Bracia Hioba

Anglia, rok 1147. Kraj ogarnięty jest wojną domową między cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Jednym z niewielu miejsc, do których nie dociera bitewna wrzawa, jest mała wyspa, na której mieszkają podopieczni mnichów z klasztoru św. Pankracego. Ta starannie chroniona przed światem grupa składa się z arystokratów, przestępców, chorych, upośledzonych i opętanych. Są wśród nich bracia syjamscy, jeden święty i jeden seryjny morderca. Oto bracia Hioba. Wyspa, która zapewnia im bezpieczeństwo, jest tak naprawdę ich więzieniem. Mieli pozostać tam na zawsze. Ale pewnego dnia… Gdy grupa wyrzutków pod wodzą tajemniczego Losiana udaje się na poszukiwanie swojego miejsca w świecie, szybko staje się jasne, że najbardziej powinni się obawiać nie zdemaskowania i pojmania, ale siebie nawzajem. Każdy z nich skrywa jakąś mroczną tajemnicę, a kruche przymierze, które ich połączyło, może przypieczętować ich los…

Informacje dodatkowe o Bracia Hioba:

Bracia Hioba - opinie o książce

Avatar użytkownika - MonikaP
MonikaP
Przeczytane:2016-01-03, Ocena: 5, Przeczytałam, x 52 książki 2016,
Prawie 900 stron mija nie wiadomo kiedy. Świetna powieść, której akcja dzieje się w XII-wiecznej Anglii. Powieść historyczna, ale znaleźć można tu także powieść przygodową, obyczajową, trochę romansu. ,,Bracia Hioba" to powieść o wojnie, o wierze, o poszukiwaniu samego siebie, a także o średniowieczu - niezwykle ciekawie przedstawiono stosunek ówczesnych do chorób, niepełnosprawności. Jest to bez wątpienia powieść ponadczasowa, o człowieku, jego ułomnościach i słabościach, o odwiecznej walce dobra ze złem. Polecam!
Avatar użytkownika - Mirania
Mirania
Przeczytane:2014-03-22, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki w 2014,
"Bracia Hioba" to bez mała powieść-rzeka, piękna, potężna, panoramiczna, której akcja rozgrywa się w czasach XII-wiecznej angielskiej wojny domowej. Jej bohaterowie to grupa odtrąconych przez społeczeństwo kalek i ułomnych: krzyżowiec, który cierpi na amnezję, chłopcy: z padaczką, z zespołem Downa, garbem, wreszcie - bliźnięta syjamskie i psychopatyczny morderca. Wyjątkowa ta grupa ucieka z więzienia i przemierza świat w poszukiwaniu własnego miejsca na ziemi. W Anglii szaleje wojna, jedyny w pełni rozsądny opiekun ułomnych dręczony jest niejasnymi wspomnieniami, zaś wędrówka z mordercą staje się z dnia na dzień coraz bardziej niebezpieczna i naznaczona rozmaitymi moralnymi dylematami. Powieść jest olbrzymim, świetnym czytadłem, nieszablonowym, z wyrazistą, specyficzną atmosferą.
Avatar użytkownika - kavayee
kavayee
Przeczytane:2014-08-18, Przeczytałam,

Zarówno okładka, jak i grubość pozycji mogą zniechęcić do siebie już na wstępie, ale uwierzcie mi – warto po nią sięgnąć. Wyobraźcie sobie grupę ludzi tak skrajnie różnych, jak tylko się da. Dodajcie do tego fakt, że ta grupa musi na sobie polegać, aby uratować swoje życie. Czy egzystencja w odizolowanym środowisku czyni niemożliwym powrót do zwykłego życia? Czy da się żyć w świecie, w którym traktowani są jak istoty niegodne bycia człowiekiem? Czy inni ludzie nie będą ich wrogami i pozwolą żyć im obok siebie wbrew ich przywarom? Tak wiele wątków, na tak niewielkiej przestrzeni „Braci Hioba”.

