫ki, tak karygodne wykonanie. Niestety, „Bia造 kruk” nie okaza by si 瘸dnym wyj徠kiem i posiada a dwie cechy z powy瞠j wymienionych.

Kiedy na drodze Piper staje zabójczo przystojny Zane Hunter, okazuje si, 瞠 篡cie na wyspie mo瞠 by ca趾iem zno郾e. Mi璠zy par zaczyna iskrzy, ch這pak ma w sobie co niezwyk貫go… co nadprzyrodzonego i 鄉iertelnie niebezpiecznego. Dlaczego jednak trzyma j na dystans?

Sama historia nie by豉 z豉, ale to wykonanie? Bo瞠, Ty widzisz i nie grzmisz…
Kto to pisa? Gimnazjalistka? Z tak okropnym stylem to ju dawno si nie spotka豉m. Ja rozumiem, 瞠 ksi捫ka przeznaczona jest dla m這dzie篡 i jest to fantastyka, wi璚 nie ma co oczekiwa jaki wybitnych sformu這wa, kilku stronnicowych opisów itd. Ale styl w jakim napisana jest ta ksi捫ka jest po prostu okropny. Zawsze ceni豉m sobie sarkazm i ironi w dialogach czy te opisach, ale to? Co to w ogóle by這?

Tak jak gdyby mi by這 ma這, przez ca貫 369 stron musia豉m u瞠ra si z jak捷 g逝pi dziewuch, której rol w ca貫j tej historii by這:
a) dramatyzowanie
b) 郵inienie si na widok Zane’a
c) gro瞠nie utrat narz康ów m瘰kich postaci wy瞠j wymienionej.
I ten oto ciekawy przypadek ma ocali ca造 ród. Super. 砰cz powodzenia.

Si璕aj帷 po „Bia貫go kruka” mia豉m nadziej na lekk historyjk na jeden wieczór. Jednak jej lektura okaza豉 si by tak uci捫liwa, 瞠 m璚zy豉m si z ni ca貫 trzy dni. Gdy ju raz j od這篡豉m, ci篹ko by這 mi po ni si璕n望 z powrotem. Ju sam ten fakt nie 鈍iadczy o tej ksi捫ce zbyt dobrze…

Tak jak ju wcze郾iej wspomnia豉m, fabu豉 jest interesuj帷a i ma jak dla mnie du篡 potencja. Gdy ju miniecie ten straszny pocz徠ek w którym Piper (swoj drog, dziwaczne imi) wzdycha do Zane’a i wprost mdleje na jego widok, po czym próbuje by super, popisuj帷 si ci皻ym j瞛ykiem (nieudolnie) - wtedy zaczyna robi si interesuj帷o. Pani Weil wida mia豉 pomys na t histori, gdy jest przemy郵ana. Ca造 czas co si dzieje, kolejne sekrety s odkrywane, a w mi璠zy czasie zakazany romans kwitnie.

Nie rozumia豉m do ko鎍a po co autorka a tak zwleka豉 z odkryciem prawdziwej to窺amo軼i Piper. Niby ma wybawi ca造 ród i zapobiec wojnie, ale to roztrzepane dziewcz kompletnie nic nie wie. Nie ma nawet najmniejszych przeb造sków, wspomnie z przesz這軼i. Nic. A pozostali bohaterowie? Czekaj a cudowna Piper ich ocali, ale nikt jej nic nie mówi, bo… po co?

Podsumowuj帷, „Bia造 kruk” by dla mnie do嗆 du篡m rozczarowaniem. Nie do ko鎍a rozumiem te wysokie oceny na niektórych portalach, ale jak wida gusta s ró積e. Pomimo tego, 瞠 historia jako tako mi si podoba豉 i dostrzeg豉m w niej potencja, to jednak to wykonanie ca趾owicie zepsu這 ca這kszta速. Nie da si ukry tego, 瞠 lektura tej ksi捫ki by豉 dla mnie po prostu ci篹ka.

Moja ocena: 4/10

Avatar u篡tkownika - redgirl_books
redgirl_books

"砰cie jest pe軟e rzeczy niemo磧iwych. Samo 篡cie jest niemo磧iwo軼i. Czy wiara w to, 瞠 mi璠zy lud幟i 篡j jeszcze inne istoty, jest a taka dziwna?"

安iat Piper za豉ma si wraz ze 鄉ierci jej mamy. Straci豉 nie tylko rodzica, ale równie przyjació趾 i powiernic. Dodatkowo jej rodzina si rozpada, bo ojciec nie radzi sobie po 鄉ierci ukochanej 穎ny. Nastolatka wraz z m這dszym bratem l康uje na wyspie Raven Hollow, aby sp璠zi wakacje z bogat babci, której nigdy nie widzieli na oczy. Dziewczyna nie jest tym zachwycona, ma wra瞠nie, 瞠 znajduje si w wi瞛ieniu, a pobyt u babki b璠zie m璚zarni. Do czasu, kiedy poznaje osza豉miaj帷o, przystojnego Zane'a Huntera, dzi瘯i któremu wakacje staj si dla dziewczyny intryguj帷e. Obydwoje si nie znosz, ale nie potrafi oprze si wzajemnemu przyci庵aniu...
Im d逝瞠j dziewczyna przybywa na wyspie, tym bardziej u鈍iadamia sobie, 瞠 jej 篡cie jest w niebezpiecze雟twie. Kto na ni poluje i dlaczego? Kim jest Bia造 Kruk, którego porównuj do dziewczyny i dlaczego widzi poruszaj帷e si cienie? Jak tajemnic skrywa odci皻a od 鈍iata wyspa Raven Hollow? I jaki to ma zwi您ek z ni?

