Chirurg

Wydawnictwo: Oficynka
Data wydania: 2020-02-06
ISBN: 978-83-65891-80-8

Okrutna cena mrocznych żądz.

Martynka Hemerska obchodzi swoje dwunaste urodziny. W prezencie dostaje króliczka, o którym od lat marzyła. Zachwycona wychodzi narwać mu trawy. Z tego spaceru nigdy już nie wraca. Jej okaleczone i zbezczeszczone ciało zostaje znalezione niedaleko cmentarza na Naramowicach w Poznaniu.

Porucznik Dagmara Madej, zwana Zbójem, oraz jej koledzy z komendy Freddy i Harry rozpoczynają śledztwo, które odsłania wstrząsającą prawdę.

Nowa seria inspirowanych realnymi wydarzeniami thrillerów Michała Larka to zaproszenie w najbardziej mroczne zakamarki umysłu mordercy!

Michał Larek – pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej). Bada techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu. Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Martwych ciał i Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem).

Tagi: kryminał sensacja

Kup książkę Chirurg

Opinie o książce - Chirurg

Nie tak dawno temu, w sumie dzięki Malwince (@zaczytana_tak_po_prostu), miałam okazję poznać twórczość pana Michała. Nie ukrywam, że to jeden z tych autorów, po których sięgam w ciemno i wiem, że mnie nie zawiodą. Tak samo było i tym razem, szczególnie, że dla odmiany i odpoczynku od gorących romansowych klimatów z przyjemnością sięgnęłam po kryminał. Sprawa jest nad wyraz trudna, wiadomo, ciężko kiedy ginie szczęśliwe dziecko. 12 – letnia Martynka chce tylko nazrywać trawy dla ukochanego pupila, a kończy jako okaleczone i zbezczeszczone do cna zwłoki. Zdecydowanie jest to pozycja dla ludzi, którzy mają mocne żołądki. Nie ma co się kryć, nie raz opadała mi kopara (nie mogę tego inaczej ująć) – szczególnie, że powieść oparta jest na faktach – co zupełnie podwajało moje emocje i doznania podczas czytania! Sprawa, którą prowadzi trójka naszych bohaterów to nie jest letni spacer. Fabuła jest prowadzona z napięciem, a persony, które napotykamy są mocno wykreowane – komisarze są gotowi po trupach iść do celu, byle by złapać tego kto śmiał podnieść rękę na dziecko. Ogromnie mi się to podoba, że nie jest to typowe szukanie winowajcy, tylko kryminał z krwią, alkoholem i bluzgami. Powieść jest wielowątkowa, co dodatkowo sprawia, że tym bardziej chcemy wiedzieć kto jest winny! Język pana Michała znam nie od dzisiaj, więc poprowadził mnie ...

Michał Larek - pisarz, wykładowca i autor podcastu Zabójcze opowieści. Pracuje w Instytucie Filologii Polskiej UAM w Poznaniu (Zakład Literatury i Kultury Nowoczesnej). Bada techniki przyciągania uwagi odbiorcy i prowadzi warsztaty ze storytellingu. Autor serii kryminalnej Dekada oraz współautor Martwych ciał i Mężczyzny w białych butach (wraz z Waldemarem Ciszakiem).

Martynka Hemerska obchodzi swoje dwunaste urodziny. Już od dłuższego czasu prosi rodziców, żeby kupili jej królika. Po długich i żmudnych prośbach w końcu się doczekała i dostała go na swoje urodziny. Postanowiła, że pójdzie na łąkę i nazbiera świeżej trawy dla swojego pupila. Martynka nie wraca do domu. Rodzice zaczynają się martwić i zgłaszają zaginięcie. Milicja znajduje jej ciało. Została brutalnie zabita i zbezczeszczono ciało dziewczynki. Wycięto jej piersi i narządy rozrodcze.
Sprawą zabójstwa zajęła się Dagmara Madej porucznik Wydziału Zabójstw Komendy Miejskiej wraz z kolegami o pseudonimach Harry i Freddy. Okazuje się, że zabójca musiał być nekrofilem. Sprawa jest bardzo trudna do rozwiązania, ponieważ milicjanci mają tylko same poszlaki, a na nich niczego nie udowodnią. Na dodatek śledztwo wpływa na ich psychikę. Śnią im się po nocach nekrofile i wołające o pomoc dzieci.
Po długim czasie udaje się znaleźć sprawców. Czytelnik może być zaskoczony, bo w zabójstwie Martynki brały udział dwie osoby: świecka i duchowna.