„Bracia Hioba” Rebecci Gable są podzieleni na trzy części, dzięki czemu poznajemy każdą z naszych postaci znacznie lepiej i z innej perspektywy. Ci, którzy choć trochę znają się na historii, wiedzą, że
Średniowiecze nie było dobrym okresem dla tego, co odmienne od pewnej „normalności”. Umysłowo chorzy, czarownice parające się choćby tylko ziołami, ludzie z mniejszą sprawnością ruchową – wszyscy byli traktowani jak „trędowaci”, choć to porównanie w tym kontekście nabiera znacznie większego znaczenia. Autorka ukazuje Czytelnikowi ich ówczesne traktowanie, a biorąc pod uwagę jej zainteresowania i wiedzę, mogę podchodzić do tego z małą dozą sceptycyzmu.

Będzie idealna dla każdego, kto szuka rozwiniętej fabularnie powieści historycznej umiejscowionej w Średniowieczu (bowiem nie każdy lubi akurat książki z tej epoki). Znajdzie tutaj swoje miejsce każdy, kogo fascynują morderstwa, wszechobecny brak standardów higieny i kultura klasztorna, która niewątpliwie miała wtedy znacznie większe wpływy i znaczenie niż w czasach obecnych. Jedynym minusem tej historycznej powieści jest czcionka, w jakiej książka została wydana. Zdecydowanie za mała, aby czytać ją z przyjemnością, jaką zapewnia jej treść.

Autorka, zakochana w czasach Średniowiecza, także w tych czasach utrzymuje swoje książki. Choć ten okres kojarzy się przede wszystkim z Inkwizycją, czarną magią i torturami, to nie należy zapominać o tym, że właśnie ogromna różnorodność tych czasów wyróżnia je spośród wszystkich epok. Owszem, to moment niewątpliwego zaciemnienia w pewnych aspektach, ale w końcu czy Renesans byłby tak światłą epoką bez porównywania do szarego świata pełnego rozlewów krwi i bólu? Chcę wierzyć, że czasy Średniowiecza czegoś nas nauczyły, niemniej jednak czasem wydarzenia z teraźniejszości mogą przeczyć temu stwierdzeniu.