"Bia造 kruk" to historia, w której nie brak tajemnic i zagadek. Autorka stopniowo dostarcza nam informacji, sprawiaj帷, 瞠 powie嗆 trzyma nas w napi璚iu. Dziwne zachowanie Zane'a jeszcze bardziej pot璕uje ciekawo嗆 czytelnika. Ch這pak grozi dziewczynie, dla jej bezpiecze雟twa ka瞠 jej si wynosi z wyspy, a przede wszystkim nie mówi dlaczego.
Ksi捫ka zaczyna si niepozornie, akcja powoli si rozwija, a wraz z ni w徠ek fantastyczny. Przyznam, 瞠 nie spodziewa豉m si niektórych obrotów spraw i mile mnie one zaskoczy造. Je郵i chodzi o postacie to na pierwszy plan wysuwaj si Piper i Zane. Obydwoje mnie nieco irytowali, ale z czasem z篡豉m si z nimi i polubi豉m ich. Niektóre ich zachowania by造 absurdalne. Na przyk豉d wtedy, kiedy Zane by taki tajemniczy, albo wtedy, kiedy Piper traci豉 przy nim zdolno嗆 my郵enia. Jednak jak na nastolatków i tak zostali dobrze wykreowani. Zane jest intryguj帷y i odwa積y. Z kolei Piper chadza w豉snymi 軼ie磬ami, nie brak jej ci皻ego j瞛yka, ale ma te pouk豉dane w g這wie i dla dobra brata potrafi utrzyma swoje buntownicze zachowanie w ryzach. Nie zabraknie tu równie zabawnych momentów i dialogów pe軟ych docinek.

"Bia貫go kruka" poch這n窸am w jeden dzie. Autorka ma lekki i przyjemny styl pisania i to te prze這篡這 si na to, 瞠 tak t powie嗆 poch這n窸am. Z przyjemno軼i si璕n po kolejn cz窷, bo jestem ciekawa jak potocz si dalsze losy bohaterów, a do tego mam wra瞠nie, 瞠 ta cz窷 to jedynie przedsmak tego, co nas czeka.

Avatar u篡tkownika - BlueSpark
BlueSpark
Przeczytane:2018-05-14, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam,

Lubi czyta ambitne ksi捫ki, m康re, przy których mo積a pofilozofowa, potworzy jakie teorie spiskowe, ogólnie daj帷e do my郵enia. Ale lubi te te mniej ambitne, najcz窷ciej m這dzie穎we romanse, czasem g逝piutkie, cho urocze, z jakim przystojniakiem, gdzie mo積a troch pomarzy i si zrelaksowa. A dzisiaj w豉郾ie o takiej ksi捫ce.

Kiedy mama Piper zostaje zamordowana, dziewczynie usuwa si ziemia spod nóg. Ona i jej brat zostaj zdani jedynie na siebie, bo ojciec popada w depresje, przestaje sprzedawa obrazy i interesowa si dzie熤i. Piper i TJ s 幢i, kiedy wysy豉 ich na wakacje do babci, która mieszka na jakim odludziu. Okazuje si jednak, 瞠 babcia jest okropnie bogata, w dodatku wyspa, na której maj mieszka, jest jej w豉sno軼i. TJ szybko zapomina o z這軼i, ale Piper wci捫 to si nie podoba. W dodatku spotyka ch這paka, na którego widok skacze jej libido, babcia jednak nie pozwala jej na spotykanie si z nim. Ale Piper nie lubi, kiedy kto jej rozkazuje i wci捫 lgnie do Zane’a, który, nawiasem mówi帷, skrywa przed Piper ogromny sekret, a ona równie ogromnie chce go pozna. Prawda jest jednak jeszcze gorsza, ni podejrzewa豉, a 鄉ier jej matki to dopiero pocz徠ek koszmaru, jaki niesie ze sob Raven Hollow.

Piper jest typow bohaterk romansów m這dzie穎wych, wi璚 z 豉two軼i zostanie znienawidzona przez po這w czytelników. Ja jednak uczucia wozbec niej mam nijakie, bo nie wywar陰 na mnie ani pozytywnego, ani negatywnego wra瞠nia. Zosta豉 wykreowana na pewn siebie, buntownicz posta, która nawet potrafi my郵e, co jest plusem, ale zosta豉 te przerysowana i za bardzo wyidealniona. Jej pewno嗆 siebie zamienia豉 si w samouwielbienie, a bunt szybko topnia. Podczas czytania mia豉m wra瞠nie, jakby autorka nie do ko鎍a wiedzia豉, jak chce j stworzy, przez co Piper zmienia豉 swoje zachowanie bardzo cz瘰to. Poza tym jest oczywi軼ie niesamowicie pi瘯na i bez wad. Inne postacie niewiele si ró積i, wi瘯szo嗆 zosta豉 wykreowana na jedno kopyto - pi瘯ni i zabawni. Do nikogo zbytnio nie da這 si zbli篡 ani jako pozna, ale te nie dra積ili za bardzo, a bracia Zet byli nawet przyjemnym aspektem tej ksi捫ki. Ogólnie to w豉郾ie postacie w tej ksi捫ce s niby kolorowe i pe軟e 篡cia, a jednocze郾ie szare i jednowymiarowe – sztuczne.