Książka jest thrillerem psychologicznym. Autor tak stworzył narrację, że czytelnik jest wstanie poczuć emocje: milicjantów, sprawców i osób postronnych. Fabuła nie jest nudna i trzyma czytelnika w ciągłym napięciu. Z niecierpliwością czeka się na rozwinięcie akcji i rozwiązanie zbrodni.
Lektura ma duże litery, które umożliwiają szybkie czytanie. Książka będzie interesująca dla czytelników o następujących zainteresowaniach: psychologii i kryminologii. Będą mogli się poczuć, jakby to oni mieli wyjaśnić zagadkę zabójstwa.
Książka bardzo mnie się podobała, choć nie przepadam za tym gatunkiem. Na pewno w wolnej chwili będę chciała przeczytać inne propozycje książkowe Pana Michała Larka.

Za egzemplarz książki dziękuję Wydawnictwu Oficynka.

Opinia pojawiła się na blogu: www.wksiazkizaklete.wordpress.com

Jest kilka rzeczy, które złożyły się na chęć przeczytania przeze mnie tej powieści. Najpierw zaciekawił mnie duet w postaci okładki i tytułu. Zdecydowanie przyciągające uwagę, choć dające do myślenia, bo tytuł ciągnie w stronę medycyny zaś okładka wręcz przeciwnie. Gdy doczytałam opis, to przepadłam. Wszelkie kryminały i thrillery to mój konik, a gdy mają one, choć ziarenko prawdy wiem, że odpuszczę. Michał Larek za sprawą "Chirurga" postanowił stworzyć nowy cykl thrillerów inspirowanych realnymi wydarzeniami. Postacią, która stała się pierwowzorem dla mordercy w powyższej powieści, był seryjny morderca i nekrofil działający w latach 80. XX wieku. Jestem pewna, że osoby interesujące się kryminalistyką, kryminologią i dziedzinami pochodnymi bez problemu rozpoznają, kim jest pierwowzór autora.

Jest rok 1982.
Pewnego dnia życie mieszkańców Poznania zmienia się diametralnie. Dla Martynki Hamerskiej ten dzień to dzień wyjątkowy. To dzień jej dwunastych urodzin. Jej szczęście jest tym większe, że w prezencie dostaje wymarzonego króliczka. Uradowana dziewczynka wychodzi na spacer, by przynieść futrzakowi trawki. Niestety nigdy nie wraca do domu. Jej okaleczone i zbezczeszczone ciało znaleziono w pobliżu poznańskiego cmentarza na Naramowicach.

Śledztwo prowadzi tak zwana "zabójcza trójka" czyli Dagmara Madej zwana "Zbójem" oraz jej dwóch kolegów Freddy i Harry. Jak się okazuje, milicja ma nie lada orzech do zgryzienia. To, co ich szokuje to fakt ilu podejrzanych można mieć względem tak makabrycznej zbrodni. Chyba nikt nie pomyślałby, że w Poznaniu może czaić się aż tylu zdeprawowanych mężczyzn zdolnych do czynów takich jak morderstwo, okaleczenie zwłok, a nawet nekrofilia. A jednak...
Problem w tym, że każdy kolejny podejrzany, choć ma na sumieniu wiele to jednak wciąż nie jest to poszukiwany przez nich zbrodniarz.

Pierwsze co trzeba zaznaczyć to fakt, że Michał Larek nie opisał dosłownie realistycznych działań prawdziwego nekrofila i mordercy. Kanwą jego powieści były poczynania zdeprawowanego mężczyzny, inspirował się jego postępowaniem, zaś "Chirurg" sam w sobie to fikcja literacka. Byłabym jednak głupia i nieodpowiedzialna gdybym nie napisała, że książka jest zdecydowanie dla ludzi o mocnych nerwach i lubiących klimaty przywracające niejednego człowieka o zawroty głowy, palpitacje serca a nawet wymioty. Ja nie jestem statystycznym człowiekiem i im jest gorzej tym bardziej mnie tam ciągnie. Na szczęście tylko do teorii - praktykować nie mam zamiaru niczego. Jeśli niestraszne Ci rzeczy takie jak zbezczeszczenie zwłok, okaleczanie ciał czy nekrofila, ale interesuje Cię kryminalistyka, kryminały oraz czasu MO to ta książka jest zdecydowanie dla Ciebie. Ja z niecierpliwością czekam na kolejne pozycje spod pióra Michała Larka, a teraz może znajdę czas by przeczytać jego cykl "Dekada".