Avatar użytkownika - danonk
danonk
Przeczytane:2014-03-06, Ocena: 5, Przeczytałam, 52 książki 2014,
Powieść historyczna w stylu "Katedry w Barcelonie". Rzecz dzieje się na początku drugiego tysiąclecia. Na jednej z wysp żyje w izolacji grupa odszczepieńców, kalek, chorych psychicznie, z fizycznymi ułomnościami. Ludzie kościoła, zakonnicy pilnują, aby nie zginęli z głodu, ale nie mogli wydostać się z wyspy. Potężny sztorm umożliwia im ucieczkę. Od tego momentu rozpoczyna się nowy rozdział w ich życiu. Muszą walczyć o swoje majątki, o honor, o dobre imię. Bardzo fajna i miła w czytaniu książka.
Avatar użytkownika - MaKo
MaKo
Przeczytane:2013-09-24, Ocena: 6, Przeczytałam, 52 książki - 2013, Mam, Przeczytane,
Rebecca Gablé, literaturoznawczyni, tłumaczka, pisarka, specjalizuje się w powieściach historycznych i kryminałach. Wszystkie jej książki zyskały w Niemczech status bestsellerów. ,,Bracia Hioba" to jej druga powieść, która ukazała się na polskim rynku wydawniczym. Akcja powieści rozgrywa się w Anglii Roku Pańskiego 1147. Od wielu lat trwa wojna o koronę pomiędzy cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Na niewielkiej wysepce Whitholm mnisi z klasztoru św. Pankracego zorganizowali dom, a raczej wiezienie, dla wszystkich, którzy fizycznie lub psychicznie odstają od szeroko pojętych norm społecznych. Ponura egzystencja bohaterów zostaje przerwana, gdy wyspę nawiedza siejąca zniszczenie, potężna nawałnica. W niewielkiej grupce ocalałych znajduje się mężczyzna z amnezją, nazywany przez wszystkich Losianem, młody szlachcic cierpiący na padaczkę, bracia syjamscy zrośnięci biodrami, chłopiec z zespołem Downa, chłop, który wierzy, ze w jego brzuchu mieszka waż, mężczyzna, który twierdzi, że jest świętym Edmundem, a także psychopatyczny i diabelnie niebezpieczny szlachcic Reginald de Warenne. Podopieczni mnichów postanawiają uciec z wyspy przez dziurę w ogrodzeniu, która powstaje w wyniku burzy. Jednak nowo odzyskana wolność zaczyna im uwierać. Świat nie jest bezpiecznym miejscem dla nikogo, a tym bardziej wyklęta przez wszystkich grupa odmieńców ma powody do obaw. Bohaterowie postanawiają wspólnie ruszyć w dalszą drogę. Gdzieś w trakcie podróży zostaną wciągnięci w wir politycznych wydarzeń, a także staną w oko w oko z najtrudniejszym przeciwnikiem - własną przeszłością. Powieść Rebecci Gablé jest fenomenalna! Nie jestem wielką fanką gatunku, więc miałam obawy, czy będę potrafiła odnaleźć się w opowieści, jednak zupełnie niepotrzebnie się martwiłam. Historia Losiana i jego przyjaciół wciągnęła mnie już od pierwszej strony. Najmocniejszą stroną powieści są tytułowi bracia Hioba, czyli grupa uroczych wyrzutków szukająca swojego miejsca na ziemi. Autorce udało się stworzyć galerie nieprzeciętnych postaci, których nie da się nie lubić. Największa sympatią zapałałam do Regiego i będę się upierać, że było go w książce za mało. Wiem, że powinnam nim gardzić, wszystkie jego zbrodnie są niedopuszczalne, a sam szlachcic zasługuje na najwyższy wymiar kary. A jednak nie potrafiłam się oprzeć jego urokowi psychopaty (no nic nie poradzę na to, że lubię takie oryginalne postaci). Poza tym Regi jest niezwykle wytrawnym obserwatorem rzeczywistości, który wie o świecie i życiu więcej niż jego kompani, a do tego jego komentarze są wyjątkowo trafne i złośliwe (a ja bardzo cenię złośliwą szczerość u ludzi - zarówno tych prawdziwych, jak i zmyślonych). Przy tym jego historia jest niejednoznaczna, przeszłość mroczna i tragiczna, a zakończanie przerażająco smutne. Nie martwcie się, nie tylko psychopata podbił moje serce. Równie mocno polubiłam Losiana, który okazał się być świetnym przywódcą i opiekunem oraz Oswalda, cierpiącego na zespół Downa. To z tą trójką najtrudniej było mi się rozstać, to za nimi tęsknię najbardziej. Zupełnie nie znam się na historii, więc wszystkie wątki autentyczne byłby dla mnie trudne do wykrycia, gdyby nie podpowiedzi autorki, która już na wstępie wypunktowała postaci historyczne, a w posłowiu przytoczyła kilka faktów z przeszłości Anglii. Styl pani Gablé jest lekki i swobodny, przez to książkę czyta się z największą przyjemnością. Autorce udało się stworzyć wspaniałą panoramę epoki. Na własnej skórze mogłam poczuć ducha tamtych czasów, byś świadkiem wielkich konfliktów politycznych i tych trochę mniejszych o charakterze religijnym. Odwiedziłam wspaniałe zamki i biedne wsie, byłam świadkiem chciwości, obłudy i zakłamania, a także troski, przyjaźni, miłości. Akcja powieści cały czas gna do przodu, chociaż zdarzają się też momenty spokojne, bardziej refleksyjne i uczuciowe. Co jakiś czas autorka wprowadza zaskakujące zwroty w fabule które sprawiały, że dosłownie podskakiwałam w trakcie lektury! ,,Bracia Hioba" to doskonale napisana, wielowątkowa powieść, która zachwyci wszystkich czytelników oczekujących od literatury chwili rozrywki i przygody, a także momentów, w których ze wzruszenia kapnie łezka. Osobiście jestem całkowicie oczarowana lekturą, która mimo dziewięciuset stron, okazała się zbyt krótka. Gorąco polecam!