Historia nieco podci庵a ocen, bo jest ca趾iem ciekawa. Autorka wprowadza nowe postacie nadprzyrodzone, jeszcze nie przerobione przez wi瘯szo嗆 pisarzy, wi璚 jest to swego rodzaju powiew 鈍ie穎軼i. Oczywi軼ie rozwi您anie nie jest zaskakuj帷e, bo wi瘯szo嗆 kr璚i si wokó naszej bohaterki, ale d捫enie do niego zosta這 fajnie przedstawione i musz przyzna, 瞠 si wci庵n窸am. Mimo 瞠 akcja nie jest szczególnie porywaj帷a, to ca造 czas by豉m ciekawa co b璠zie dalej i na ko鎍u by豉m dosy zaskoczona, autorka pokaza豉, 瞠 jednak potrafi stworzy jakie zwroty akcji. Musz przyzna, 瞠 naprawd mi si podoba這. Styl pisania równie nie by wymagaj帷y, Piper jest narratork, wi璚 wszystko by這 opowiadane w dosy nonszalanckim, typowo nastoletnim stylu, prostym w odbiorze, cho mo瞠 by irytuj帷y, je郵i si go nie lubi.

Ciesz si, 瞠 podesz豉m do tej ksi捫ki nie oczekuj帷 za wiele i licz帷 po prostu na lekk m這dzieówk, bo si nie zawiod豉m, a nawet dobrze bawi豉m. Podczas czytania mog豉m si u鄉iechn望, rozlu幡i, troch odpocz望. Na pewno sprawdzi si jako „przerwa” mi璠zy tymi bardziej ambitnymi ksi捫kami lub – je郵i macie ochot na jaki prosty romans paranormalny – 鄉ia這 mo瞠cie si璕n望. Nie uwa瘸m, 瞠by ta ksi捫ka by豉 z豉, z pewno軼i s o wiele gorsze (ekhm… Król kier… ekhm…), a ona plasuje si gdzie pomi璠zy. Ja na pewno si璕n po kolejne cz窷ci.

Matka Piper zosta豉 zamordowana, a ojciec pogr捫y si w rozpaczy. Dziewczyna i jej m這dszy brat wyje盥瘸j do babci, której nigdy nie widzieli. Wakacje na cudownej wyspie i w przepi瘯nej posiad這軼i, wydaj si spe軟ianiem marze i chwil wytchnienia od bolesnych wspomnie. Nowo poznany Zane, równie intryguj dziewczyn. Prawda jest jednak inna. Babka jest tajemnicza i dziwna, a mieszka鎍y wyspy wykazuj niezdrowe zainteresowanie jej osob. Atmosfera jest a g瘰ta od wisz帷ych w powietrzy tajemnic, a sama Paper staj si celem. Kto pragnie jej 鄉ierci i kim tak naprawd s mieszka鎍y tej wyspy?

„Bia造 kruk” zaintrygowa mnie opisem, bo liczy豉m na powie嗆 z mocnym w徠kiem mi這sny i tak w豉郾ie dosta豉m. Ostatnio trafiam a ksi捫ki, w których uczucia bohaterów s raczej dodatkiem, dlatego zat瘰kni豉m za starym, dobry romansem paranormalnym.

Piper to siedemnastoletnia dziewczyna, która w tak m這dym wieku do鈍iadczy豉 ogromnej straty. Buntowniczka i prowokatorka, jednak potrafi by opieku鎍za i zadba o bliskich. Bohaterka, która wzbudzi豉 we mnie du穎 sprzecznych emocji. Z jednej strony irytuj lekkomy郵no軼i i nieporadno軼i, któr maskuj ostrym j瞛ykiem. Jednak ma te m這dzie鎍zy urok i wydaj mi si, 瞠 zachowuj si odpowiednio do swojego wieku. Dziewczyna na wyspie szybka zaprzyja幡ia si z Zanem i jego rodzin, cho relacj tej dwójki od pierwszej strony s burzliwe, co piekielnie mnie wci庵n窸o.

Cho mamy dopiero maj, to czytaj帷 t ksi捫k, poczu豉m wakacje! Wydarzenia rozgrywaj si na niewielkiej wyspie, która cieszy si zainteresowaniem wczasowiczów. Klimat lekki i pra膨ce s這鎍e, czyli to, co lubi. Ksi捫 czyta si bardzo szybko i 鈍ietnie nadaj si na letnie wieczory.

Je郵i szukacie czego nowego, to w tej powie軼i tego nie znajdziecie. Ksi捫ka raczej schematyczna i chwilami przewidywalna, jednak tajemnica skrywana przez babci dziewczyny, mocno mnie zaskoczy豉. Owszem, w徠ek paranormalny udany, lecz nim bohaterka odkry豉 prawd, prze篡wa豉m momenty wielkiego rozdra積ienia, bo wszystkie istotne sprawy mia造 zosta rozwi您ane „pó幡iej” i „kiedy Piper b璠zie ju gotowa”. Jak sami widzicie, ksi捫ka nie ustrzeg豉 si wad, lecz na jej obron mog powiedzie, 瞠 w jaki zadziwiaj帷y sposób 豉two si w niej zaczyta.

Zako鎍zenie jest szokuj帷e i pozostawia czytelnika w os逝pieniu, dlatego nie mog doczeka si kontynuacji. Je郵i lubicie lekkie powie軼i z przystojnymi i niebezpiecznymi bohaterami, to zapewniam, 瞠 w tej serii ich nie zabraknie! Wyspa pe軟a tajemnic i niebezpiecze雟tw intryguj! Idealna lektura na letnie dni. 6/10!