Wstrząsające śledztwo, morderstwo małej dziewczynki i okropne fakty wychodzące na jaw.
Poznając tę historię musisz mieć stalowe nerwy i ogromny dystans do książki. Nigdy nie wiesz, co wydarzy się na kolejnej stronie, a postępujące dochodzenie może wywołać liczne emocje.
Czy jesteś gotowy na poznanie tej serii?

"Chirurg" autorstwa Michała Larek to książka inspirowana prawdziwymi wydarzeniami. Autor tworzy opowieść na podstawie zbrodni, doskonale oddając daną sytuację. Historię dzieli na trzy części, w każdej z nich umieszcza inny etap śledztwa. Sytuacje przedstawia z punktu widzenia różnych osób, dzięki czemu czytelnik ma inny podgląd na całą zbrodnię. Może on próbować układać sobie wszystkie fakty, próbować odkryć kto jest winien. Aby nie było jednak za łatwo, autor wodzi czytelnika za nos, nieustannie myląc tropy. W tej historii, akcja co chwilę nabiera tempa, nie pozwalając ochłonąć. Emocje sięgają zenitu, nerwy zostają wystawione na próbę, a postępujące dochodzenie nie pozwala oderwać się od książki. Czytając tę książkę, niejednokrotnie macie ochotę sami wymierzyć sprawiedliwość mordercy, już po poznaniu szczegółów śmierci Martynki.

Mocny kryminał z nietuzinkową historią w tle z pewnością przypadnie do gustu wymagającym osobom. Szczerze polecam, jednak ostrzegam - pozycja ta jest dla ludzi o mocnych żołądkach. Autora natomiast wpisuję na listę moich ulubionych twórców, po których inne pozycje sięgnę w ciemno.

ANATOMIA ZŁA

Nakładem wydawnictwa Oficynka ukazała się najnowsza powieść Michała Larka „Chirurg”. Książka rozpoczyna nową serię fabularyzowanych opowieści opartych na prawdziwych zdarzeniach.

Poznań, 1982 rok, Martynka w dniu swoich dwunastych urodzin dostaje od rodziców wymarzonego królika. Dziewczynka wychodzi narwać dla niego trawy. Z tego spaceru już nie wróci. Ciało dziewczynki, potwornie okaleczone i zbeszczeszczone, zostanie znalezione w pobliżu cmentarza na Naramowicach. Rusza milicyjne śledztwo, które ujawni szokujące zdarzenia.Czy w Poznaniu grasuje wampir? Grupa śledcza zwana „Zabójczą trójką” odkryje sekrety, które zmrożą im krew w żyłach.

Okrutna zbrodnia, bestialski nekrofil, śledztwo, które toczy się wielowątkowo, czyli wszystko to, co doceniają miłośnicy kryminalnej intrygi. A wszystko to osadzone w ponurych realiach stanu wojennego. Larek skupia się na detalach prowadzonego dochodzenia i opisuje je w sposób bardzo skrupulatny. To duży atut tej powieści. Pozwala czytelnikowi podejrzeć pracę milicji od kuchni. Rozterki i problemy funkcjonariuszy uzupełniają całość. Przybliżają nam te postaci i pozwalają lepiej wczuć się w klimat lat osiemdziesiątych. Duży nacisk położony jest właśnie na ten aspekt. To po części taka powieść milicyjna. Dobrze wkomponowuje się w nurt klasycznych już książek z serii „jamnik” i „z kluczem”. Podobają mi się ci śledczy : Dagmara, Harry i Zbój to takie trio nieco w amerykańskim klimacie. Są zawzięci, sprawni i nie przebierają w środkach. W tej historii wódka leje się strumieniami, papierosowy dym zasnuwa twarze, a ulice skąpane w szarości PRL-u ociekają brudem. Michał Larek stworzył mocną, bardzo dosadną i szokującą opowieść, a gdy uświadomimy sobie, że te zdarzenia miały miejsce naprawdę, zimny dreszcz przebiegnie nam po plecach.