Książka Rebecci Gablé jest jednym słowem doskonała. Długo zastanawiałem się co powinienem napisać, i wszystko co przychodziło mi do głowy okazywało się zbyt oględne, aby móc określić tak wciągające dzieło literackie. "Bracia Hioba" to dzieło opisujące losy grupki ludzi wykluczonych ze społeczeństwa średniowiecznej Anglii, tylko dlatego, iż różnili się od reszty "normalnych" ludzi. Tak więc znajdziemy tutaj ludzi chorych umysłowo, jednego epileptyka posądzonego o to, że został opętany przez diabła, rycerza-mordercę, braci syjamskich oraz pewnego jegomościa, który stracił pamięć, a w dalszej części powieści – Żydów, standardowo wyrzucanyc poza nawias chrześcijańskiej społeczności. Autorka książki świetnie ukazała mechanizmy wykluczenia, wcale nie tak odległego od naszej współczesności. Bardzo zaintrygował mnie sposób w jaki Gablé opisuje wewnętrzne przeżycia naszych bohaterów, które są pełne pasji, wręcz namacalnie odczuwalne.

Powieść zaczyna się w momencie, gdy wszyscy bohaterowie znajdują się na wyspie-więzieniu, w której odcięci od świata, muszą radzić sobie sami. W tym czasie od kilkunastu lat toczy się zaciekła wojna domowa w Anglii pomiędzy królem Stefanem z Blois i cesarzową Matyldą. Nieoczekiwanie dla samych "pensjonariuszy", otrzymują oni możliwość ucieczki z przekletej wyspy. Nastepnie wędrują przez wyniszczoną walkami Anglię, wszędzie napotykając śmierć, nienawiść i zwyrodnienie. Główną postacią książki jest niejaki Losian, Norman, który utracił pamięć. Wszystko to, co pamięta ze swego dawnego życia, napawa go lękiem – Losian przypuszcza, że wcześniej mógł stać się powodem nieszczęść wielu ludzi. Niemniej decyduje się pomóc swym współtowarzyszom w znalezieniu im miejsca w ówczesnym brutalnym świecie. Towarzyszy im Reginald de Warenne, rycerz-morderca, trochę jakby angielska wersja Gillesa de Rais'a, francuskiego mordercy dzieci, posądzonego o satanizm i pakt z diabłem. Jednym słowem, w powieści można znaleźć całą masę intrygujących i wyrazistych postaci. Dawno nie miałem tak wielkiej frajdy śledzić kolejnych kroków książkowych bohaterów.

Moją uwagę zwrócił również wątek tożsamości średniowiecznych Żydów, zagubionych w brutalnym świecie chrześcijaństwa. Pomimo licznych ziewag i trudności w codziennym życiu, okazują się ludźmi pełnymi radości, wiedzy i życzliwości do ludzi innych wyznań, której każdy z nas powinien się nauczyć! Co więcej, ówczesne problemy społeczności żydowskiej, zdają się nie zmieniać od tysięcy lat. Momentami można odnieść wrażenie, że średniowiecze nadal trwa.

Książka "Bracia Hioba" stała się świetnym bodźcem do szukania odpowiedzi, jak wyglądał średniowieczny świat, ale nie oczyma rycerzy rodem z historii kręgu arturiańskiego, lecz oczyma zwykłych ludzi. Polecam ją wszystkim, którzy chcą choć na chwilę przenieść się w czasie i poznać czym jest człowieczeństwo. Książka, nie – dzieło, jest wyśmienita! Zapraszam was w podróż do niesamowitego świata średniowiecza.

Akcja powieści rozgrywa się w Anglii Roku Pańskiego 1147. Od wielu lat trwa wojna o koronę pomiędzy cesarzową Matyldą a Stefanem z Blois. Na niewielkiej wysepce Whitholm mnisi z klasztoru św. Pankracego zorganizowali dom, a raczej wiezienie, dla wszystkich, którzy fizycznie lub psychicznie odstają od szeroko pojętych norm społecznych. Ponura egzystencja bohaterów zostaje przerwana, gdy wyspę nawiedza siejąca zniszczenie, potężna nawałnica. Powieść może odstraszać objętością, jednak w interesujący i wiarygodny sposób ukazuje realia życia w średniowiecznej Europie.

Osadnicy z Catanu
Rebecca Gable0
Okładka ksiązki - Osadnicy z Catanu

Bestsellerowa powieść o wikingach oparta na fenomenalnej, znanej na całym świecie grze planszowej. "W porównaniu z powieściami Rebecci Gable każdy...

Herbaciane róże
Beata Agopsowicz ;