Raven Hollow to niesamowita, urokliwa wyspa, gdzie szum fal rozbijaj帷ych si o ska造 oraz skwierczenie z這tego piasku, jawi si jako najpi瘯niejsze miejsce na d逝gie, wakacyjne dni. Nikt nie potrafi oprze si magii tej male鎥iej wysepki, która co roku przyci庵a coraz wi璚ej osób. Wydawa by si mog這, 瞠 ka盥y nastolatek skorzysta豚y z okazji umo磧iwiaj帷ej mu sp璠zenie dni wolnych od szko造 na niebia雟kiej wyspie. Czy mo積a oprze si magii Raven Hollow? Najwyra幡iej tak, poniewa pewna m這da dziewczyna, my郵帷 o tym miejscu, nie potrafi opanowa swojego gniewu i smutku. Nienawidzi tej wyspy, cho jeszcze nigdy jej nie odwiedzi豉. Dlaczego? Raven Hollow jawi si jej jako z這ta klatka, która zniszczy do ko鎍a jej poranione serce. Ta zadziorna siedemnastolatka nie chce odchodzi, cho na chwil ze swoje rodzinnego miasta - miejsca, gdzie dobre wspomnienia mieszaj si z koszmarami. Nie potrafi pogodzi si z tym, co sta這 si kilka miesi璚y temu, a perspektywa poznania kobiety, która tak bardzo namiesza豉 w 篡ciu jej rodziców, wywo逝je coraz wi瘯sze fale z這軼i ogarniaj帷e jej cia這. Raven Hollow skrywa wiele tajemnic. Czy ta wchodz帷a w doros這嗆 kobieta zdo豉 je odkry?

Pierwszy tom serii ,,Raven" rozbudzi moj ciekawo嗆 od chwili, gdy zobaczy豉m go w zapowiedziach Wydawnictwa Kobiecego. Zach璚aj帷a ok豉dka, intryguj帷y opis i... W豉郾ie: i co? Po zapoznaniu si z histori stworzon przez J. L. Weil mam mieszane uczucia. Nie jestem pewna, co o niej my郵e. ,,Bia造 kruk" jawi mi si na samym pocz徠ku jako wci庵aj帷a m這dzieówka pe軟a tajemnic czekaj帷ych na to, a postanowi je odkry. Mia豉m du瞠 nadzieje zwi您ane z tym tytu貫m, ale nie wszystko potoczy這 si tak, jak sobie wyobra瘸豉m. Z jednej strony dosta豉m co ca趾owicie innego od tego, czego si spodziewa豉m i jestem tym aspektem troch zawiedziona, poniewa liczy豉m na wielkie WOW, a dosta豉m co prawda ciekaw, ale odrobin dziwn powie嗆 zawieraj帷 w sobie wiele znanych wszystkim czytelnikom schematów. Zapraszam do zapoznania si z recenzj!

,,- Nagle jeste ekspertk od wariatów?
- Po poznaniu ciebie mog豉bym napisa na ten temat doktorat."

Pierwszy tom bestsellerowej serii fantasy dla m這dzie篡!

Piper nigdy wcze郾iej nie zastanawia豉 si nad przesz這軼i swojej rodziny i by豉 przekonana, 瞠 jest zwyk陰 nastolatk. Dlaczego wszyscy w Raven Hollow sprawiaj wra瞠nie, jakby doskonale j znali i co oznaczaj niezwyk貫 tatua瞠, które o篡waj na jej oczach?

,,- Zane, przesta si na chwil d御a i oddaj damie swoj bluz. Zimno jej.Próbowa豉m protestowa, ale ju zdj掖 j z polana i mi j poda.
- Prosz - powiedzia ten mroczny i grzesznie pi瘯ny pó豚óg.
Nie cierpia豉m tego. Nie cierpia豉m jego.
K豉mca, k豉mca, k豉mca, powtarza豉 moja pod鈍iadomo嗆."

Nieziemska wyspa

Piper po tragicznej 鄉ierci swojej mamy, która wydarzy豉 si kilka miesi璚y temu, przej窸a wszystkie obowi您ki. Staraj帷 si utrzyma dom, zapanowa nad m這dszym bratem oraz wspiera zrozpaczonego ojca, siedemnastolatka czuje przera幢iwy strach przed za郾i璚iem, poniewa gdy ju za郾ie, jej sny zmieniaj si w brutalne koszmary, które sp璠zaj jej sen z powiek. Nagle, pewnego dnia, Piper otrzymuje informacj, 瞠 trzy wakacyjne miesi帷e wraz z TJ-em sp璠zi na odci皻ej od 鈍iata wyspie w domu swojej babki, czyli kobiety, która nigdy si nimi nie interesowa豉, a teraz cudownie przypomnia豉 sobie o tym, 瞠 istniej.

Tajemnicze tatua瞠

Piper nie chce wyje盥瘸 z rodzinnego miasta, ale nikt nie daje jej wyboru. Podobno wyjazd ten ma na celu polepszenie ich relacji z babci, ale dziewczyna jest pewna jednego - bez wzgl璠u na to, co zrobi ta ch這dna bogaczka, nie ulegnie jej urokom i sprawi, 瞠 po瘸逝je dnia, w którym postanowi豉 wej嗆 z butami w jej 篡cie.

B喚kitnooki ch這piec

Raven Hollow nie robi zbyt dobrego wra瞠nia na dziewczynie, cho kusi urokami wzburzonych wód i gor帷ego piasku. Piper czuje, 瞠 te trzy miesi帷e oka膨 si dla niej mord璕, ale w豉郾ie wtedy na jej drodze staje Zane Hunter - diabelsko przystojny, niesamowicie seksowny kruczow這sy ch這pak. Czy pobyt na tej rajskiej wyspie oka瞠 si ca趾owicie inny, ni na pocz徠ku zak豉da豉?

Rodzinne sekrety

Piper nie potrafi zapomnie o nim zapomnie, ale ich pierwsze spotkanie nie przebiega tak, jak sobie wyobra瘸豉. Zane z jakiego powodu jej nienawidzi, a na ka盥e jej s這wo reaguje grymasem na tych seksownych ustach. Mimo to, gdy przebywaj w swoim towarzystwie, nie potrafi zapanowa nad emocjami. Co ich do siebie ci庵nie, ale ten b喚kitnooki przystojniak nie chce tego zaakceptowa. Dlaczego Zane zachowuje si, jakby towarzystwo dziewczyny by這 dla niego sol w oku?

