Błędne siostry

Powieść o metamorfozie kobiety obciążonej bolesną i tajemniczą historią.

Karola jest Polką mieszkającą od wielu lat za granicą. Nękana migrenami poszukuje spokojnego miejsca, gdzie może podleczyć się i uspokoić. Od koleżanki z pracy dostaje propozycję wyjazdu do odziedziczonego przez nią domu w Karkonoszach. Ma tam w ciszy spędzić pół roku, gdyż dom stoi pusty po tragicznej śmierci rodziców koleżanki. Karola pojawia się na miejscu i szybko rozgaszcza, poznając sąsiadów i spartańskie warunki wiejskiego życia.

Ku jej zaskoczeniu, w odludnym domu któregoś wieczora pojawia się obcy mężczyzna, który, jak twierdzi, również ma spędzić tam pół roku w odosobnieniu. Konflikt narasta i jest nie do załagodzenia, gdyż okazuje się, że mężczyzna dostał analogiczną do Karoli propozycję od brata właścicielki. W niesamowitej narracji stopniującej napięcie śledzimy kolejno odsłaniane sekrety losów rodziny Karoli, osobę współlokatora – Armina, i powody, dla których się on ukrywa, oraz dzieje przyrodniej siostry bohaterki.

Wszystkiemu towarzyszy karkonoska legenda o błędnych siostrach, które wg ludowych podań posądzone o czary wyszły w góry i tam zginęły zamieniając się w sarny, które w momentach ważnych dla mieszkańców domu ukazują się im na polanie, śpiewając pieśń ostrzegawczą. Z tą legendą związana jest też historia domu i stopniowe jej odkrywanie przez Karolę i lokalnego antykwariusza dzięki listom, książkom i obrazom.

Mimo malowniczych okoliczności przyrody, w jakich dzieje się akcja, nie jest to sielska opowieść o szczęściu, a raczej przypowieść o tym, jak często to, co widzimy, nie jest obiektywnym obrazem rzeczywistości, a jedynie naszą projekcją.

Informacje dodatkowe o Błędne siostry:

Wydawnictwo: Prószyński i S-ka
Data wydania: 2012-01-26
ISBN: 978-83-7839-010-7

Kup książkę Błędne siostry

Błędne siostry - opinie o książce

Avatar użytkownika - helena610
helena610
Przeczytane:2016-10-16, Ocena: 4, Przeczytałam, 52 książki (2016),
Warta przeczytania, jednak nieco długa i momentami powtarzające pewne kwestie. Myślę że można było nieco ograniczyć jej wielkość bez uszczerbku dla treści ;)
Avatar użytkownika - anek7
anek7
Przeczytane:2015-07-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2015 roku,
Karola od kilku lat mieszka za granicą. Kobietę męczą niezwykle silne migreny - lekarz sugeruje zmianę klimatu, a najlepiej wyjazd do ojczyzny, sądzi bowiem, ze dolegliwość może mieć podłoże psychosomatyczne. Koleżanka z pracy proponuje Karoli wynajem domu w Karkonoszach - odziedziczyła go wraz z bratem po rodzicach, ale ponieważ obydwoje na stałe mieszkają poza Polską dom stoi pusty. Karola decyduje się przyjąć propozycję, bierze kilkumiesięczny urlop i wyjeżdża do niewielkiej wioski u stóp gór. Dom stoi z dala od wsi, na leśnej polanie i ma bardzo tajemniczą historię, miejscowi wręcz wierzą w spoczywającą na nim klątwę. Karoli jednak odpowiada i ma nadzieję, że czas który w nim spędzi pomoże jej odzyskać siły a także na spokojnie przemyśleć kilka spraw, które już zbyt długo czekały na rozwiązanie. Niestety, spokój nie jest jej pisany i kilka dni później w jej samotni pojawia się tajemniczy mężczyzna. Co więcej uważa, że to Karola jest intruzem i żąda, aby się wyniosła... Karola i Armin zrządzeniem losu stają się współlokatorami domu na polanie. Początkowa wrogość, po jakimś czasie ustępuje i rodzi się pomiędzy nimi coś na kształt... hmm... może nie przyjaźni, ale koleżeństwa. Obydwoje są doświadczeni przez los, mają swoje tajemnice i trudne sprawy z przeszłości. Czy kilka zimowych miesięcy spędzonych w jednym domu (zdarza się że bez prądu i możliwości dotarcia do wioski) pomoże im lepiej się poznać? Czy będą w stanie jeszcze raz zaufać drugiemu człowiekowi? I co tak naprawdę zdarzyło się wiele lat temu w zamieszkiwanym przez nich budynku? "Błędne siostry" to powieść wielowątkowa i niezwykle rozbudowana (750 stron). Karola dokonuje szczegółowej analizy swojego pogmatwanego życia - matka zmarła, gdy miała 4 lata a ojciec ożenił się dosyć szybko z siostrą zmarłej żony. Ciocia Gienia miała córeczkę w wieku Karoli, tak wiec dziewczynka zyskała nie tylko troskliwą opiekunkę, ale i siostrę Kingę. Śmierć ojca doprowadziła do całkowitego rozpadu rodziny, Karola wyjechała za granicę i nie szukała kontaktu z Gienią i Kingą. Teraz po powrocie przeszłość upomniała się o swoje - aby otworzyć nowe drzwi, trzeba pozamykać kilka starych... Nawet jeśli ta operacja będzie bolesna dla wszystkich zainteresowanych. Wydaje mi się, że "Błędne siostry" to najcięższa gatunkowo powieść pani Renaty. Dobre i złe emocje, nieumiejętność radzenia sobie z życiowymi problemami, osamotnienie i nieufność, choroba i śmierć bliskich osób, to tylko niektóre tematy zawarte w tej książce. Owszem, czyta się tę powieść dobrze (ogromna w tym zasługa języka autorki, co jest tym godniejsze podkreślenia, że od lat mieszka za granicą), jednak nie jest to typowe letnie czytadło. Ale uważam, że warto sięgnąć po tę książkę.
Avatar użytkownika - patkabm
patkabm
Przeczytane:2015-05-28, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2015,
"Błędne siostry" to historia Karoli, która po wielu latach wraca do Polski, by walczyć z migreną. Wracają do niej wspomnienia z dzieciństwa i młodości, niestety nie są one w większości przyjemne. Gdy była kilkuletnią dziewczynką umiera jej mama, gdy jest studentką w dramatycznych okolicznościach ginie jej ojciec. Karola obwinia się o jego śmierć. Nie pomaga jej też "kuzynka" Kinga i ciotka Gienia. Bardzo skomplikowana sytuacja rodzinna jest trudna do rozwiązania. Karola, ma nadzieję, że w domu koleżanki w Karkonoszach, odzyska spokój, cały dom ma do swojej dyspozycji ... jednak po kilku dniach zjawia się Armin - tajemniczy gość brata koleżanki. |Ani Karola, ani Armin nie są zadowoleni ze swojego towarzystwa. Książka wciąga, chociaż jest bardzo długa i objętość trochę odstrasza, ale warto!
Po raz kolejny umocniłam się w przekonaniu, że warto czytać książki polskich autorów, bo są naprawdę świetne. Książka autorstwa Renaty L. Górskiej jest właśnie taką pozycją.Do tej pory autorka napisała jeszcze 2 powieści pt."Cztery pory lata" oraz "Za plecami anioła" których nie czytałam ale z pewnością to nadrobię. Bohaterką powieści jest karola, około trzydziestoletnia Polka mieszkająca i pracująca za granicą. Za sprawą częstych i dokuczliwych migren oraz poradą lekarza, postanawia zrobić sobie półroczny urlop w Polsce. Koleżanka pozwala jej zamieszkać w odziedziczonym domu w Karkonoszach. Karola ma nadzieję tutaj podleczyć swoje zdrowie a może nawet duszę, odpocząć i zdystansować się do życia na obrotach jakie prowadziła za granicą. Z miejscem w którym zamieszkała, jak się później dowiaduje, związana jest pewna legenda. W górskim domu pojawia się niespodziewanie również drugi bohater, pewien mężczyzna z którym bohaterka będzie mieć pewne "przeboje". Za co polubiłam tę książkę? Po pierwsze za miejsce akcji: Góry Karkonosze, drewniany dom na polanie w którym ciągle coś skrzypi, trzaska, stuka. Wokół domu górskie wioski, polanę z którą powiązana została pewna legenda i nadała temu miejscu magiczny wymiar. Opisane jest również schronisko oraz Uzdrowisko. Jednym słowem klimaty takie jak lubię. Po drugie za bohaterów. Każda postać w książce mi się podobała. Karola to kobieta sprawiająca wrażenie egocentryczki, trochę takiej samolubnej ale tak naprawdę jest osobą dobra i sympatyczną. Mieszkańcy wioski bardzo ją polubili. Bohaterka przechodzi wewnętrzną przemianę. Zastanawia się nad swoją tożsamością. Analizuje ją. Zastanawia się gdzie jest jej miejsce, w Polsce czy na emigracji? Karola ma za sobą wiele bolesnych doświadczeń z przeszłości, głównie dotyczących jej rodziny. Dodatkowo pojawia się jej siostra, niezrównoważona psychicznie osoba. Karola nie miała z nią nigdy dobrych relacji. Czy teraz się to zmieni? Te i wiele innych pytań bohaterka zadaje sobie w tej książce. Po trzecie za tajemniczość. Mroczna legenda o błędnych siostrach, o skałkach na polanie gdzie działy się niewyjaśnione zjawiska, dom z którym wiąże się pewna mroczna historia i wyczuwalne przez bohaterkę dziwne moce. Po czwarte za to że książka wciąga do ostatniej strony, skłania do refleksji i długi czas po przeczytanie nie można o niej zapomnieć.

Próba ucieczki od samej siebie i od przeszłości. Jednak okazuje się, że wyjazd z kraju i związek uczuciowy nie spełniają pokładanych w nich nadziei a stan zdrowotny bohaterki pogarsza się,  podejmuje decyzję o półrocznym urlopie, wraca do kraju. Korzysta z propozycji koleżanki z pracy i szuka wytchnienia w jej domu, położonym w Karkonoszach. Czy odnajdzie tam wytchnienie? Kim okaże się jej niespodiewany współlokator? Jak ułożą się realcje bohaterki z przyrodnią siostrą?

Avatar użytkownika - aleksandramiczek
Przeczytane:2014-01-24, Ocena: 5, Przeczytałam,
Gdy ucicha ocean
Renata L. Górska0
Okładka ksiązki - Gdy ucicha ocean

Kto raz zobaczy zachód słońca z latarni, zawsze będzie tu wracał... Większość ludzi pragnie znaleźć swoje miejsce na ziemi. Bezpieczną przystań, gdzie...

Szczęście pod stopami
Renata L. Górska0
Okładka ksiązki - Szczęście pod stopami

Nie pomogą żadne zaklęcia, jeśli szczęściu nie da się szansy. Monika opiekuje się dzieckiem swojej siostry i choć jednocześnie wciąż ma nadzieję na...