Biskup. Nawrócony gangster

Wydawnictwo: Bellona
Data wydania: 2020-09-30
Kategoria: Biografie, wspomnienia, listy

Paweł Cwynar był gangsterem nietypowym. Nie urodził się w patologicznym domu, nie doświadczył przemocy domowej czy emocjonalnego odrzucenia. Był młodym, inteligentnym, oczytanym i wysportowanym chłopakiem z peerelowskiej Legnicy, który świadomie wybrał drogę przestępczą. Zaczynał od rozbojów i drobnych kradzieży nie dlatego, że w rodzinie brakowało pieniędzy czy ciepła. Po prostu podobało mu się to. Kiedy trafił do domu poprawczego, a potem do pierwszego więzienia, dodatkowo utwierdził się w wyborze tej „ścieżki zawodowej".

Tak jak jedni pną się po szczeblach kariery w korporacjach, on postanowił zrobić dokładnie to samo, ale w świecie przestępczym. Kiedy był młodym sportowcem, chciał być najlepszy. Potem - analogicznie - chciał zostać najpotężniejszym gangsterem. Kolejne, w oczywisty osób tragiczne, doświadczenia – odsiadki, zamachy na życie, alkoholizm, rozstania z partnerkami – traktował jako cenę, jaką musi zapłacić za to dążenie do bycia najlepszym. Dopiero nawrócenie, które stało się jego udziałem w więzieniu, pozwoliło mu krytycznie spojrzeć na całe swoje życie. Doszedł do wniosku, że wybrał złą drogę, i postanowił z niej zawrócić. Nauczył się pokory, której mu brakowało.

Zawsze był człowiekiem wiernym zasadom, które – choć kontrowersyjne (w więzieniu należał do grupy grypsujących) – trzymały go przy życiu. I trzymają do dzisiaj, kiedy odmienił swoje życie o 180 stopni.

Tagi: biografie

Kup książkę Biskup. Nawrócony gangster

Avatar użytkownika - redaktor
redaktor
Biskup. Nawrócony gangster to interesujący portret byłego przestępcy, który po nawróceniu podjął się pomocy więźniom w resocjalizacji, wychodzeniu z nałogu i wprowadzaniu ważnych zmian w życiu.   Historia Pawła Cwynara nie jest typową opowieścią o chłopaku z patologicznej rodziny, z domu z problemem przemocowym czy alkoholowym. Jako młody chłopak Cwynar lubił czytać, realizował się też w sporcie. Mieszkał jednak w peerelowskiej Legnicy, szukał odrobiny emocji i poczucia przynależności. Znalazł je, zostając przestępcą. Jego historia mogła potoczyć się zupełnie inaczej. Niestety, pierwszy pobyt w więzieniu i „resocjalizacja” – ale poprzez jeszcze mocniejsze osadzenie w środowisku więźniów, sprawiły, że ostatecznie wybrał „karierę" przestępczą.  Biskup. Nawrócony gangster nie jest historią świętego, który po nawróceniu stał się chodzącym ideałem. To opowieść człowieka, świadomego własnych wad i zalet, swoich mocnych i słabych stron. Cwynar, przepytywany przez Marcina Klimkowskiego, jest szczery. Otwarcie mówi o swej zbyt wybujałej ambicji, którą chciał zaspokoić, planując zostać najpotężniejszym polskim gangsterem. Czy mu się udało? Co doprowadziło do jego upadku? O tym można przekonać się podczas lektury.  Szalenie ciekawe są fragmenty, w których Cwynar opowiada o swoistej przestępczej „etyce”, swego rodzaju ...

Opinie o książce - Biskup. Nawrócony gangster