Prawdziwa w豉dza

Piper z czasem zaczyna my郵e, 瞠 traci zmys造. Zaczyna dostrzega przedziwne rzeczy, których nie potrafi racjonalnie wyja郾i. Gdy w ko鎍u zostaje zaatakowana, zaczyna czu, 瞠 co jej grozi. Kto czyha na jej 篡cie i nie zawaha si przed niczym, aby j zg豉dzi. Kim jest Bia造 Kruk, o którym szepcz wszyscy mieszka鎍y Raven Hollow? Kto chce zabi Piper? Co oznaczaj tajemnicze tatua瞠 pojawiaj帷e si na r瘯ach ludzi zasiedlaj帷ych wysp?

,,Rozpacz przychodzi豉 falami - wzburzonymi, gwa速ownymi i 豉mi帷ymi serce. Nadesz豉 ju pora, 瞠bym nauczy豉 si p造wa, zanim naprawd uton, a fale poch這n moj dusz."

,,Bia造 kruk" pozwoli zanurzy si wam w ciep造ch morskich falach pe軟ych niewypowiedzianych tajemnic, pradawnych podziaów oraz zagadkowych tatua篡, które stanowi przepustk do fantastycznego 鈍iata, gdzie 鄉ier nie jest wcale taka martwa, jak mog這by si wydawa, a mi這嗆 陰czy osoby, które nigdy nie powinny mie ze sob do czynienia. Najnowsza powie嗆 J. L. Weil wydana w Polsce nale篡 do grona tzw. m這dzieówek, czyli powie軼i przeznaczonych dla nastoletnich czytelników, ale równie ci starsi mog si przy niej zrelaksowa. Historia buntowniczej Piper przenosi czytelnika do tajemniczego 鈍iata, który przemierza si w zaskakuj帷ym tempie. ,,Bia造 kruk" to pozycja pe軟a niespodzianek, cho równie powielaj帷a wiele ksi捫kowych schematów. Gówni bohaterowie nienawidz si, ale mimo to co ich do siebie przyci庵a. Piper szczyci si swoj 'doros這軼i', a tak naprawd w niektórych momentach zachowuje si, jak rozkapryszona nastolatka niepotrafi帷a zapanowa nad sam sob i maj帷a wiele pretensji do 鈍iata, a tak瞠 zbytnio ulegaj帷 emocjom. Nie jestem do ko鎍a pewna, co s康zi o jej postaci. Z jednej strony próbowa豉m zrozumie, 瞠 dziewczynie jest niezwykle ci篹ko po 鄉ierci mamy i próbuje schroni swoje serce w niezdobytej twierdzi, wi璚 dlatego przyjmuje tak negatywn postaw, ale z drugiej jej ekscesy i ci庵貫 wyt逝maczenia wywo造wa造 znudzenie.

,,Raven Hollow by這 pe軟e duchów.
Raven Hollow by這 pe軟e tajemnic.
Raven Hollow by這 pe軟e 鄉ierci."

Cho ,,Bia造 kruk" nie jest mo瞠 istn pere趾 w鈔ód powie軼i fantastycznych przeznaczonych w gównej mierze dla m這dzie篡, to spe軟ia swoj funkcj, czyli bawi i relaksuje oraz pozwala oderwa si od rzeczywisto軼i. Uwa瘸m, 瞠 warto da szans tej pozycji cho熲y dlatego, 瞠 dzi瘯i niej mo積a odpocz望 po trudnym dniu i od這篡 wszelkie problemy na bok. Historia przedstawiona w ksi捫ce J. L. Weil jest ciekawa i przyjemna i ka盥y z was znajdzie w niej co dla siebie. Je瞠li szukacie niezbyt wymagaj帷ej pozycji, ale takiej, która was zaintryguje i pozwoli sta si czynnym obserwatorem zmaga gównej bohaterki, to si璕nijcie po ,,Bia貫go kruka". Polecam!

Avatar u篡tkownika - strefabrunetki
strefabrunetki
Przeczytane:2018-04-22, Ocena: 4, Przeczyta豉m,

Bardzo niecierpliwie wyczekiwa豉m "Bia貫go kruka". Opis ksi捫ki nie wyró積ia si niczym szczególnym na tle innych, zbli穎nych historii, ale mia w sobie jak捷 intryguj帷 鈍ie穎嗆. Co mog powiedzie ju po lekturze? Hmm... Ksi捫ka nie zachwyci豉 mnie tak, jak na to liczy豉m, jednak mog z czystym sumieniem stwierdzi, 瞠 bardzo przyjemnie si j czyta這 i jestem ciekawa dalszych losów Piper i Zane'a.

Matka Piper i Ty'a zostaje zamordowana, a ich rodzina rozpada si. Ojciec rodze雟twa nie mo瞠 pozbiera si po tej bolesnej stracie, dlatego wysy豉 dzieci na wakacje do babci. Kobieta nigdy wcze郾iej nie kontaktowa豉 si z wnukami, wi璚 nie wiedz, czego maj si spodziewa. Kilka dni po dotarciu na wysp, Piper spotyka Zane'a - zbuntowanego i pe軟ego dystansu przystojniaka. Mi璠zy t dwójk wyra幡ie iskrzy, ale ch這pak w 篡ciu si do tego nie przyzna. Ponadto, zaczynaj si dzia dziwne i niebezpieczne rzeczy. Kto wyra幡ie poluje na dziewczyn, cho ta nie ma poj璚ia dlaczego. Co ukrywaj mieszka鎍y Raven Hollow i jak to wp造nie na 篡cie Piper?

