Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii

Wydawnictwo: Wydawnictwo Uniwersytetu Jagiellońskiego
Data wydania: 2019-10-11
Kategoria: Medycyna i zdrowie
Tytuł oryginału: Brainstorm: Detective Stories from the World of Neurology

Kolejna książka autorki bestsellera Wszystko jest w twojej głowie

Zagadkowe objawy choroby u pacjentów powodują, że lekarze muszą włożyć wiele trudu, by ustalić, co się za nimi kryje. Burze w mózgu przedstawiają takie niecodzienne historie: mężczyzna widzi przebiegające przez pokój postaci z kreskówki, pewna dziewczyna ma wrażenie, jakby świat zmieniał się w scenerię z Alicji w Krainie Czarów. Jeszcze inna, gdy tylko pomyśli, że chce wykonać jakiś ruch, staje się bezwładna niczym szmaciana lalka.

Suzanne O'Sullivan, neurolożka z wieloletnim stażem, dowodzi, że często kluczem do wyjaśnienia niezwykłych objawów jest mózg. To nasz najbardziej skomplikowany narząd, kontrolujący cały organizm, wciąż skrywający przed nami wiele tajemnic. Działania lekarza diagnozującego zaburzenia w jego funkcjonowaniu przypominają często pracę detektywa. W tej pasjonującej książce autorka łączy przykuwające uwagę historie pacjentów z naukowymi wyjaśnieniami pokazującymi, skąd czerpiemy naszą wiedzę o mózgu i jak niewyobrażalnie jest on złożony.

Burze w mózgu opisują ogromną determinację w odkrywaniu sekretów ludzkiego organizmu oraz moc nadziei, która nieprzerwanie towarzyszy pacjentom i lekarzom.

Ten zbiór fascynujących opowieści klinicznych przekonująco dowodzi, że w naszej głowie w każdej sekundzie dzieje się coś niezwykłego.

,,Daily Telegraph"

O'Sullivan w bardzo klarowny sposób opisuje tajemnice mózgu.

,,The Guardian"

Opowiadając prawdziwe ludzkie historie, autorka w bezpretensjonalny sposób wyjaśnia przeciętnemu czytelnikowi, jak działa mózg i do czego prowadzą jego zaburzenia.

,,The Times"

Świetna książka. O'Sullivan jest według mnie obecnie najlepszą autorką książek popularnonaukowych, prawdziwa spadkobierczyni Olivera Sacksa.

Sathnam Sanghera, autor The Boy with the Topknot

Suzanne O'Sullivan jest brytyjską neurolożką z wieloletnim doświadczeniem zawodowym, ekspertem w leczeniu padaczki. Pracowała w Szpitalu Królewskim w Londynie, obecnie jest specjalistą w Narodowym Szpitalu Neurologicznym i Neurochirurgicznym oraz w ośrodku leczenia padaczki prowadzonym przez brytyjskie Towarzystwo Epileptologii. Specjalizuje się w diagnozowaniu złożonych przypadków padaczki oraz interesuje się chorobami psychogennymi.

Za swoją bestsellerową książkę Wszystko jest w twojej głowie otrzymała nagrody Wellcome Book Prize i Royal Society of Biology Book Prize.

Tagi: Medycyna - zagadnienia ogólne

Kup książkę Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii

Avatar użytkownika - speedi
speedi
Przeczytane:2019-10-30, Przeczytałem,
Sekrety epilepsji Układ nerwowy, a zwłaszcza mózg, są niesamowite. Ich złożoność i możliwości zaskakują. Nie są wcale takie łatwe do zrozumienia, co dobitnie pokazuje złożona historia odkryć w medycynie. Bez układu nerwowego nie bylibyśmy takimi ludźmi, jakimi jesteśmy. Tymi, którzy mają samoświadomość i zdolność tworzenia. Którzy są czymś więcej niż tylko zestawem prostych biologicznych uwarunkowań. Bardzo trudno interpretować i leczyć choroby mózgu, gdy wciąż – mimo ogromnych postępów nauki – staramy się zrozumieć podstawy jego biologii. To właśnie owa fascynująca złożoność sprawia zarazem, że choroby neurologiczne są tak trudne w diagnozowaniu i leczeniu. I to właśnie owym – wybranym – chorobom poświęcona jest książka Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii. Napisała ją brytyjska lekarka-neurolog, Suzanne O'Sullivan, specjalizująca się w leczeniu epilepsji. Owej chorobie-zaburzeniu i ludziom nią dotkniętym poświęciła zasadniczą część tej książki. O'Sullivan opisuje konkretne przypadki, z którymi się zetknęła, by pokazać w sytuacjach trudnych zarówno lekarzy, jak i chorych. By przybliżyć nam problematykę epilepsji, a w tle ukazać sukcesy i porażki medycyny w dziedzinie, którą autorka się zajmuje. Opisuje więc Sullivan, jak diagnozuje się i leczy padaczkę. Jak szuka się jej przyczyn i próbuje ograniczyć przykre skutki. Jak chorzy ...

Opinie o książce - Burze w mózgu. Opowieści ze świata neurologii

Avatar użytkownika - truskawka2
truskawka2

Czy uwierzylibyście, że gęsia skórka może być jedynym objawem raka mózgu? Na samą myśl o tym człowiek dostaje gęsiej skórki. Albo że objawem padaczki mogą być nie tylko klasyczne napady z drgawkami, ale też na przykład nieświadome pokazywanie palcem ściany czy odbieranie świata jak Alicja w Krainie Czarów? W książce znajdziemy jeszcze więcej niezwykłych historii. Kobieta staje się bezwładna jak szmaciana lalka. Mężczyzna widzi w pokoju postaci z kreskówki. To tylko wybrane przykłady. Wszystkie są wzięte z praktyki medycznej autorki i związane z różnymi nieprawidłościami w pracy mózgów pacjentów. Przy okazji dowiadujemy się, jak działa ten najbardziej tajemniczy z organów. Przyswajamy tę wiedzę mimowolnie dzięki stylowi książki. To fascynująca opowieść, a nie suchy naukowy wykład. Mózg kryje w sobie tyle tajemnic, że to się nie mieści w głowie.

dr Kalina Beluch

Okna z widokiem na Weronę