„Chirurg” bazuje na prawdziwej historii Edmunda Kolanowskiego ( 1947-1986), seryjnego mordercy i nekrofila, którego sprawa wstrząsnęła kryminalistyką. Głowna oś powieści oparta jest na morderstwie dziewczynki, ale autor wokół tej historii snuje swoją luźną opowieść. I ten zabieg uważam za niezwykle udany. Bazując na faktach pisarz stworzył realistyczną, dosadną i krwistą opowieść nie trzymając się kurczowo faktów. Narracja „Chirurga” poraża precyzją i pewną szorstkością. Trudno nam pojąć zdarzenia, o których czytamy. Jeszcze trudniej wpuścić je do swego umysły, gdy dowiadujemy się, że to nie była fikcja. Zło, które mieszka wśród nas, czasem obnaża swą szokującą twarz. Śledząc historię opowiadaną w powieści dostrzegamy jak wiele pobocznych wątków, które wypływają kreuje obraz pełnej przemocy rzeczywistości. Zaskakująco wielu podejrzanych, cała paleta deprawacji i brudu. Michał Larek bardzo umiejętnie zaprezentował to, jak to, co ukryte, wypływa na powierzchnię tworząc na niej kożuch zła. Tu nie ma prostych spraw i łatwych odpowiedzi. Larek namalował mroczną i pełną napięcia opowieść, która swoim realizmem potrafi zaszokować.

W świecie najeżonym przemocą, gdzie ludzkie życie staje się towarem, stajemy się odporni na krzywdę. Śmierć staje się dla nas czymś oczywistym, czymś powszechnym i mało interesującym. Sprawy takie jak morderstwo na Naramowicach powracają z przeszłości ponurym echem. Mało co potrafi wywrzeć na nas takie wrażenie jak śmierć dziecka. Dewiant, który zamordował i okaleczył ciało nastoletniej dziewczynki, urasta w naszych umysłach do rozmiarów bestii. Historie seryjnych zabójców nie tracą na swej mrocznej atrakcyjności. Chłoniemy je, wzbudzają w nas szereg emocji, próbujemy wniknąć w pokrętną logikę sadysty. I wciąż pozostajemy bez odpowiedzi. Nadal nie rozmumiemy jak to się dzieje, że wśród nas pojawiają się jednostki spaczone, moralnie przegniłe, doszczętnie złe. „Chirurg” to fabularna interpretacja prawdziwej sprawy. Wyjątkowo wstrzasającej i budzącej zgorszenie. Bardzo istotne jest, moim zdaniem, to że autor nie liczy na tanią sensację odkurzając tę mroczną opowieść. Ksiązka utrzymana w konwencji kryminału przybliża nam pewne fakty, ale pozostaje przede wszystkim zgrabnie napisaną i wciągającą lekturą. Jeśli lubicie rzetelnie opowiedziane historie kryminalne, które pozwalają uczestniczyć w toku prowadzonych czynności dochodzeniowych i poznać dużo aspektów pracy służb, to „Chirurg” jest idealną pozycją dla Was. Krymialnie wciąż glodna, spragniona mocnych wrażeń, jestem tą lekturą zaspokojona. Powieść wciągnęła mnie od pierwszych stron i nie mogłam spocząć dopóki nie przeczytałam jej do końca. Właściwie to ją pożarłam. Bardzo dobrze napisana, mocna i elektryzująca powieść. Zabierze Was w podróż do mrocznej epoki, do miejsc pełnych zła, do ludzkich umysłów ogarniętych szałem. Perfekcyjna i nie pozwalająca się odłożyć.

Diabelska ocena może być tylko jedna i najwyższa, czyli 6. Życzyłabym sobie więcej takich lektur.Pasjonujących, pełnych mroku i jakże prawdziwych. Michał Larek to doskonały przewodnik po świecie zbrodni. Nie wahajcie się powędrować wraz z nim.

Avatar użytkownika - Danka_Kot
Danka_Kot