Jak sami wiecie, ksi捫ki typu m這dzie穎we fantasy maj przede wszystkim bawi, a nie wzbudza potoku przemy郵e. Tak wi璚 nie oczekiwa豉m od "Bia貫go kruka" wielkich cudów, ale wartkiej akcji, ciekawej fabu造 oraz burzliwego romansu. I ka盥 z tych rzeczy otrzyma豉m. Autorka serwuje nam lekk i wci庵aj帷 histori, przy której mo積a si zrelaksowa i za spraw du瞠j dozy humoru - po鄉ia. ALE! Moje uczucia s troch mieszane, niejednoznaczne. Na samym pocz徠ku stwierdzi豉m, 瞠 nie jestem ni a tak bardzo zachwycona, wi璚 przecie musi by tego jaki powód. I jest - 鄉iesznie paradoksalny. To najwi瘯sze zastrze瞠nie tyczy si gównej istoty opowie軼i - schematu wyj徠kowej dziewczyny, buntowniczego i przystojnego nastolatka oraz burzliwej mi這軼i. Czasem czu豉m rozczarowanie i niedosyt, 瞠 Weil posz豉 w taki typowy i prosty uk豉d. Jest to swego rodzaju odgrzewanie starych pomysów przewa趾owanych ju wielokrotnie. Jednak im dalsze rozdzia造, tym wi璚ej nowych, ciekawych zwrotów akcji, przez co ca這嗆 nie wydaje si tak bardzo sztampowa. Druga po這wa ksi捫ki zdecydowanie bije t pierwsz na g這w. Wi璚ej si w niej dzieje, mamy bardziej z這穎n fabu喚 i du穎 zaskocze.

"Faceci pokroju Zane'a byli gro幡i dla moich uczu. Zwali豉m si w ubraniu na ó磬o, przymykaj帷 oczy, a jego zapach uko造sa mnie do snu. By takim dupkiem. Niemi這siernie przystojnym dupkiem."

Nie b璠 si zanadto rozpisywa o bohaterach. Je郵i lubicie pyskate, wygadane i rezolutne dziewczyny, to Piper z pewno軼i przypadnie Wam do gustu. Oj, potrafi pokaza pazurki kiedy kto jej zajdzie za skór. Nie radzi豉bym z ni równie wchodzi w dyskusj - jej riposty i pyskówki s GENIALNE! A Zane? No có, po prostu niez貫 ciacho. I nie dajcie si zwie嗆 jego mrocznemu charakterowi. Zapewniam Was, polubicie go :D Relacje tej dwójki s gor帷e, ale nie zawstydzaj帷e. I chocia niektóre rzeczy dzia造 si - wed逝g mnie - za szybko, to z wielk sympati czyta豉m o ich rodz帷ej si za篡這軼i.

Czy odradzam t ksi捫k? NIE!! Mo瞠cie mie wra瞠nie, 瞠 gdzie ju co w ten dese czytali軼ie, ale i tak powinni軼ie si nie幢e bawi. Ksi捫k czyta si niezobowi您uj帷o i zarazem z wielk ciekawo軼i. Jest to bardzo dobry wst瘼 do obiecuj帷ej i intryguj帷ej historii, o ile autorka w kolejnej cz窷ci wykorzysta豉 drzemi帷y w niej potencja. Mam ogromn nadziej, 瞠 tak si sta這. Teraz pozostaje czeka, a w Polsce uka瞠 si drugi tom cyklu Raven.Oby jak najszybciej! :)

www.strefabrunetki.blogspot.com

Avatar u篡tkownika - mr_mister_white
mr_mister_white

Akcja zaczyna si powoli. Nie jeste鄉y ju na samym pocz徠ku wrzucani "na g喚bok wod".
Tempo stopniowo si rozkr璚a, zostaj dostarczane nowe informacje. Uwa瘸m, 瞠 to by dobry krok ze strony autorki.
Nie dzieje si zbyt wiele, mamy czas na poznanie bohaterów i "obczajenie terenu". Akcja zaczyna si rozkr璚a dopiero po oko這 60% ksi捫ki. Mo積a pomy郵e, 瞠 w takim razie ksi捫ka jest nudna.
Jednak瞠 brak nag造ch, niesamowitych, emocjonuj帷ych wydarze przez cz窷 ksi捫ki, rekompensuje gówna bohaterka. Jej charakter, osobowo嗆, sposób zachowania bardzo przypad mi do gustu. Nie jest to typowa "dama w opa豉ch", która czeka a uratuje j przystojny rycerz na bia造m koniu. Wr璚z przeciwnie.
Jest to sarkastyczna, silna i dojrza豉 m這da kobieta. Z ni nie da si nudzi. (I gdy przeczytam ca陰 seri, b璠 mia ca造 zasób sarkastycznych tekstów😂)

Gdy akcja zaczyna si rozkr璚a, na 鈍iat wychodz tajemnice, to a chce si czyta i czyta, by dowiedzie si co wydarzy si dalej.
I minusem w豉郾ie jest to, 瞠 akcja nabiera tempa tak pó幡o. Poch這ni皻y nap造waj帷ymi wydarzeniami nie zauwa篡貫m kiedy dotar貫m do ko鎍a ksi捫ki.
Po zako鎍zeniu czu niedosyt, chce si si璕n望 po kolejny tom, by dalej móc poznawa losy bohaterów.

Móg豚ym si tu przyczepi do kilku rzeczy. Mi璠zy innymi do zbyt cz瘰tego pojawiania si s這wa "dupek". Po czasie zacz窸o mnie one irytowa. Jescze jednym minusem w moim odbiorze jest to i za ma這 by這 TJ'a i Rose (brata i babci gównej bohaterki). Czu貫m pewien niedosyt tymi postaciami.

Ca這kszta速 oceniam pozytywnie. Nie by豉 to wybitna lektura, ani nie sprosta豉 wszystkim moim oczekiwaniom, ale na okres szkolny jest idealna. Lekka, krótka, przyjemnie i szybko si czyta.

Przeczyta豉m "Idealna propozycja dla fanów ksi捫ek fantasy, którzy zakochali si w historiach takich jak.. Dary Anio豉" i to by豉 jedna z rzeczy, która mnie przekona豉 do przeczytania tej pozycji. Dary kocham ca造m sercem i zawsze z wielk przyjemno軼i powracam do tej serii. Musia豉m zobaczy, jak to b璠zie z Bia造m Krukiem.

“Czy wszyscy na tej potwornej wyspie maj ptasi fetysz? Kruki. Wrony. Jastrz瑿ie.”

Matka Piper zostaje zastrzelona, dziewczyna kilka miesi璚y po tym tragicznym wydarzeniu wraz ze swoim m這dszym bratem zostaje wys豉na na wysp Raven Hallow, gdzie zamieszka w rezydencji swojej babci Rose. W trakcie zwiedzania wyspy Piper poznaje Zoe, która zaprasza j na ognisko. Tam dziewczyna poznaje jej braci - Zacha, Zandera oraz Zane'a, którego mia豉 okazj ju wcze郾iej spotka w klubie "Czarna Wrona". Ch這pak od razu wpada w jej oko, ale nie wiedzie dlaczego, on nie jest w stosunku do niej mi這 nastawiony. Mimo to, kiedy na wyspie zaczynaj si dzia dziwne rzeczy, a Piper grozi niebezpiecze雟two, to Zane b璠zie tam dla niej, by j ochroni. Dlaczego kto usi逝je j skrzywdzi? O co chodzi z Bia造m Krukiem?

Zakocha豉m si w ok豉dce, skusi mnie opis, ale nie s康zi豉m, 瞠 ta ksi捫ka b璠zie tak dobra. Jest ona na pewno takim troch po陰czeniem Darów Anio豉, Szeptem i serii Lux. Ale to naprawd 鈍ietnie zapowiadaj帷a si trylogia fantasy dla m這dzie篡. Piperjest postaci wzgl璠em której mam mieszane uczucia. Jest zabawna, sarkastyczna, waleczna i przyznaje, fajnie by這 'siedzie' w jej g這wie, bo jej przemy郵enia by造 po prostu komiczne. Niestety momentami mnie wkurza豉, a raczej wkurza造 mnie buzuj帷e si w niej hormony - to jak 郵ini豉 si na widok Zane'a. Jasne, jakie sensowne i fajne fantazje z jego udzia貫m by造 mile widziane, ale nie w takich ilo軼iach. Czasami chcia豉m to przekartkowa, 瞠by nie musie tego czyta. Zane jest postaci, dla której straci si g這w. Mimo, 瞠 jego posta jest bardzo schematyczna - z造, seksowny i tajemniczy ch這pak, który pojawia si nagle w 篡ciu dziewczyny i od teraz b璠zie przy niej by j chroni - to jest to co, co nam si podoba i co przyci庵a nas do takich bohaterów. W relacji Zane'a i Piper by這 co fascynuj帷ego, w to jaki sposób si przekomarzali i jak na siebie oddzia造wali. Jestem bardzo ciekawa tego, jak ich relacja si rozwinie. Poznali鄉y tak瞠 braci Zane'a i jego siostr. 畝逝j, 瞠 w tym tomie by這 ich tak niewiele, licz na to, 瞠 w kolejnych tomach b璠zie ich wi璚ej. A jeszcze lepiej, gdyby by豉 szansa zobaczy ich wszystkich razem we wspólnej akcji. Mamy jeszcze posta TJ'a czyli m這dszego brata Piper. Nie wiem czy ta posta pó幡iej b璠zie gra豉 jak捷 wa積 rol, bo w tej cz窷ci zosta pomini皻y, co wcale mi nie przeszkadza這, bo pomimo tego, 瞠 by dwa lata m這dszy od swojej siostry czyli mia 15 lat, to czu豉m si jakbym czyta豉 o 10 - latku.

Nie b璠 wam zdradza czym jest bia造 kruk i kim s nasi bohaterowie, bo to by豚y spoiler ca貫j ksi捫ki. Jedyne co mog zrobi, to wsta i zacz望 bi brawo dla autorki za jej pomys這wo嗆. W ksi捫ce pojawiaj si istoty nadprzyrodzone, z którymi ja nigdy wcze郾iej si nie spotka豉m, wi璚 to by這 co 鈍ie瞠go i mi這 by這 wkroczy w zupe軟ie nowy 鈍iat.  Najlepszym plusem tej ksi捫ki by humor. Zabawne dialogi czy te my郵i gównej bohaterki sprawi造, 瞠 ta pozycja by豉 jeszcze lepsza w czytaniu. Tak jak pisa豉m powy瞠j - nie spodziewa豉m si tego, 瞠 ta lektura tak bardzo mi si spodoba. Z ka盥 stron by這 coraz ciekawiej i potrafi豉 mnie zaskoczy na ka盥ym kroku. Nie chcia豉m jej ko鎍zy, a jednocze郾ie pragn窸am doj嗆 do ostatniej strony, 瞠by móc wiedzie, co si wydarzy. Teraz czuj niedosyt i potrzebuje drugiego tomu.

“- Nagle jeste ekspertk od wariatów?

- Po poznaniu ciebie mog豉bym napisa na ten temat doktorat.”

"Bia造 Kruk" jest wci庵aj帷 ksi捫k fantasy, pe軟 zaskakuj帷ych i zabawnych momentów. M這dzie lubi帷a czyta paranormalne romanse, b璠zie zadowolona z tej pozycji.

Avatar u篡tkownika - dorotbook
dorotbook
Przeczytane:2018-04-24, Ocena: 4, Przeczyta豉m, Mam, recenzenckie,

„Raven Hollow by這 pe軟e duchów.
Raven Hollow by這 pe軟e tajemnic.
Raven Hollow by這 pe軟e 鄉ierci.”

„Bia造 kruk” J.L. Weil to z pozoru jedna z wielu ksi捫ek dla m這dzie篡. Znajdziemy w niej motyw nastoletniej mi這軼i i jeszcze postaci obdarzone nadprzyrodzonymi mocami. Mo積a pomy郵e „na pewno s to wampiry, to ju by這”. Ale czy na pewno?

Gówn bohaterk jest siedemnastoletnia Piper. Pewnej nocy 篡cie jej i m這dszego brata zmienia si po tragicznej 鄉ierci matki. Ojciec wysy豉 ich pod opiek bogatej babci, której nigdy wcze郾iej nie widzieli. Z dnia na dzie trafiaj na tajemnicz i idylliczn wysp Raven Hollow. Piper od razu zaczyna si buntowa i marzy o jak najszybszym powrocie do domu. Przecie na tak malej wyspie nie dzieje si nic ciekawego, prawda? Pobyt Piper by豚y nudny, gdyby na jej drodze nie pojawi si tajemniczy Zane Hunter. Ju podczas pierwszego spotkania zaczyna iskrzy mi璠zy t dwójk. Dlaczego jednak ch這pak trzyma Piper na dystans? I dlaczego Zane i zwraca si do niej „Ksi篹niczko”, a o babce mówi si na wyspie „Królowa”? Dziewczyna nigdy wcze郾iej nie zastanawia豉 si nad przesz這軼i swojej mamy ani motywem unikania babci. Dziwne wydaj si tak瞠 niezwykle tatua瞠, które dos這wnie o篡wiaj na jej oczach. Kim tak naprawd jest Zane? Dlaczego od momentu pojawienia si Piper na wyspie zaczynaj dzia si dziwne rzeczy i kto probuje j zabi? Co ukrywa babcia i kim jest Piper?

O tre軼i tej ksi捫ki mo積a by napisa jeszcze wiele. Ale nie b璠 odbiera Wam przyjemno軼i poznania historii rodziny Piper. Takiej historii jeszcze nie czytali軼ie. Zdradz Wam tylko, 瞠 nie znajdziecie tutaj wampirów. Autorka stworzy豉 zupe軟ie nowy nadprzyrodzony 鈍iat, który rz康zi si swoimi prawami. Podczas lektury, ksi捫ka wydawa豉 mi si zbli穎n swoj histori cho熲y do „Darów anio豉”. Na szcz窷cie Piper zupe軟ie nie przypomina Clare. Bohaterka J.L. Weil jest to 篡wio這wa siedemnastolatka, która twardo st徙a po ziemii. Obdarzona ci皻ym j瞛ykiem nie da sob pomiata. Zalet tej ksi捫ki jest na pewno humor, który wida np. w rozmowach Piper i Zane’a. Dwójk buntowniczych bohaterów pcha do siebie tajemnicza i niebezpieczna si豉. Mi璠zy nimi a iskrzy. Zane to typowy bad boy. Lamie dziewcz璚e serca i bez problemu móg豚y mie i Piper. Ch這pak jednak postanawia trzyma ja na dystans. Wcze郾iej od Piper orientujemy si, 瞠 historia rodziny zwi您ana jest z tajemnic babci. Pozostaje nam tylko czeka, kiedy dziewczyna postanowi powa積ie porozmawia o tym z babci. Czy b璠zie zaskoczona tym, co odkryje? Ja by豉m. Zaskoczona zosta豉m tak瞠 nag造m zwrotem akcji i zako鎍zeniem w najmniej spodziewanym momencie. Jest ogromny niedosyt. Mam nadziej, 瞠 moja ciekawo嗆 zostanie nagrodzona w drugiej cz窷ci.

Kruki, wróble, jastrz瑿ie i tajemnicze tatua瞠 to motywy gówne ksi捫ki „Bia造 kruk”. Je郵i lubicie odkrywa rodzinne tajemnice, a przede wszystkim lubicie odkrywa nowe nadprzyrodzone 鈍iaty, to b璠zie ksi捫ka dla Was. Mo瞠cie by pewni jednego, Raven Hollow to wyspa, na której zaciera si granica pomi璠zy 篡ciem a 鄉ierci.

Inne ksi捫ki autora
Symetria dusz
J. L. Weil0
Ok豉dka ksi您ki - Symetria dusz

Czy dobro zwyci篹y z這? Czy Piper uratuje 鈍iat? Przeczytaj fina這wy tom zabójczej serii Raven! Po tragicznej 鄉ierci niedosz貫go narzeczonego...

Raven (Tom 1). Bia造 Kruk
J. L. Weil0
Ok豉dka ksi您ki - Raven (Tom 1). Bia造 Kruk

PIERWSZY TOM BESTSELLEROWEJ SERII FANTASY DLA MΜDZIE玆! 砰cie Piper i jej m這dszego brata zmienia si w ci庵u jednej nocy. Po tragicznej 鄉ierci...

Zobacz wszystkie ksi捫ki tego autora
Recenzje miesi帷a
Bezmiar